אוקסולאמין
שייך לקבוצת:
מדכאי שיעול לא נארקוטיים , שיעול, לטיפול
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אוקסולאמין הינו חומר אנטי דלקתי המשמש לטיפול בזיהום כרוני או אקוטי במערכת הנשימה המלווה בשיעול יבש כגון: דלקת סימפונות (ברונכיטיס), דלקת קנה הנשימה ושיעול בקרב מעשנים. להבדיל ממדכאי השיעול הנארקוטיים, אין סיכון של תלות עם אוקסולאמין, ובדומה למדכאי שיעול אחרים, אין להשתמש באוקסולאמין לטיפול בשיעול המייצר ליחה, או בשיעול שסיבתו אינה ברורה. המינון המומלץ למבוגרים עלול לעבור על צריכת הסורביטול היומית המותרת לחולי סוכרת (שהינה 25 גרם ליום).

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות נגד קרישת דם]: בשילוב אוקסולאמין עם תרופות נוגדות קרישת דם גובר הסיכון להארכת זמן פרותרומבין. יש לנטר בקפידה INR.

מידע

אופן נטילת התרופה: סירופ.תדירות וזמן נטילה: יש ליטול מנה כל 4 שעות.טווח המינון: מבוגרים וילדים מעל גיל 12 שנים: 30-15 מ"ל כל 4 שעות. ילדים בגילאי 2-12 שנים: 10 מ"ל כל 4 שעות.תחילת השפעה: אם לא חל שיפור במצב הבריאותי תוך 7 ימים יש לפנות לרופא.משך השפעה: מנה משפיעה למשך 4 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק הטיפול בתכשיר במידה ואין בו צורך יותר.מינון עודף: אין מידע לגבי מינון עודף.

אזהרות

הריון: למרות שהשימוש בתכשיר איננו מצוי בגדר התווית נגד, מומלץ להשתמש תחת המלצת רופא בלבד.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת גיל שנתיים, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש בתכשיר לתקופה שעולה על 7 ימים במידה ואין שיפור במצב הבריאותי.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הריון, הנקה, מחלת כבד, סוכרת

תופעות לוואי

תופעות לוואי אפשריות כוללות: חוסר נוחות בקיבה או צרבת, כאשר ניתן להימנע מתופעות אלו על ידי נטילת התרופה לאחר הארוחות. כמו כן תיתכן הרגשת אלחוש קלה בחלל הפה הנעלמת תוך זמן קצר.

שמות מסחריים

סימפוקל Symphocal טבע