אמורולפין

שייך לקבוצת:
נוגדי פטריות, תכשירים לטיפול בבעיות עור
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אמורולפין הינה תרופה נוגדת פטריות המשמשת לטיפול מקומי (בצורת לק) בפטרת ציפורני הרגליים ו/או הידיים. טווח פעילותה הינו רחב כנגד מרבית סוגי הפטריות הגורמות לפטרת ציפורניים. מנגנון פעילותה הוא בעיכוב התפתחות הפטריה ואף הרג שלה כאשר תחילת ההשפעה מתקבלת החל מהמריחה הראשונה של הלק (כ- 5 שעות לאחר המריחה). לפני כל טיפול יש להסיר את שאריות הלק מהטיפול הקודם עם חומר המיועד להסרת לק ויש להמשיך בטיפול עד לצמיחה מחודשת של הציפורן והבראת האזור הנגוע.

תגובה עם תרופות אחרות: אין מידע.

מידע

אופן נטילת התרופה: לק לציפורניים.תדירות וזמן נטילה: יש למרוח את הלק פעם עד פעמיים בשבוע. משך הטיפול תלוי בחומרת הנגע, מקומו ובקצב גדילת הציפורן: בדרך כלל 6 חודשים לאצבעות הידיים ו-9 חודשים לאצבעות הרגליים.טווח המינון: מריחה פעם עד פעמיים בשבוע.תחילת השפעה: החל מהמריחה הראשונה של הלק (כ- 5 שעות לאחר המריחה).משך השפעה: החומר הפעיל מצוי באתר הפעולה לפחות 7 ימים בריכוזים בעלי השפעה.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מריחת הלק יש למרוח מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למריחה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: אם לא חל שיפור במצבך תוך 6 חודשים לציפורני אצבעות הידיים ו- 9 חודשים לציפורני אצבעות הרגליים, יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא.מינון עודף: אין חשש לתופעות רעילות במינון עודף.

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: יש להמשיך בטיפול עד לצמיחה מחודשת של הציפורן והבראת האזור הנגוע.ניטור:

דווח לרופא במקרה של הנקה, הריון

תופעות לוואי

במהלך השימוש בתכשיר עלולה להופיע תחושה של צריבה סביב הציפורניים לאחר מריחת התכשיר. תופעה זו חולפת בדרך כלל תוך זמן קצר לאחר המריחה. באופן נדיר ייתכנו שינויים במרקם או בצבע הציפורניים כגון שבריריות הציפורן והווצרות סדקים. (תופעות לוואי מסוג זה עשויות להיות קשורות לזיהום הפטרייתי עצמו ולא דווקא לתכשיר).

שמות מסחריים

לוסריל Loceryl רפא