מוקסיפלוקסאצין

שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה, קווינולונים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

מוקסיפלוקסאצין, אנטיביוטיקה ממשפחת הקווינולונים, משמשת לטיפול בזיהומים שונים הנגרמים על ידי חיידקים הרגישים לאנטיביוטיקה זו. כטיפות עיניים מוקסיפלוקסאצין משמשת לטיפול בזיהום בלחמית העין וכטבליות או תמיסה להזרקה תוך-ורידית משמשת לטיפול בזיהומים במערכת הנשימה כגון ברונכיטיס, דלקת ריאות וסינוסיטיס. כמו כן משמשת לטיפול בזיהומים של העור. זמינותה הביולוגית הגבוהה של מוקסיפלוקסאצין, לאחר מתן אורלי, מאפשרת מתן מינונים זהים דרך הפה ודרך הוריד. בניגוד לציפרופלוקסאצין, למוקסיפלוקסאצין אין תגובות בין תרופתיות במתן משולב עם תאופילין ווארפארין. תופעות הלוואי הנפוצות במתן אורלי או דרך הוריד כוללות בעיקר הפרעות במערכת העיכול כגון: שלשול, בחילה, הקאה, כאב ראש, הפרעות בעיכול, סחרחורת וכאב בטן.

תגובה עם תרופות אחרות: אין להשתמש בטיפות העיניים במקביל להזלפה תוך ורידית של אנטיביוטיקה מסוג זה. [נוגדי חומצה המכילים מלחי סידן, ברזל, אלומיניום, מגנזיום ואבץ וסוכראלפאט]: תרופות אלו עשויות לפגוע בספיגה של מוקסיפלוקסאצין ולהפחית את יעילותו. יש לשמור על מרווח של 2 שעות בין נטילת מוקסיפלוקסאצין לבין נטילת תרופות אלו ובמקרה ההפוך יש לשמור מרווח של 4 שעות לפחות. [ציסאפריד, נוגדי פטריות ממשפחת azole, נוגדי הפרעות בקצב הלב Class III + Class Ia, אריתרומיצין, פנותיאזינים, נוגדי דיכאון טריציקליים, זיפראסידון]: בשילוב תרופות אלו עם מוקסיפלוקסאצין גובר הסיכון להפרעות קצב לבביות. [נוגדי דלקת לא סטרואידים (NSAID)]: עליית סיכון תגובת יתר של מערכת העצבים המרכזית ופירכוסים. [קורטיקוסטרואידים]: בשילוב עם תרופה ממשפחת הקווינולונים, תיתכן הופעת דלקת וקרעים בגידים. לכן במקרה של כאב או דלקת בגידים יש להפסיק את הטיפול בתרופה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טיפות עיניים, טבליות, תמיסה להזרקה לוריד.תדירות וזמן נטילה: טיפות עיניים: 3 פעמים ביום. טבליות או הזלפה לוריד: פעם ביום.טווח המינון: טיפות עיניים: טיפה, 3 פעמים ביום, עבור 4-7 ימים. טבליות או תמיסה להזרקה תוך ורידית: 400 מ"ג פעם ביום, לתקופה של 5-21 יום, משך הטיפול הוא בהתאם לסוג הזיהום.תחילת השפעה: תוך מספר שעות.משך השפעה: במתן אורלי או דרך הוריד: מתקבלת השפעה ל-24 שעות. במתן תוך-עיני: טיפה משפיעה ל-8 שעות.תזונה: ניתן ליטול את הטבליות עם האוכל. יש להרבות בשתיה בזמן הטיפול בתרופה זו.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו. גם אם חל שיפור בהרגשה, הזיהום עלול עדיין להיות קיים והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף: תסמיני מינון עודף עשויים לכלול בלבול, הזיות, כאב ראש, קיבה עצבנית, הקאות, שלשול ופרכוסים. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך עלול לגרום זיהום-על עם חיידק או פטריה. בשימוש ממושך מומלץ לבצע בדיקות סדירות של תיפקודי כבד.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, הנקה, הריון, הרכבת עדשות מגע, מחלת כבד, הפרעות בכלי הדם, הפרעות קצב בלב, פרכוסים, היפוקלמיה , מחלה של מערכת העצבים המרכזית

תופעות לוואי

תופעות הלוואי בשימוש תוך עיני כוללות: כאב ראש, צריבה, עיקצוץ, גירוי או כאב בעיניים, דלקת בקרנית או עיניים אדומות. תופעות אלו בעלות שכיחות נמוכה ביותר וחופלות לרוב תוך זמן קצר לאחר תקופת הסתגלות לתכשיר. במקרה של החמרה בדלקת העיניים יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא. תופעות הלוואי בשימוש אורלי או תוך-ורידי כוללות: שלשול, בחילה, הקאה, כאב ראש, הפרעות בעיכול, סחרחורת, כאב בטן, שינויים בטעם והפרעות בתפקודי הכבד. תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת: רעד, שלשול חריף, כאבי בטן חזקים, הזיות, בלבול, פרכוסים, שינויים במצב הרוח והפרעות בקצב הלב כגון הארכת QT. במצבים נדירים אלו יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא. דלקת וקרעים בגידים עלולים להופיע עקב טיפול בקווינולון, בעיקר אצל חולים מבוגרים או כאלה שטופלו בעבר או מטופלים בו-זמנית בקורטיקוסטרואידים. לכן במקרה של כאב או דלקת בגידים יש להפסיק את הטיפול בתרופה.

שמות מסחריים

מגאקסין IV Megaxin IV באייר ישראל מגאקסין Megaxin באייר ישראל ויגהמוקס Vigamox לפידות מוקסיפלוקסצין טבע Moxifloxacin Teva טבע