אילופרוסט

שייך לקבוצת:
יתר לחץ דם ריאתי, לטיפול, תרופות נוגדות הידבקות טסיות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אילופרוסט הינו אנלוג סינתטי של פרוסטאציקלין, מולקולה אשר אחראית על התרחבות העורקים ומונעת הידבקות של טסיות דם. כתמיסה לשאיפה אילופרוסט משמשת לטיפול ביתר לחץ דם ריאתי ראשוני או משני המתלווה לטרשת רקמת חיבור (סקלרודרמה) או לתסחיף פקיקי (תרומבואמבוליזם) ריאתי כרוני שאינו מאפשר ניתוח. כתמיסה להזלפה תוך-ורידית אילופרוסט משמשת לטיפול במחלות חסימתיות בעורקים כגון: הסתיידות עורקים (ארטריוסקלרוזיס), טרשת רקמת חיבור (סקלרודרמה), מחלת בירגר (Buerger's disease) ותופעת ריינו (Raynaud's syndrome). תופעות הלוואי של אילופרוסט נובעות כתוצאה מהרחבת כלי הדם, כאשר השכיחות הן: כאבי ראש, הרגשת חום, סומק בפנים, דופק מהיר וירידה בלחץ הדם. כמו כן ייתכנו הפרעות במערכת העיכול כגון: כאבי בטן, בחילות והקאות.
יש לבצע בדיקות דם טרם התחלת הטיפול.

אין להשתמש בתרופה:

- במקרה רגישות, אלרגיה לחומר הפעיל או לכל מרכיב אחר בתרופה.

- בכל מצב המגביר את הסיכון לדימום, כגון: כיב פעיל בקיבה או בתריסריון, פציעות או סיכון לדימום בגולגולת. 

- בעיה הקשורה ללב.

- שבץ או הפרעה אחרת באספקת הדם למח. (ב-3 חודשים האחרונים).

- מחלה ורידית חסימתית.

התעלפויות יכולות לנבוע מהמחלה עצמה. יש לפנות לרופא במקרה בו יש החמרה בהתעלפויות. ייתכן ותידרש התאמת מינון או החלפת טיפול.

תגובה עם תרופות אחרות: [נוגדי קרישה]: אילופרוסט מעכבת פעילות טסיות דם ולכן בשילוב עם נוגדי קרישה הסיכון לדימומים גובר. [תרופות להורדת לחץ דם, מרחיבי כלי דם, משתני לולאה]: מתן משולב של תרופות אלו עם אילופרוסט מעלה את הסיכון לתופעות הלוואי שלהן כולל תת לחץ דם.

מידע

אופן נטילת התרופה: תמיסה להזרקה, תמיסה לשאיפה. חשוב להימנע ממגע של תמיסת ונטויס עם העור או העיניים.
תדירות וזמן נטילה: תדירות המתן בשאיפה: 6-9 פעמים ביום. תדירות המתן בהזלפה לוריד: הזלפה למשך 6 שעות, פעם ביום. משך הטיפול הוא עד 4 שבועות, כאשר לטיפול בתופעת ריינו מקובל מתן ל-3-7 ימים אשר מוביל להשפעה מטיבה למספר שבועות.טווח המינון: המינון ההתחלתי בשאיפה הוא 2.5 מק"ג למנה. בהמשך המינון יעלה ל-5 מק"ג למנה, כאשר המינון היומי המקסימלי הוא 45 מק"ג. המינון בהזלפה לוריד נקבע בהתאם לפעילות התרופה בחולה האינדיבידואלי, כאשר טווח המינונים הוא 0.5-2 מ"ג, עבור כל ק"ג משקל גוף, לדקה. תחילת השפעה: אין מידע.משך השפעה: מנה בשאיפה משפיעה ל-20-30 דקות. בהזלפה תוך ורידית התרופה משפיעה כל זמן שההזלפה נמשכת וכמספר דקות לאחר סיום ההזלפה.תזונה: אין הגבלות.אחסון:

בטמפרטורת החדר

מנה שנשכחה: אין ליטול מנה כפולה כפיצוי. יש להתייעץ עם הרופא. הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא הוראה מהרופא המטפל.מינון עודף: תסמיני מינון עודף עשויים לכלול כאב בחזה, שלשול, עילפון, כאב ראש, הסמקה, בחילה והקאה, כאב בלסת או בגב. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית. בנוסף, תיתכן ירידה או עלייה בלחץ הדם, הפחתה או הגברה בקצב הלב, הקאה, שלשלול או כאבים בגפיים. אם תופעות אלה מתרחשות, הפסק את האינהלציות ופנה לרופא.

אזהרות

הריון:

אם הנך סובלת מיתר לחץ דם ריאתי, הימנעי מכניסה להריון, שכן הריון עלול להחמיר את מחלתך ואף לסכן את חייך. יש לעשות שימוש באמצעי מניעה מהימן מתחילת הטיפול ובמהלכו. בהריון או בעת תיכנונו יש לדווח מיידית לרופא והוא ישקול תועלת צפויה מול סיכון אפשרי. 

הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: טיפול ארוך טווח בשאיפה נחשב בטוח. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת ריאות, אסתמה, זיהום בדרכי הנשימה, מחלת כבד, מחלת כליה, לחץ דם נמוך, דימום ממערכת העיכול, התקף לב או שבץ לאחרונה, אי ספיקת לב (heart failure), מחלת לב כלילית, עישון

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות במתן בשאיפה כוללות: כאב גב, שיעול, סחרחורת, תסמינים דמויי שפעת, הסמקה, כאב ראש, כאב או תחושה לא נוחה בחזה, כיווצי שרירים, כאב בלסת, בחילה, הקאה ונדודי שינה. תסמינים חמורים עשויים לכלול: דימומים בחניכיים, כאב בחזה, שיעול דמי, הפחתה בהשתנה, עילפון, קצב לב לא סדיר, דימומים מהאף, דלקת ריאות, קשיי נשימה והתנפחות של הרגליים והידיים. תופעה נוספת היא נפילת לחץ דם בזמן המעבר משכיבה לעמידה, הגורמת לתחושת חולשה, סחרחורת וטשטוש ראיה.

שמות מסחריים

אילומדין Ilomedin אגיס ונטויס Ventavis אגיס