בנזואיל פראוקסיד
שייך לקבוצת:
נוגדי חיידקים, תכשירים לטיפול בבעיות עור, תרופות קראטוליטיות
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

בנזואיל פראוקסיד הינו תכשיר בקטריוסטטי (מעכב צמיחת חיידקים) וקומודוליטי (הורס קומודונים - פותח ומנקז את הנקודות השחורות) לשימוש מקומי כטיפול באקנה קל עד בינוני. קיימים תכשירים מסחריים שונים בארץ בריכוזים שונים כאשר הריכוזים הגבוהים, להבדיל מהנמוכים, כוללים אפקט קומודוליטי בנוסף לפעילות הנוגדת חיידקים. התכשירים זמינים בצורות מתן שונות, כגון: תכשירי לחות, תרחיצים לפנים, סבונים וג'לים מייבשים. קיימים תכשירים המשלבים בנזואיל פראוקסיד עם חומרים אנטיביוטיים במגמה לשפר את היעילות הנוגדת חיידקים. דוגמא לכך היא שילוב של בנזואיל פראוקסיד עם אריתרומיצין או עם קלינדאמיצין. להבדיל מהתכשירים הכוללים בנזואיל פראוקסיד לבדו תכשירים אלו דורשים מרשם רופא. תופעות הלוואי העיקריות כוללות: גירוי מקומי ואדמומיות שלרוב חולפות זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר. כ- 1%-3% מהאוכלוסייה רגישים לתכשיר ועלולים לפתח דלקת עור ממגע שתצריך הפסקת טיפול.

תגובה עם תרופות אחרות: [תכשירים אחרים לטיפול בעור]: תכשירים הגורמים לייבוש יתר של העור, כגון: סבונים, תכשירי ניקוי ותכשירים המכילים אלכוהול, וכן תכשירים הגורמים לקילוף העור. מומלץ להתייעץ עם הרופא או עם הרוקח לפני השימוש בתכשירים אלו בשילוב עם בנזואיל פראוקסיד.

מידע

אופן נטילת התרופה: ג'לתדירות וזמן נטילה: פעם עד פעמיים ביום. לרוב, יש להתחיל טיפול פעם ביום ולאחר מספר ימים למרוח פעמיים ביום.
לרוב, משך הטיפול - כ-3 חודשים, אלא אם התקבלה הוראה אחרת מהרופא.
טווח המינון: ריכוזו של בנזואיל פראוקסיד בתכשירים השונים נע בטווח של 2.5-10%. תחילת השפעה: שיפור במצב העור צפוי להתקבל תוך 4-6 שבועות. באם אין שיפור בטווח זמן זה יש לפנות לרופא.משך השפעה: השפעה מתקבלת כל זמן בו קיים שימוש בתכשיר.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש להשתמש מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לטיפול הבא, דלג על הטיפול שנשכח והמשך כרגיל. אין למרוח מנה כפולה.הפסקת התרופה: באם אין שיפור תוך מספר שבועות או במקרה של רגישות יתר לתכשיר יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא המטפל.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. ריכוזים גבוהים של החומר עלולים לגרום לגירוי, עקצוץ, והתקלפות מוגברת של העור.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ בילדים מתחת לגיל 12, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות מיוחדת, אולם שימוש ממושך על גבי שטחי עור גדולים עלול להביא לספיגה סיסטמית של התרופה ולתופעות לוואי בלתי רצויות.ניטור:

דווח לרופא במקרה של עור מגורה ואדמומי, דלקת עור, הריון, הנקה, רגישות בעור

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: גירוי קל או עיקצוץ, הרגשת חום בעור או אדמומיות בשבועות הראשונים של השימוש בתכשיר. תופעות אלו לרוב חולפות זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר. במקרה של צריבה חזקה, התקלפות מוגברת של העור, גירוד או נפיחות חלק מהפנים - יש להפסיק השימוש בתכשיר ולפנות לרופא להתייעצות. לבנזואיל פראוקסיד יש יכולת הלבנה, על כן יש להימנע ממגע עם שיער ואריגים, כמו כן יש להימנע מחשיפה מוגברת לשמש כיוון שהעור רגיש מאוד לאור השמש במהלך הטיפול בבנזואיל פראוקסיד.

שמות מסחריים

פנוקסיל 10 Panoxyl 10 ביוטיס בנזק אי.סי. Benzac AC רפא