אדפוביר
שייך לקבוצת:
מעכבי האנזים reverse transcriptase מקבוצת NRTI , נוגדי נגיף דלקת הכבד B, נוגדי נגיפים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אדפוביר מיועדת לטיפול בדלקת כבד כרונית מסוג B במבוגרים עם תמונה היסטולוגית של מחלה פעילה, או עם רמות גבוהות בדם של החלבונים ALT ו AST, המעידים על נזק כבדי. מנגנון פעילותה של אדפוביר הוא במניעת שכפול הנגיף באמצעות עיכוב האנזים טראנסקריפטאז הופך (reverse transcriptase). לאחר הפסקת הטיפול באדפוביר תיתכן החמרה בדלקת הכבד, על כן חולים אשר מפסיקים את השימוש בתרופה חייבים להיות תחת מעקב רפואי צמוד אחר תפקודי הכבד. כמו כן פגיעה בתפקוד הכליות דווחה אצל חולים אשר היו כבר בעלי סיכון קודם לפגיעה כלייתית. בנוסף לכך, קיים סיכון להתפתחות של עמידות לנגיף ה HIV בנשאים בלתי מזוהים או בלתי מטופלים אשר נושאים את הנגיף.

תגובה עם תרופות אחרות: [אנטיביוטיקה ממשפחת האמינוגילקוזידים, ציקלוספורין, אמפוטריצין, טאקרולימוס, נוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAIDs), ואנקומיצין]: תרופות אלו עשויות להגביר את הפגיעה הכליתית בשילוב עם אדפוביר. יש להימנע משילוב זה. [מעכבי האנזים reverse transcriptase מקבוצת NRTI, לאמיבודין]: בשילוב תרופות אלו עם אדפוביר גובר הסיכון לחמצת מטבולית הבאה לידי ביטוי בכאבים וחולשת שרירים, קשיי נשימה, קצב לב מהיר, בחילה, הקאה ונימול של הידיים והרגליים. כמו כן גובר הסיכון לנזק כבדי המתבטא בבחילה, הקאה, איבוד תיאבון, חום גוף נמוך, שתן כהה והצהבה של העור והעיניים. יש להימנע משילוב זה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום.טווח המינון: 10 מ"ג פעם ביום.תחילת השפעה: תוך מספר שעות. ייתכן ויחלפו מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: ניתן ליטול התרופה עם או בלי אוכל.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל. יש ליידע את הרופא.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם רופא.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. יש ליידע מיד את הרופא במידה ונלקחה מנה עודפת גדולה או במידה ומבחינים בתסמינים מיוחדים.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ארוך טווח קיימת סכנה לפגיעה כלייתית. כמו כן קיים סיכון להתפתחות עמידות לנגיף ה-HIV בנשאים בלתי מזוהים או בלתי מטופלים אשר נושאים את הנגיף. ניטור: יש לבצע בדיקות דם סדירות בזמן הטיפול (אנזימי כבד, תפקוד כליות, עומס נגיפי).ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הנקה, הריון, מחלת לב, מחלת כלי דם, מחלת כבד, חמצת (acidosis), תפקוד כליתי לקוי, איידס

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: חולשה, כאב ראש, הפרעות במערכת העיכול, שלשול, גזים וכאב בטן. בחולים המועמדים להשתלת כבד או לאחריה עלולות להופיע הפרעות בתפקודי הכליה עד לאי ספיקה כלייתית. תופעות חמורות כוללות: עילפון, שתן כהה, הצהבה של העור והעיניים, ירידה בתיאבון, חולשת שרירים, קשיי נשימה או קצב לב מהיר.

שמות מסחריים

הפסרה Hepsera גלקסו סמית קליין