גנציקלוביר

שייך לקבוצת:
נוגדי נגיפי הרפס, נוגדי נגיפים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

גנציקלוביר הינה תרופה נוגדת נגיפים המשמשת לטיפול ולמניעת זיהומים בציטומגלו-וירוס (CMV), בחולים אשר מערכת החיסון בהם מדוכאת כגון בחולי איידס ובחולים לאחר השתלה. הטיפול בגנציקלוביר ניתן תחילה בהזלפה תוך-ורידית למשך 14-21 יום ולאחר מכן ניתן טיפול לתקופה שבין חודשיים לשנה דרך הוריד או דרך הפה. משך הטיפול המדויק תלוי מאוד במצב הבריאותי ובמדדים כגון: ספירת דם ותפקודי כבד וכליות. תרופה זו עלולה לפגוע בייצור תאי זרע ובהתפתחות עוברים. אי לכך, על גברים ונשים בגיל הפוריות להשתמש באמצעים למניעת הריון בזמן הטיפול ובמשך 90 יום אחריו. כמו כן, גנציקלוביר מגבירה את הסיכון לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות העשויות לפגוע בכליות]: אמינוגליקוזידים, אמפותריצין B, ציקלוספורין, נוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAID), טאקרולימוס. בשילוב תרופות אלו עם גנציקלוביר גובר הסיכון לפגיעה כלייתית. יש לנטר תפקוד כלייתי בשילוב זה. [פרובנציד]: תרופה זו מגבירה את הסיכון לתופעות הלוואי של גנציקלוביר. [זידובודין, אזאתיופרין, כלוראמפניקול, קולכיצין, ציקלופוספאמיד, אינטרפרון, מרקאפטופורין ותרופות ציטוטוקסיות לטיפול בסרטן]: בשילוב תרופות אלו עם גנציקלוביר גובר הסיכון לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. [דפסון, אמפותריצין B, דידאנוזין, טרימתופרים, וינקריסטין]: תופעות הלוואי של תרופות אלו עשויות לגבור בשילוב עם גנציקלוביר.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות, תמיסה להזרקה.תדירות וזמן נטילה: במתן דרך הפה: 3-6 פעמים ביום, עם האוכל. במתן דרך הוריד: תדירות טיפול התחלתי של פעמיים ביום וטיפול תחזוקתי של פעם ביום.טווח המינון: טיפול התחלתי ינתן בהזלפה לתוך הוריד בקצב קבוע במשך שעה, במינון של 5 מ"ג לק"ג משקל גוף כל 12 שעות, עבור 14-21 יום. טיפול תחזוקתי דרך הוריד - 5 מ"ג לק"ג משקל גוף בהזלפה לוריד בקצב קבוע במשך שעה, פעם ביום למשך 7 ימי השבוע. או 6 מ"ג לק"ג למשך 5 ימים מתוך 7 ימי השבוע. טיפול תחזוקתי דרך הפה - 1000 מ"ג, 3 פעמים ביום או 500 מ"ג, 6 פעמים ביום. משך הטיפול התחזוקתי הוא לתקופה שבין 2-12 חודשים. משך הטיפול המדויק תלוי מאוד במצב הבריאותי ובמדדים אחרים כמו ספירת דם ותפקודי כבד וכליות.תחילת השפעה: אין מידע.משך השפעה: מנה משפיעה למספר שעות.תזונה: יש ליטול את התרופה עם הארוחה.אחסון: לשמור בטמפרטורה מתחת ל-30 מעלות צלזיוס במקום יבש.
להרחיק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם רופא.מינון עודף: תסמיני מינון עודף כוללים: פרכוסים, שלשול, נזק כלייתי המתבטא בירידה במתן שתן ונזק כבדי המתבטא בהצהבה של העור והעיניים. כמו כן תיתכן פגיעה במערכת החיסון הכוללת חום, צמרמורת ונטייה לזיהומים. בחשד למינון עודף יש לפנות באופן מיידי לקבלת טיפול רפואי.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) על גברים ונשים בגיל הפוריות להשתמש באמצעים למניעת הריון בזמן הטיפול, ובמהלך 90 יום אחריו.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות לתפקוד כלייתי וכבדי, בדיקות עיניים וספירת דם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הנקה, הריון, תפקוד כליתי לקוי, מחלת דם, ספירת דם נמוכה, תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, דיכוי חיסוני

תופעות לוואי

תופעות הלוואי כוללות: פריחה, שלשול, בחילה, הקאה, סחרחורת, הזעה מוגברת, חום, כאבי בטן, ירידה בתיאבון, כאב ראש, בלבול, חולשה, עלייה ברמת קראטינין בדם, ירידה בכדוריות לבנות/ אדומות/ טסיות דם. כמו כן תרופה זו עלולה לפגוע בייצור תאי זרע.

שמות מסחריים

סימבין Cymevene רוש ישראל