קלודרונאט

שייך לקבוצת:
ביספוספונאטים, תרופות לטיפול במחלות עצם
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קלודרונאט הינה תרופה המשתייכת לקבוצת הביספוספונאטים. היא משמשת לטיפול בהיפרקלצמיה הנגרמת ממאירויות וכטיפול תומך ומקל במצב של הרס תאי עצם כתוצאה מגרורות (המתבטא בהפחתת הסיכון לשברים בעצמות והקלת כאבי עצמות). כמו כן קיים שימוש במחלת פאג'ט (Paget), המתבטאת בצמיחה מעוותת של העצמות. יעילותה בהגבלת הפעילות של התאים ההורסי עצם, התורמת לעיכוב הרס העצם, נובעת מקישורה הסלקטיבי למינרל העצם. היא ניתנת כטבליות/כמוסות או באמצעות עירוי תוך-ורידי, כאשר תופעות הלוואי שלה הן לרוב קלות וכוללות הפרעות במערכת העיכול כגון: בחילה, הקאה ושלשול.

תגובה עם תרופות אחרות: [סותרי חומצה, תוספי סידן וברזל]: תרופות אלו מפחיתות מיעילות קלודרונאט. [קאלציטונין, קורטיקוסטרואידים, משתני לולאה, אמינוגליקוזידים, תוספי פוספאט]: בשילוב תרופות אלו עם קלודרונאט גובר הסיכון להיפוקלצמיה. [אספירין ושאר תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות]: בשילוב עם קלודרונאט עולה הסיכון לתופעות לא רצויות במערכת העיכול העליונה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, כמוסות, תמיסה להזרקה.תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום. במתן אורלי - בנטילה פעם ביום יש עדיפות לשעות הבוקר על קיבה ריקה.טווח המינון: במתן אורלי - 1600-2400 מ"ג ליום, כמנה בודדת או בחלוקה ל-2 מנות. (מקסימום 3200 מ"ג ביום). במתן תוך-ורידי - 300 מ"ג באינפוזיה למשך שעתיים, פעם ביום, עבור 2-5 ימים (מקסימום עד 7 ימים).תחילת השפעה: במתן תוך-ורידי: תוך יומיים מהמתן.משך השפעה: במתן תוך-ורידי: השפעה ל5-6 ימים.תזונה: את הטבליות או הכמוסות מומלץ ליטול על קיבה ריקה, כשעתיים לפני או אחרי האוכל, בליווי של נוזלים בכמות מרובה.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא הוראה מהרופא המטפל.מינון עודף: תסמיני מינון עודף במתן תוך-ורידי עשויים לכלול פרכוסים, שינויים במצב הרוח, התכוצויות שרירים, קשיים במתן שתן, קשיי נשימה וקצב לב לא סדיר. יש לפנות מייד לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בתרופה זו עשוי להביא לירידה ברמת הסידן בדם. יש לנטר רמת סידן.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תפקוד כליתי לקוי, כיב קיבה, בחילות, אלרגיה, הריון, הנקה

תופעות לוואי

תופעות לוואי נפוצות כוללות שלשול, בחילה והקאה. תופעות פחות נפוצות עשויות לכלול שתן עכור וגירוי בפה. תופעות נדירות כוללות קשיי נשימה, פרכוסים, שינויים במצב הרוח, התכווציות שרירי הזרועות, הרגליים או הפנים, קשיים במתן שתן, כאב בקיבה, קצב לב לא סדיר וחולשה מוגברת.

שמות מסחריים

בונפוס Bonefos אגיס