בנזהקסול

שייך לקבוצת:
פרקינסון, נוגדי, תרופות אנטיכולינרגיות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

בנזהקסול היא תרופה אנטיכולינרגית אשר נכנסה לשימוש בשנות ה-40 לטיפול במחלת פארקינסון. תרופה זו עדיין נפוצה בשימוש, במיוחד לטיפול בתסמינים פארקינסוניים הנובעים משימוש בתרופות מסויימות, בעיקר פנותיאזינים. התרופה יעילה במיוחד להקלת הקישיון והרעד, אך השפעותיה מועטות על ההליכה האופינית לתיסמונת זו ועל תנועות השרירים האיטיות. כמו כל התרופות האנטיכולינרגיות, בנזהקסול עלול לגרום למיגוון של תופעות לוואי. יש לשקול את חשיבותן של תופעות אלה לעומת התועלת שבתרופה.

תגובה עם תרופות אחרות:

[אנטיהיסטאמינים ותרופות אנטיכולינרגיות]: בנזהקסול עלול להגביר את השפעותיהן של תרופות אלה. [תרופות נוגדות פסיכוזה מסוג פנותיאזן]: בנזהקסול עלול להגביר חלק מתופעות הלוואי האנטיכולינרגיות של תרופות אלה.

מדכאי מערכת עצבים מרכזית (אלכוהול, סמים , ברביטורטים)- עלולים להחמיר תופעותלוואי של בנזהקסול ולגרום להתמכרות.

דיגוקסין- תרופות אנטיכולינרגיות עלולות להעלות רמתו בדם.

תרופות סופחות נגדשלשול - יש לחכות פרק זמן של שעתיים לפחות בין נטילתן ונטילת תרופה זו.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 2-3 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: 2-15 מ"ג ליום. לעיתים דרוש מינון גבוה יותר.תחילת השפעה: תוך 30 דקות.משך השפעה: 6-12 שעות.תזונה: יש ליטול עם אוכל. אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור. בדרך כלל יש לרדת במינון בהדרגה.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. מנות עודפות גדולות עלולות להגביר את קצב פעימות הלב ולגרום ריגוש. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: בנזהקסול אינו בטוח בשימוש. מומלץ להשתמש בתרופות בטוחות יותר (C)הנקה: יש להימנע מהנקה בזמן הטיפול עם תרופה זותינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת לגיל 3.קשישים: הרגישות לתרופה גוברת עם הגיל, ויש צורך בהפחתת המינון ובניטור סדיר.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום טשטוש הראייה ובלבול.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את ההשפעות של תרופה זו על מערכת העצבים המרכזית.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: רגישות לתרופה זו עלולה להתפתח בשימוש ממושך, במיוחד אצל קשישים, וייתכן שיהיה צורך בהפחתה תקופתית של המינון. לעיתים רחוקות עלול השימוש בתרופה לגרום להתפתחות של גלאוקומה (ברקית). ניטור: יש צורך בבדיקות סדירות של העיניים, כדי לעקוב אחר האפשרות של התפתחות גלאוקומה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של יתר לחץ דם, ברקית (glaucoma), מחלת לב, קשיי השתנה, מחלת כבד, מחלת כליה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

רוב תופעות הלוואי של תרופה זו נובעות מפעולתה האנטיכולינרגית. לעיתים ניתן להפחית מחומרתן של תופעות אלה על ידי הפחתת המינון.

שמות מסחריים

פרטן Partane תרו תעשייה רוקחית רודנל Rodenal רקח