אברולימוס

שייך לקבוצת:
תרופות לדיכוי מערכת החיסון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אברולימוס הינה נגזרת של סירולימוס, הגורמת לדיכוי של מערכת החיסון. היא משמשת למניעת דחיית שתל במושתלי כליה או לב, במתן משולב עם ציקלוספורין וקורטיקוסטרואידים. כמו כן, אברולימוס נמצאה לאחרונה כיעילה בטיפול בסרטן הכליה כקו שני לאחר כישלון תרופות אחרות כגון: סוניטיניב. תופעות הלוואי הנפוצות של אברולימוס כוללות: שלשול, בחילות, הקאות, כאבי בטן, כאבים כלליים, אקנה ורמות גבוהות של שומנים וכולסטרול בדם. כמו כן, בדומה לשאר התרופות מסוג זה, תיתכן רגישות גבוהה יותר לזיהומים בעקבות ירידה ברמת תאי הדם הלבנים.

תגובה עם תרופות אחרות: [ציקלוספורין]: ציקלוספורין מגבירה את השפעתה של אברולימוס. מכיוון שציקלוספורין ניתנת בשילוב עם אברולימוס, בכל שינוי במינון של ציקלוספורין יש לנטר את רמות אברולימוס בדם תוך קביעת המינון מחדש. [סימטידין, אמינוגליקוזידים, אמיודארון, אמפותריצין B, ציסאפריד, מטוקלופראמיד, דילטיאזם, וראפאמיל, דאנאזול, תרופות נוגדות פטריות ממשפחת הazole- כגון: איטראקונאזול, קטוקונאזול, מעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס כגון: ריטונאביר, אנטיביוטיקות ממשפחת המאקרולידים כגון: קלאריתרומיצין, אריתרומיצין ומיץ אשכוליות]: תרופות אלו עלולות לעכב פירוק של אברולימוס בכבד דבר העלול להביא להצטברות של אברולימוס בדם וסיכון מוגבר לתופעות לוואי, כולל נזק כלייתי. [היפריקום, ריפאמפיצין, דקסאמתאזון ותרופות אנטיאפילפטיות כגון: פנובארביטאל, קארבאמאזפין]: תרופות אלו מזרזות את פירוק אברולימוס וכתוצאה פעילותו מופחתת. [מעכבי HMG-CoA reductase]: תופעות הלוואי של תרופות אלו עשויות לגבור במתן משולב עם אברולימוס. [תרופות אחרות לדיכוי מערכת החיסון, אפאליזומאב, נטליזומאב, אלפאספט, מעכבי TNF-alpha]: בשילוב תרופות אלו עם אברולימוס גובר הדיכוי החיסוני וכתוצאה הסיכון לזיהומים.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום. טיפול באברולימוס בשילוב עם ציקלוספורין וקורטיקוסטרואידים ניתן לרוב לתקופה של 12 החודשים הראשונים לאחר ההשתלה.טווח המינון: מינון התחלתי הוא 0.75 מ"ג, פעמיים ביום, המומלץ לכל אולוסיית מושתלי הכליה והלב הניתן באופן מיידי לאחר ההשתלה. המינון ינוטר בהתאם לרמת התרופה בדם ותגובת המטופל. כאשר התאמת המינון מחדש תיעשה במרווחים של 4-5 ימים. יש ליטול התרופה באותו זמן עם ציקלוספורין. תחילת השפעה: תוך 1-2 שעות מהנטילה.משך השפעה: מנה משפיעה עד ל-12 שעות.תזונה: יש להימנע מאכילת אשכוליות ושתיית מיץ אשכוליות כל עוד נעשה טיפול בתרופה זו. יש ליטול התרופה עם או בלי האוכל אך יש לשמור על נוהל נטילה קבוע.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק נטילת התרופה מבלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: במקרה של מינון עודף יש לדווח לרופא. סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) על נשים להשתמש באמצעי מניעת הריון נאותים במהלך השימוש בתרופה ובמשך 8 שבועות לאחר סיום הטיפול.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות רמות שומנים בדם, רמת התרופה בדם, תפקודי כליה. שימוש ארוך טווח בתרופה זו עשוי להגדיל את הסיכון להתפתחות גידולים סרטניים, בעיקר של העור ושל מערכת הלימפה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הנקה, הריון, מחלת כבד, רמת שומנים גבוהה בדם, רגישות למוצרי חלב (מכילים לקטוז), דיכוי חיסוני, קבלת טיפולים המדכאים את מערכת החיסון כגון כימותרפיה, הקרנות וסטרואידים, חיסונים אשר ניתנו לאחרונה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות הפרעות במערכת העיכול כגון: שלשול, בחילות, הקאות, כאבי בטן, כאבים כלליים ואקנה. תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת כוללות: רמות גבוהות של שומנים וכולסטרול בדם ורמות נמוכות של תאי דם לבנים - יש להמשיך הטיפול ולפנות מייד לרופא. כמו כן ייתכנו זיהומים (כגון זיהומים בריאות, זיהומים בדרכי השתן, זיהומים פטריתיים), אנמיה, צבירת נוזלים ברקמות, רמה גבוהה של טריגליצרידים בדם, לחץ דם גבוה, הפרעה בריפוי של פצעי הניתוח, חסימת כלי דם על-ידי קריש דם, הפרעה בקרישת הדם, רמה נמוכה של טסיות בדם, דימום ו/או חבורות מתחת לעור, רמה נמוכה של תאי דם אדומים, ציסטות המכילות נוזל לימפתי ותגובות אלרגיות עם נפיחות לא אחידה של הפנים, השפתיים, הפה, הלשון או הגרון, שקשורות לעיתים קרובות עם פריחה וגרד - יש להמשיך בטיפול ולפנות מייד לרופא. תופעות לא שכיחות: זיהום פצעים, פריחה, כאבי שרירים, הרס של תאי דם אדומים, דלקת בריאות הגורמת לשיעול, קשיי נשימה וצפצופים בזמן הנשימה, הפרעות בתפקוד כלייתי, מחלת כבד עם הרגשה כללית לא טובה, הצהבת העור והעיניים וצבע שתן כהה, תת-פעילות של בלוטות המין בגברים - יש להמשיך הטיפול ולפנות מייד לרופא.

שמות מסחריים

סרטיקן Certican נוברטיס אפיניטור Afinitor נוברטיס