אמבריסנטן

שייך לקבוצת:
יתר לחץ דם ריאתי, לטיפול
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אמבריסנטן הינה תרופה המשמשת לטיפול ביתר לחץ דם ריאתי ראשוני או משני המתלווה לטרשת רקמת חיבור (סקלרודרמה). מנגנון פעילותה הוא בחסימת פעילות ההורמון אנדותלין המצוי באופן מוגבר בדם ובריאות אצל אנשים הסובלים מיתר לחץ דם ריאתי. הורמון זה אחראי להצרת כלי הדם באיזור הריאות ועל כן בחסימתו תושג הפחתה בלחץ הדם הריאתי. אמבריסנטן עשויה לגרום לנזק לכבד על כן יש לערוך בדיקות תפקודי כבד לפני תחילת הטיפול ומדי כל חודש במהלך הטיפול. 

אמבריסנטן מרחיבה את עורקי הריאה, ובכך מקלה על הלב להזרים דם דרכם .זה מוריד את לחץ הדם ומקל על התסמינים.

יכולה לשמש גם בשילוב עם טאדאלאפיל לטיפול ביתר לחץ דם עורקי בריאה.

כמו כן אמבריסנטן עלולה לגרום לנזק רציני לעובר ולכן היא אסורה לשימוש בנשים בהריון. במהלך הטיפול יש צורך ב-2 אמצעי הגנה ובשלילת הריון בתדירות חודשית. יתרונה של אמבריסנטן בהשוואה לבוסנטן הוא בכך שהיא בעלת השפעה ממושכת יותר ולכן ניתנת רק פעם ביום.

תגובה עם תרופות אחרות:
בשילוב עם טאדאלאפיל,  בנוסף לרשום מעלה: הסמקה ,אדמומיות של העור, הקאות, כאב/אי נוחות בחזה, צלצולים באזניים.
תרופות נוגדות פטריות ממשפחת ה- azole כגון: איטראקונאזול, קטוקונאזול, מעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס כגון: ריטונאביר, אנטיביוטיקות ממשפחת המאקרולידים כגון: קלאריתרומיצין, אריתרומיצין, ציקלוספורין, אומפראזול]: תרופות אלו מעכבות את הפירוק של אמבריסנטן וכתוצאה מכך מגבירות את הסיכון לתופעות הלוואי של אמבריסנטן. [ריפאמפיצין]: ריפאמפיצין מקטינה את השפעתה של אמבריסנטן.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום.טווח המינון: 5 מ"ג, פעם ביום. (המינון עשוי לעלות ל-10 מ"ג ביום)תחילת השפעה: ייתכן וייחלפו מספר שבועות עד לקבלת ההשפעה המלאה של התרופה.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: ניתן ליטול הטבליה עם או בלי אוכל. אחסון:

מקום קריר ויבש.

מנה שנשכחה: במקרה שנשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול מבלי הוראה מהרופא.מינון עודף: מנה עודפת מקרית איננה צפויה לגרום לבעיות מיוחדות אך במקרה של מינון עודף קיצוני תיתכן ירידה בלחץ הדם הבאה לידי ביטוי בסחרחורת ועילפון. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי-חיים או בבני-אדם יש עדות לנזק רציני לעובר, לכן השימוש בתרופה זו אסור בהריון. יש להשתמש בשילוב של 2 אמצעי מניעה יעילים במהלך הטיפול וכחודש לאחר סיום הטיפול וכמו כן, טרם תחילת הטיפול ובמהלכו יש לשלול הריון.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: טרם הטיפול בתרופה זו ופעם בחודש במהלך הטיפול יש לבצע בדיקות תפקודי כבד. במקרה של תופעות כגון: בחילה, הקאה, איבוד תיאבון, חום, הצהבה של העור והעיניים ושתן כהה יש לפנות מייד לרופא המטפל.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, אנמיה, מחלת לב, בצקת

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות הן: כאב ראש, בצקות ואגירת נוזלים, פלפיטציות לבביות, אנמיה, זיהומים בדרכי הנשימה העליונות, כאב בטן, עצירות והסמקה. באופן נדיר ייתכנו תופעות של אלרגיה כגון: פריחה וקשיי נשימה.

שמות מסחריים

ווליבריס Volibris גלקסו סמית קליין