גאנירליקס
שייך לקבוצת:
אנטגוניסטים של LH-RH
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

גאנירליקס הינו אנטגוניסט להורמון האנדוגני, GNRH (Gonadotrophin Releasing Hormon) , הקרוי גם LHRH . פעילותו באה לידי ביטוי בדיכוי מיידי של הפרשת הורמון ההצהבה (LH) וכך הוא מדכא ביעילות רבה את הביוץ העצמוני המוקדם במהלך גירוי שחלתי מבוקר בעת טיפולי הפריה חוץ גופית. כאשר המטרה היא לאפשר לביציות להגיע לרמת הבשלות הנדרשת להפריה. גאנירליקס ניתן בהזרקה תת-עורית יומיומית החל מהיום השישי לטיפול בפוליטרופין (הורמון דמוי FSH הטבעי הניתן לצורך התפתחות הזקיקים בשחלות) ועד לשלב בו קיימות מספיק ביציות בשלות בגודל הרצוי לשם הפרייתן.

תגובה עם תרופות אחרות: אספירין, תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית כגון תרופות להרגעה, לשינה, פרקינסון ואפילפסיה, תרופות נגד קרישת דם, להורדת לחץ דם, אנטיביוטיקה מכול הסוגים, תרופות להצטננות.

מידע

אופן נטילת התרופה: הזרקה תת-עורית. עדיף באיזור העליון של הרגל כאשר מומלץ לבחור נקודת הזרקה שונה בכל יום, כדי להקטין את האפשרות לגירוי מקומי.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום. התחלת הטיפול תיעשה ביום החמישי או השישי של הגירוי השחלתי עם הורמוני המין. יש להמשיכו עד וכולל היום שבו יינתן הגירוי להתחלת הביוץ.טווח המינון: 0.25 מ"ג, פעם ביום.תחילת השפעה: מניעת הביוץ המוקדם היא מיידית.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה במועד הרצוי יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם חלפה יממה ואז יש ליצור קשר עם הרופא המטפל.הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול ללא הוראה מהרופא המטפל.מינון עודף: במקרה של מינון עודף מתקבלת הארכת משך הפעולה של התכשיר, אך לא סביר שיתעוררו תופעות טוקסיות. במקרה זה מומלץ לעשות הפסקה זמנית בטיפול.

אזהרות

הריון: השימוש בתרופה זו בהריון אסור. (X) יש לשלול הריון לפני תחילת הטיפול. מומלץ להשתמש באמצעי מניעה לא הורמונלי לפחות חודש לפני הטיפול.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: לא ניתן.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במהלך הטיפול יש לעקוב אחר בדיקות הדם, בפרט ספירת כדוריות הדם הלבנות ורמות ההורמונים. כמו כן יש לבצע אולטרסאונד לבדיקת מספר הזקיקים המתפתחים בשחלה וגודלם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הנקה, הריון, אלרגיה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות כוללות: כאב ראש, בחילה, אדמומיות או כאב באיזור הזרקה, גירוי בקיבה ודימום מהנרתיק. במקרה של תופעות אלרגיה כגון פריחה, גרוד, קשיי נשימה ותעוקת חזה יש לפנות מייד לקבלת עזרה רפואית.

שמות מסחריים

אורגלוטרן Orgalutran שרינג פלאו