אמפותריצין B

שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה, נוגדי פטריות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אמפותריצין B היא אנטיביוטיקה המשמשת לטיפול בזיהום פטרייתי מפושט המסכן חיים. כמו כן היא עשויה לשמש כטיפול בזיהומים הנגרמים ע"י טפילים מסויימים כגון: ליישמניאזיס (שושנת יריחו) בצורתה הפוגעת ברקמות העור ודלקת מוח וקרומי המוח הנגרמת ע"י אמבה. מנגנון פעילותה הוא בהרג הפטריה ומניעת התרבותה. צורת המתן העיקרית של אמפותריצין B היא כהזרקה תוך-ורידית בצורתה הטבעית, כקומפלקס המכיל סולפאט או ליפיד או כפורמולציה ליפוזומאלית. כאשר מטרת הרכבים אלו נועדה להפחתת רעילות התרופה. בנוסף קיימות צורות מתן אורליות המשמשות לטיפול בקנדידיאזיס בחלל הפה, כאשר צורת מתן זו אינה נחשבת רעילה כלל בהשוואה לטיפול תוך-ורידי. רעילותה במתן תוך-ורידי נובעת מהעובדה שהיא עשויה להוביל, בין היתר, לפגיעה כלייתית, כבדית ולהפרעות קצב לבביות.

תגובה עם תרופות אחרות: [נוגדי פטריות ממשפחת azole]: תרופות אלו עשויות להפחית את יעילות אמפותריצין B. [אמינוגליקוזידים, ציקלוספורין, טאקרולימוס]: שילוב תרופות אלו עם אמפותריצין B עשויה להגביר את הסיכון לפגיעה כלייתית. [קורטיקוסטרואידים, משתנים]: בשילוב עם אמפותריצין B גובר הסיכון להיפוקלמיה (תת-אשלגן בדם) וכתוצאה מכך סיכון מוגבר לחולשה ולהפרעה בקצב הלב. [דיגוקסין, מרפי שרירים]: בשילוב עם אמפותריצין B גובר הסיכון להיפוקלמיה ומכאן קיים סיכון גובר לתופעות לוואי ורעילות של תרופות אלו.

מידע

אופן נטילת התרופה: תמיסה להזרקה, טבליות, לכסניות למציצה, תרחיף לשתיה.תדירות וזמן נטילה: טיפול אורלי: 7-14 יום. טיפול תוך-ורידי: בהתאם לסוג הזיהום וחומרתו.טווח המינון: המינון יקבע בהתאם לצורת המתן ולסוג הזיהום. תחילת השפעה: בהתאם לסוג התכשיר. משך השפעה: בהתאם לסוג התכשיר. תזונה: את הטיפול האורלי יש לקחת לאחר האוכל.אחסון: את התכשירים לשימוש אורלי יש לאחסן בטמפרטורת החדר במקום קריר ויבש ואילו את התכשירים לשימוש תוך-ורידי נהוג לשמור בקירור.מנה שנשכחה: במקרה שנשכחה מנה יש לפנות לרופא לייעוץ לגבי המשך הטיפול.הפסקת התרופה: יש חשיבות רבה להשלמת תקופת הטיפול על כן אין להפסיק הטיפול ללא הוראה מפורשת מהרופא המטפל.מינון עודף: במקרה של מינון עודף תיתכן פגיעה לבבית ואף מצב של דום לב.

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)הנקה: בשימוש מקומי לא סביר שהתרופה תשפיע על התינוק.תינוקות וילדים: אין הגבלות מיוחדות.קשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך יש לבצע בדיקות תפקודי כליות, כבד, ספירת דם ורמת אלקטרוליטים בדם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הנקה, הריון, תפקוד כליתי לקוי, היפוקלמיה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: צמרמורת, חום, כאב ראש, איבוד תיאבון, כאבי שרירים או מפרקים, בחילה, ירידה במשקל. במקרה של תופעות חמורות כגון: תגובה אלרגית, כאב בחזה, פרכוסים, הפחתה בתדירות מתן השתן, שלשול, סחרחורת, קשיי נשימה, ירידה בשמיעה, קצב לב לא סדיר, הקאה והצהבה של העיניים או העור, יש לפנות מייד לקבלת עזרה רפואית.

שמות מסחריים

אמביזום Ambisome ניאופרם אמפוסיל Amphocil ביו-אבניר אמפוטק Amphotec ביו-אבניר פונגילין Fungilin בריסטול-מאיירס סקוויב