סוראפניב
שייך לקבוצת:
מעכבי האנזים tyrosine kinase, סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ביולוגיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סוראפניב הינה תרופה המשמשת לטיפול בסרטן כליה (RCC) מתקדם ומפושט ובסרטן הכבד (HCC). כיום נערכים ניסויים שונים שמטרתם לבדוק את יעילות סוראפניב כטיפול אפשרי בסוגי סרטן רבים נוספים, כולל מלנומה, סרטן ריאה מסוג תאים לא קטנים ומזותליומה. מנגנון פעילותה של סוראפניב הוא בעיכוב האנזים טירוזין קינאז האחראי להפעלת תהליך כימי הגורם לתא הסרטני לגדול ולהתחלק. סוראפניב עשויה להפחית את מספר הטסיות בדם וכתוצאה הסיכון לדימומים גובר בייחוד בנטילה משולבת של תרופות נוגדות קרישת דם כגון: וארפארין. מאותה סיבה סוראפניב עלולה לעכב את תהליך ההחלמה מניתוח, על-כן יש להפסיק השימוש טרם הניתוח ולחזור להמשך הטיפול לפי הוראת הרופא. כמו כן, סוראפניב גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים. על כן יש להימנע ממגע קרוב לאנשים החולים במחלות זיהומיות בעיקר הרפס ואבעבועות רוח ויש לדווח לרופא באופן מיידי באם הופיעו סימני זיהום כגון: חום, כאב גרון, פריחה או צמרמורת.

תגובה עם תרופות אחרות: [היפריקום, ריפאמפיצין, דקסאמתאזון ותרופות אנטיאפילפטיות כגון: פנובארביטאל, קארבאמאזפין]: תרופות אלו מזרזות את פירוק סוראפניב וכתוצאה פעילותו מופחתת. [אירינוטקאן, דוקסורוביצין]: הסיכון לתופעות הלוואי של תרופות אלו גובר בשילוב עם סוראפניב. [וארפארין]: בשילוב תרופה זו עם סוראפניב, גובר הסיכון לדימומים. יש לנטר INR במתן משולב זה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום.טווח המינון: 400 מ"ג, פעמיים ביום.תחילת השפעה: המנה נספגת תוך שעות, אך עשויים לחלוף מספר שבועות-חודשים עד לקבלת השפעה.משך השפעה: מנה משפיעה ל-12 שעות בממוצע.תזונה: יש ליטול התרופה על בטן ריקה עם כוס מים, לפחות שעה לפני הארוחה, או לפחות שעתיים לאחר הארוחה. אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול ללא התייעצות עם רופא.מינון עודף: תסמיני מינון עודף כוללים תופעות בעור כגון: פריחה, אדמומיות ונפיחות ושלשול חמור או ממושך. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: מומלץ שלא להיכנס או להכניס להיריון במהלך הטיפול בסוראפניב, מאחר והתרופה עלולה לפגוע בעובר המתפתח. (D) חשוב להשתמש באמצעים יעילים למניעת היריון במהלך הטיפול בתרופה ולפחות במשך מספר שבועות לאחר סיום הטיפול. הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במהלך הטיפול בתרופה זו יש לנטר לחץ דם.ניטור: תרופה זו עלולה להגביר דימום. יש לדווח למרדים או למנתח לפחות שבועיים לפני הניתוח על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של יתר לחץ דם, הפרעות בקרישת הדם, מחלת לב, מחלת כבד, התקף לב או שבץ לאחרונה, תפקוד כליתי לקוי, דימום, ניתוח בזמן האחרון או פגיעה גופנית קשה, חיסונים אשר ניתנו לאחרונה, זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות ביותר כוללות: שלשול, בחילה, הקאה, חולשה, עייפות, כאב (בפה, בבטן, בראש, בעצמות), נשירת שיער, הסמקה, אודם בכפות הידיים והרגליים, גרד או פריחה, דימומים ועליה בלחץ הדם. תופעות לוואי נפוצות נוספות כוללות: תסמינים דמויי שפעת, חום, קשיי עיכול, קושי בבליעה, דלקת או יובש בפה, כאב בלשון, ירידה במשקל, איבוד תאבון, כאבי פרקים או שרירים, עיקצוץ או נימול באצבעות הרגליים או הידיים, דיכאון, בעיות זיקפה, צרידות, אקנה, עור מודלק או יבש וזמזום באוזן. תופעות לא שכיחות: דלקת בקיבה, צרבת, דלקת בזקיקי העור, התייבשות, סימני זיהום, הגדלת שדיים, נזלת ממושכת, אקזמה, התקף לב או כאב בחזה, ריבוי פריחות בעור, לחץ דם גבוהה חריג, תת-פעילות בלוטת התירואיד ונקבים במעי.

שמות מסחריים

נקסבר Nexavar אגיס