אפלורניתין
שייך לקבוצת:
תכשירים לטיפול בבעיות עור
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אפלורניתין פותחה בראשית שנות השמונים, במתן דרך הוריד, לטיפול בסרטן ובאופן מקרי לחלוטין התגלה שהיא יעילה גם כנגד הזן המערבי של מחלת השינה (טריפנוסומיאזיס) הקיימת באפריקה הטרופית ונגרמת על-ידי נוכחות בדם של ייצור חד-תאי טפיל מסוג טריפנוסומה. היא שווקה תחת השם המסחרי Ornidyl, אך עקב ייצור לא רווחי של התרופה החברה בעלת הזכויות הפסיקה את ייצורה בשנת 1999. השימוש כיום באפלורניתין הוא בצורת קרם כתכשיר המאט ומעכב את קצב צמיחת שיער הפנים אצל נשים. מנגנון פעילותו הוא באמצעות עיכוב האנזים החיוני לצמיחת השערה וכתוצאה מתקבלת האטה בקצב צמיחת השיער. השימוש בתכשיר איננו עוצר לחלוטין את צמיחת השיער אלא מאט את הקצב ולכן יש להמשיך להסיר את השיער המיותר באמצעים אחרים טרם מריחת התכשיר.

תגובה עם תרופות אחרות: [תכשירים נוספים למריחה על העור]: יש להמתין כ-5 דקות לאחר מריחת אפלורניתין לצורך מריחת תכשירים אחרים, כולל איפור.

מידע

אופן נטילת התרופה: קרם.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום, בהפרש של 8 שעות לפחות.טווח המינון: מריחת שכבה דקה כ-5 דקות לאחר מריטה או גילוח של האיזור המטופל. מומלץ שלא לשטוף את אזורי המריחה לפחות כ-4 שעות לאחר מריחת התכשיר.תחילת השפעה: השפעה מטיבה תתקבל תוך 4-8 שבועות ולעיתים אף יותר. אם אין הטבה כעבור 4 חודשים מומלץ להפסיק את הטיפול. משך השפעה: השפעה מטיבה תתקבל כל עוד יש שימוש בתכשיר.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אך במידה והגיע הזמן למנה הבאה יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק השימוש בתכשיר בכל עת. נסיגה למצב ההתחלתי תתקבל לרוב תוך 8 שבועות מהפסקת הטיפול.מינון עודף: מכיוון שמדובר במריחה חיצונית הסיכון במינון עודף קטן מאוד. במידה ומדובר במינון גדול מאוד מהרצוי או בבליעה של החומר יש סיכון בתופעות סיסטמיות כגון: נשירת שיער, נפיחות בפנים, פרכוסים, הפרעות שמיעה, הפרעות במערכת העיכול, איבוד תיאבון, כאב ראש, חולשה, סחרחורת, אנמיה ושינויים בספירת הדם. במצבים אלו יש לפנות מייד לרופא.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: לא מומלץ בילדים מתחת לגיל 12, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: מומלץ להמשיך ולהשתמש בתכשיר על מנת לשמר ואף לשפר את ההטבה המתקבלת.ניטור:

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, הנקה, עור מגורה ואדמומי

תופעות לוואי

תופעות נפוצות הן אקנה (פצעי בגרות), אודם וגירוי מקומי של העור, פריחה, עיקצוץ או תחושת שריפה. כמו כן תיתכן דלקת בזקיקי השערה (פוליקוליטיס). תופעות אלו לרוב חולפות עם המשך הטיפול.

שמות מסחריים

וניקה Vaniqa מדיסון פרמה