אלבנדאזול

שייך לקבוצת:
נוגדי תולעים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אלבנדאזול היא תרופה נוגדת תולעים המשמשת לטיפול במיגוון של זיהומים הנגרמים על-ידי תולעים, בעיקר: אכינוקוקוזיס, זיהום הנגרם ע"י תולעת סרט, המתבטא בנוכחות ציסטות בכבד, בריאות או במוח וציסטיצרקוזיס, הנגרם ע"י תולעת סרט שמקורה מחזירים, הפוגע בין היתר במוח. כמו כן, היא משמשת לטיפול בזיהומים נוספים הנגרמים ע"י תולעת הקרס, תולעת שוט (טריכוריס) ותולעת סיכה. פרוטוקול טיפולי מקובל באלבנדאזול הוא במחזור נטילה של 4 שבועות שלאחריהן שבועיים הפוגה, כאשר נטילת התרופה נמשכת לרוב כ-3 מחזורים. תופעות הלוואי של אלבנדאזול כוללות: כאב בטן, בחילה, הקאה, כאב ראש, סחרחורת ונשירת שיער זמנית.

תגובה עם תרופות אחרות: [סימטידין]: עלול לגרום לעלייה בריכוז אלבנדאזול בדם. [דקסאמתאזון, פראזיקואנטל]: תרופות אלו מגבירות את ההשפעה של אלבנדאזול והסיכון לתופעות הלוואי שלו גובר. [קלוזאפין]: בשילוב עם אלבנדאזול הסיכון לדיכוי ייצור תאי הדם הלבנים גובר וכתוצאה מכך גובר הסיכון לזיהומים.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. מותר לחצות/לכתוש/ללעוס.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום, כאשר משך הטיפול נקבע בהתאם לסוג הזיהום ומידת חומרתו. פרוטוקול טיפולי מקובל הוא במחזור נטילה של 4 שבועות שלאחריהן שבועיים הפוגה, כאשר יש ליטול התרופה ל-3 מחזורים.טווח המינון: טווח המינון למבוגרים - 400-800 מ"ג ביום, בחלוקה ל-2 מנות. המינון המדויק ומשך הטיפול נקבע בהתאם לסוג הזיהום ומידת חומרתו. המינון לילדים - 5-15 מ"ג עבור כל ק"ג משקל גוף.תחילת השפעה: תוך מספר שעות.משך השפעה: 8-12 שעות.תזונה: יש ליטול התרופה עם האוכל.אחסון:

מתחת ל-25 מעלות צלזיוס.

מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מיד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל. הפסקת התרופה: במקרה של תפקודי כבד לא תקינים יש להפסיק נטילת התרופה עד להתייצבות תפקוד הכבד.מינון עודף: תסמיני מינון עודף אינם ידועים, אך במידה ויש חשש למינון עודף יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: אין להשתמש במהלך הריון ובעת תכנונו. מומלץ שימוש יעיל באמצעי מניעה כחודש לאחר הפסקת הטיפול בתרופה. הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת גיל שש שנים, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ארוך טווח בתרופה זו יש לבצע פעם בשבועיים ספירת דם ובדיקת תפקודי כבד.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, תגובה אלרגית לתרופה זו, הריון, הנקה, חום גבוה, זיהום כלשהו, אנמיה, דיכוי חיסוני

תופעות לוואי

תופעות הלוואי כוללות: כאב בטן, בחילה, הקאה, כאב ראש, סחרחורת ונשירת שיער זמנית. כמו כן תיתכן פגיעה בתפקודי הכבד המתבטאת בעליה באנזימי הכבד בדם. תופעה נוספת היא פגיעה בייצור תאי הדם הלבנים וכתוצאה חשיפה לזיהומים, כאשר התסמינים המלווים מצב זה כוללים: דימומים, חולשה, חום, כאב גרון ותסמינים דמויי שפעת. 

שמות מסחריים

אסקזול Eskazole גלקסו סמית קליין