אוקסאזפאם (ואבן)
שייך לקבוצת:
בנזודיאזפינים, חרדה, נוגדי, שינה, תרופות ל
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: בינוני

כללי

אוקסאזפאם (ואבן, Vaben), שייך לקבוצת תרופות להרגעה הנקראות בנזודיאזפינים, המסייעות להקלת עצבנות, הרפיית שרירים והשראת שינה. אוקסאזפאם (ואבן, Vaben) משמש לטיפול בחרדה ומצבי מתח.

חשוב לשים לב:
התרופה מיועדת לטיפול קצר טווח, לכן יש להיוועץ ברופא שבועיים-חודש לאחר תחילת הנטילה. שימוש באוקסאזפאם (ואבן, Vaben) במשך תקופה ארוכה עלול לגרום לסבילות (ירידה בהשפעה) ולתלות. 

אוקסאזפאם (ואבן, Vaben) עלול לגרום לבעיות בקואורדינציה ובערנות וקיים חשש למעידות ונפילות, במיוחד בקרב קשישים.

התרופה אוקסאזפאם (ואבן, Vaben) אינה מיועדת לילדים.


במקרים הבאים אין להשתמש באוקסאזפאם (ואבן, Vaben):

רגישות או אלרגיה לאוקסאזפאם עצמו, למרכיבי התרופה או לחומרים נוספים ממשפחת בנזודיאזפינים.

הריון, תכנון הריון או הנקה.

בעיות חמורות בדרכי הנשימה - דיכוי נשימתי, אי ספיקה או מחלת ריאות חמורה, הפסקות נשימה בשינה (sleep apnea), ליקוי נשימתי חמור.

מחלות נפשיות כגון פסיכוזות, פוביות או אובססיות.

מיאסטניה גרביס.

אי-ספיקת כבד חמורה.


תגובה עם תרופות אחרות: שילוב אוקסאזפאם (ואבן, Vaben) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, סיכונים או להפחית מיעילות הטיפול:

תרופות שפועלות על מערכת העצבים המרכזית כמו תרופות להרגעה או לשינה, לטיפול בדיכאון ובחרדה, נוגדי פסיכוזה, לטיפול באפילפסיה או בפרקינסון, חומרים מרדימים לניתוח, משככי כאב נרקוטיים, חומרים לטיפול באלרגיה - עלולים להגביר את ההשפעות של אוקסאזפאם (ואבן, Vaben) על מערכת העצבים המרכזית ולהיפך, אוקסאזפאם עלול להגביר את השפעותיהם.

תרופות לטיפול באפילפסיה (כמו פניטואין), ריפאמפין, גלולות למניעת הריון - עלולות להוריד את ריכוז האוקסאזפאם בדם או את השפעתו.


תרופות אנטי-ויראליות - עלולה להיווצר ירידה ברמות התרופות.

תרופות להורדת לחץ דם ולהרפיית שרירים - אוקסאזפאם (ואבן, Vaben) עלול להגביר את השפעתם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. אין ללעוס או לכתוש, ניתן לחצות טבליות אוקסאזפאם (ואבן, Vaben) לפי הסימון. תדירות וזמן נטילה: 1-4 פעמים ביום עם מים. טווח המינון: מבוגרים: 10-30 מ"ג  עד ארבע פעמים ביום. תחילת השפעה: תוך 1-2 שעות.משך השפעה: עד 12 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: אם לוקחים אוקסאזפאם (ואבן, Vaben) פעם ביום לטיפול בנדודי שינה אין סיבה לדאגה. יש לחזור ללוח הזמנים רגיל בלילה שלמחרת אם יש צורך. במקרים אחרים יש לקחת כאשר נזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.  אין ליטול שתי מנות יחד של אוקסאזפאם (ואבן, Vaben). הפסקת התרופה: אם לוקחים אוקסאזפאם (ואבן, Vaben) ברציפות במשך פחות משבועיים, אפשר להפסיקה בביטחון כאשר אין בה צורך יותר.

אם משתמשים תקופה ארוכה יותר: אין להפסיק בבת אחת, אלא לאחר יעוץ ברופא, שיפקח על ירידה הדרגתית במינון. הפסקה פתאומית של התרופה עלולה לגרום לתסמיני גמילה.

מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות מיוחדות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום תרדמה לא רגילה, יש לפנות לרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בהריון.הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיעה לרעה על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לפגום בעירנות ולהאיט את התגובות.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את ההשפעות של תרופה זו על מערכת העצבים המרכזית.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: התרופה אוקסאזפאם (ואבן, Vaben) נועדה לטיפולים קצרי טווח, של 2-4 שבועות. שימוש רציף במשך מספר שבועות עלול להביא לסבילות (ירידה בהשפעה) ולהתפתחות של תלות, במיוחד במינונים גבוהים מהממוצע.

כמו כן, שימוש קבוע באוקסאזפאם (ואבן, Vaben) עלול להוביל לשינויים בהתנהגות ולמחשבות טורדניות.

ניטור: יש לדווח למרדים או למנתח על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, בעיות בעבר של שימוש לרעה בתרופות, שימוש לרעה באלכוהול או בסמים בעבר, נטילת תרופות אחרות, חולשת שרירים, דיכאון, לחץ דם נמוך, גלאוקומה, ליקוי במערכת הנשימה, פרכוסים, פורפיריה, מחלה פסיכיאטרית, עישון

תופעות לוואי

תופעות הלוואי העיקריות של אוקסאזפאם (ואבן, Vaben) קשורות להשפעותיה המדכאות את מערכת העצבים המרכזית. השפעות אלה פוחתות בדרך כלל לאחר הימים הראשונים של הטיפול.


במקרים הבאים יש להפסיק את הטיפול באוקסאזפאם (ואבן, Vaben) לפנות לטיפול רפואי מיידי:

הופעת מחשבות טורדניות בלתי רגילות, עצבנות וחוסר מנוחה, הזיות, סיוטים, התנהגות משונה. 

יש לפנות לרופא אם תופעות הלוואי הבאות (נדירות) נמשכות:

שינויים במצב הרוח, בלבול, הפרעות בזיכרון, בעיות קואורדינציה, חולשה בשרירים, רעידות, הפרעות במערכת העיכול, בעיות במתן שתן, עייפות, ירידה בלחץ הדם, הפרעות בראיה ובדיבור, כאב ראש, פריחה, הפרעות בתפקודי כבד, צהבת, שינויים בחשק המיני, עיקצוצים בעור, פרכוסים, התכווצויות, צלצולים באוזניים, שינויים בכמות הרוק, אצירת נוזלים, עילפון.

שמות מסחריים

ואבן Vaben רפא