סירולימוס

שייך לקבוצת:
תרופות לדיכוי מערכת החיסון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סירולימוס היא תרופה המשמשת לדיכוי מערכת החיסון במטרה למנוע דחייה של השתלת כלייה ע"י הגוף. סירולימוס ניתנת למבוגרים ולילדים מעל גיל 13 והיא איננה מומלצת לשימוש במקרה של השתלת ריאה או כבד מחשש לתופעות לוואי חמורות ואף מוות. הטיפול ההתחלתי בסירולימוס ניתן בשילוב עם ציקלוספורין או טאקרולימוס וסטרואידים לתקופה של 2-3 חודשים ולאחר מכן המשך הטיפול בסירולימוס וקורטיקוסטרואידים בלבד, כאשר המינון של סירולימוס עולה בעקבות הפסקת הטיפול בציקלוספורין. כמו שאר התרופות מסוג זה, גם סירולימוס מפחיתה את יעילותה של המערכת החיסונית ולכן אנשים המטופלים בתרופה זו רגישים יותר לזיהומים. יש להודיע לרופא במקרה של תסמינים כגון: כאב גרון, צמרמורת וחום המעידים על זיהום. כמו כן שימוש ממושך בסירולימוס יכול להגביר את הסיכון להתפתחות סוגי סרטן מסוימים, כגון לימפומה. תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: בצקת בגפיים, עלייה ברמות טריגליצרידים, כולסטרול וסוכר בדם, יתר לחץ דם, עצירות, כאב בטן, שלשול וכאב ראש.

תגובה עם תרופות אחרות: [ציקלוספורין]: ציקלוספורין מגבירה את השפעתה של סירולימוס, לכן מכיוון שהטיפול בסירולימוס ניתן במקביל לטיפול בציקלוספורין יש ליטול סירולימוס כ-4 שעות לאחר נטילת ציקלוספורין. [סימטידין, אמינוגליקוזידים, אמיודארון, אמפותריצין B, ציסאפריד, מטוקלופראמיד, דילטיאזם, וראפאמיל, דאנאזול, תרופות נוגדות פטריות ממשפחת הazole- כגון: איטראקונאזול, קטוקונאזול, מעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס כגון: ריטונאביר, אנטיביוטיקות ממשפחת המאקרולידים כגון: קלאריתרומיצין, אריתרומיצין ומיץ אשכוליות]: תרופות אלו עלולות לעכב פירוק של סירולימוס בכבד דבר העלול להביא להצטברות של סירולימוס בדם וסיכון מוגבר לתופעות לוואי, כולל נזק כלייתי. [היפריקום, ריפאמפיצין, דקסאמתאזון ותרופות אנטיאפילפטיות כגון: פנובארביטאל, קארבאמאזפין]: תרופות אלו מזרזות את פירוק סירולימוס וכתוצאה פעילותו מופחתת. [מעכבי ACE]: בשילוב עם סירולימוס ייתכנו תופעות חמורות כגון: נפיחות בפנים, בגרון ובידיים וקשיי נשימה ובליעה. [אסטמיזול, טאקרולימוס, מעכבי HMG-CoA reductase, טרפנאדין]: תופעות הלוואי של תרופות אלו עשויות לגבור במתן משולב עם סירולימוס. [תרופות אחרות לדיכוי מערכת החיסון, אפאליזומאב, נטליזומאב, אלפאספט, מעכבי TNF-alpha]: בשילוב תרופות אלו עם סירולימוס גובר הדיכוי החיסוני וכתוצאה הסיכון לזיהומים.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות ותמיסה לשתיה.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום.טווח המינון: למבוגרים ולילדים מעל גיל 13 השוקלים מעל ל-40 ק"ג: 2 מ"ג ביום, לאחר מנה התחלתית חד-פעמית של 6 מ"ג הניתנת מייד בתום ההשתלה. למבוגרים ולילדים מעל גיל 13 השוקלים מתחת ל- 40 ק"ג: 1 מ"ג עבור כל מ"ר שטח גוף, פעם ביום, לאחר מנה חד-פעמית של 3 מ"ג עבור כל מ"ר שטח גוף הניתנת מייד בתום ההשתלה.תחילת השפעה: אין מידע.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: יש להימנע משתיה של מיץ אשכוליות במהלך הטיפול. ניתן ליטול התרופה עם או בלי האוכל אך יש לשמור על נוהל נטילה קבוע.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק נטילת התרופה מבלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: במקרה של מינון עודף יש לדווח לרופא. סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) יש להשתמש באמצעים יעילים למניעת הריון לפני ובמהלך הטיפול בתרופה זו וכ-12 שבועות לפחות לאחר סיום הנטילה.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 13 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בתרופה זו יכול להגביר את הסיכון להתפתחות סוגי סרטן מסוימים, כגון לימפומה. ניטור: בדיקות דם למדידת רמות סירולימוס בדם, ניטור תיפקודי הכבד והכליות, רמות אלקטרוליטים, רמות סוכר ולחץ דם, וניטור תמונת הדם השלמה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, הריון, תפקוד כליתי לקוי, מחלת כבד, רמת כולסטרול גבוהה בדם, רמת שומנים גבוהה בדם, סוכרת, מחלת ריאות, טרומבוציטופניה, שחפת , דיכוי חיסוני, קבלת טיפולים המדכאים את מערכת החיסון כגון כימותרפיה, הקרנות וסטרואידים, חיסונים אשר ניתנו לאחרונה

תופעות לוואי

תופעת הלוואי העיקרית של תרופה זו היא רגישות מוגברת לזיהומים מכל הסוגים. תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: בצקת בגפיים, עלייה ברמות טריגליצרידים, כולסטרול וסוכר בדם, יתר לחץ דם, עצירות, כאב בטן, שלשול, כאב ראש, חום, זיהומים בדרכי שתן, אנמיה, בחילה ומיעוט טסיות דם (תרומבוציטופניה). במקרים נדירים תיתכן התפתחות של מחלת דם חמורה המתבטאת בהופעת פריחה הקשורה בהיצמתות טסיות הדם (TTP - thrombotic thrombocytopenic purpura).

שמות מסחריים

רפמיון Rapamune ניאופרם