סוליפנאסין

שייך לקבוצת:
תרופות אנטיכולינרגיות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סוליפנאסין היא תרופה המיועדת לטיפול במצבי פעילות יתר של שלפוחית השתן, המתבטאים בדחיפות ותכיפות במתן השתן ובאי שליטה במתן השתן. לסוליפנאסין פעילות אנטיכולינרגית המתבטאת בחסימת קולטנים מוסקריניים של המעביר העצבי אצטילכולין המצויים בשרירים חלקים ובבלוטות, כתוצאה מכך מעוכבת התכווצות שלפוחית השתן, נגרמת הרפייה לשריר השלפוחית ומתאפשרת אגירה גדולה יותר של השתן בשלפוחית. הפעילות האנטיכולינרגית של סוליפנאסין אינה סלקטיבית ותורמת לתופעות לוואי כגון: יובש בפה, יובש בעין, יובש בעור ועצירות.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות בעלות השפעה אנטיכולינרגית כגון: בופרופיון, קלוזאפין, אולאנזאפין, מאפרוטילין, דיזופיראמיד, נוגדי דיכאון טריציקליים, תרופות נוגדות פסיכוזה ממשפחת הפנותיאזינים]: בשילוב תרופות אלו עם סוליפנאסין גובר הסיכון לתופעות הלוואי. יש צורך בהתאמת המינונים. [תרופות נוגדות פטריות ממשפחת ה- azole כגון: איטראקונאזול, קטוקונאזול, ווריקונאזול, מעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס כגון: ריטונאביר, סאקווינאביר, אינדינאביר אנטיביוטיקות ממשפחת המאקרולידים כגון: קלאריתרומיצין, אריתרומיצין ומיץ אשכוליות]: תרופות אלו עלולות לעכב פירוק של סוליפנאסין בכבד דבר העלול להביא להצטברות של סוליפנאסין בדם וסיכון מוגבר לתופעות לוואי. מומלץ להימנע ממתן משולב זה או להגביל את מינון הסוליפנאסין ל-5 מ"ג ביום. [היפריקום, ריפאמפיצין, דקסאמתאזון ותרופות אנטיאפילפטיות כגון: פנובארביטאל, קארבאמאזפין]: תרופות אלו מזרזות את פירוק סוליפנאסין וכתוצאה פעילותו מופחתת. [משככי כאבים נארקוטיים כגון: קודאין, מורפין, אוקסיקודון]: שימוש בתרופות אלו בשילוב עם סוליפנאסין עלול להוביל לעצירות חמורה וחסימת מעיים. [תרופות בעלות השפעה כולינרגית כגון תרופות לטיפול במחלת האלצהיימר כגון: ממאנטין, דונפזיל, ריבאסטיגמין]: סוליפנאסין עלולה לפגוע ביעילות הטיפול בתרופות אלו. מומלץ להימנע משימוש בסוליפנאסין, או להפחית המינון שלה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום.טווח המינון: 5-10 מ"ג, פעם ביום.תחילת השפעה: תוך מספר שעות.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: ניתן ליטול התרופה עם או בלי אוכל. מזון אינו משפיע על פעילות התרופה, אולם מומלץ להגביל צריכת קפה, תה ואלכוהול, שכן אלו עלולים להחמיר את תסמיני המחלה.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא הוראה מהרופא.מינון עודף: במקרה של מינון עודף ייתכנו תופעות כגון: בלבול, עור יבש, חם וסמוק, אישונים מורחבים, ראייה מטושטשת, יתר לחץ דם, קצב לב מהיר, הזיות, קושי במתן שתן, בחילה, הקאה, פרכוסים, רעד וקומה. במקרה של מינון עודף יש לפנות מייד לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידוע על בעיות מיוחדות באנשים הנוטלים תרופה זו לתקופה ממושכת.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של ברקית (glaucoma), מחלת כבד, הפרעות בקיבה, מחלת מעי, עצירות, קשיי השתנה, תפקוד כליתי לקוי, מחלת לב

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: ראייה מטושטשת, עצירות, שיעול, סחרחורת, יובש בעיניים, יובש בפה, בעיות עיכול, קיבה עצבנית ועייפות. תופעות הלוואי החמורות כוללות: כאבי גב, דם בשתן, קצב לב לא סדיר, חום, צמרמורת, שינויים במצב הרוח וכאב ראש חריף.

שמות מסחריים

וסיקר Vesicare כצט סוליפנאצין טבע Solifenacin Teva טבע סוליפנאסין תרימה Solifenacin Trima תרימה