לנתנום
שייך לקבוצת:
תכשירים קושרי פוספאט
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

לנתנום הינה תרופה המשמשת לטיפול בהיפרפוספאטמיה (עודף פוספאט בדם) בקרב חולים הסובלים מכשל כליות כרוני חמור ומטופלים בדיאליזה. מנגנון פעילותה הוא בקישור פוספאט במעי לשם הפחתת ספיגתו אל מחזור הדם במטרה להפחית את רמותיו בדם. טיפול זה ניתן בשילוב עם תזונה מופחתת בפוספאט וטיפול בדיאליזה להפחתת רמות הפוספאט בדם. בניגוד לקושר הפוספאט הפוטנטי אלומיניום הידרוקסיד שהתגלה כרעיל למוח ולעצמות, לנתנום נמצא יעיל ונסבל היטב ע"י החולים. תופעות הלוואי של לנתנום כוללות הפרעות במערכת העיכול כגון: עצירות, שלשול, כאב ראש, בחילה, הקאה וכאב בקיבה.
חשוב מאוד ללעוס את טבליות לנתנום עד סופן (ולא לעיסה חלקית או בליעה בשלמות) לשם הפחתת הסיכון לסיבוכים מזיקים במערכת העיכול. (כגון קרע של קיר המעי, חסימת מעי, עצירות).


תגובה עם תרופות אחרות:

[לנתנום עלול להפריע לספיגה או הפרשה של תרופות רבות כגון: מעכבי ACE, חוסמי בטא, ביספוספונאטים, תרופות דיגיטאליס, קווינולונים, ברזל, פניטואין, ריפאמפיצין, טטראציקלינים, סודיום ואלפרואט]: מומלץ לקחת תרופות אלו במרווחי זמן של שעתיים לפחות מלקיחת לנתנום. 

אנטיביוטיקה לבליעה ממשפחת הפלוקסצין (כולל ציפרופלוקסצין) – יש להמתין שעתיים לפני או 4 שעות אחרי נטילת לנתנום. 

לבוטירוקסין, לתת-פעילות של בלוטת התריס, יש לקחת שעתיים לפני או שעתיים אחרי לנתנום .

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות ללעיסה. (יש ללעוס הטבליה באופן ייסודי טרם בליעתה)

אבקה לשילוב עם מזון רך

אבקה- מיועדת לערבוב עם מזון רך, יש ליטול עם או מיד לאחר הארוחה

תדירות וזמן נטילה: לפי הוראות הרופא.טווח המינון: המינון ההתחלתי המומלץ הוא 750-1500 מ"ג ביום. יש לנטר המינון כל 2-3 שבועות עד לקבלת רמות הפוספאט הרצויות בדם. המינון התחזקותי המקובל אצל מרבית המטופלים הוא בטווח של 1500-3000 מ"ג ביום. (המינון התחזוקתי יקבע ע"י הרופא המטפל בהתאם לרמות הפוספאט בדם)תחילת השפעה: אין מידע.משך השפעה: אין מידע.תזונה: יש ליטול התרופה עם האוכל. מומלץ להפחית צריכת פוספאט במזון.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק נטילת התרופה ללא הוראה מפורשת מהרופא המטפל.מינון עודף: לא סביר שיופיעו תופעות לוואי חריגות כתוצאה ממינון עודף.

אזהרות

הריון: אין להשתמש.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במהלך הטיפול בתרופה זו יש לנטר רמות פוספאט בדם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, כיב עיכולי, חסימת מעי, מחלת מעי או קיבה (סרטן או כיב )

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: עצירות, שלשול, כאב ראש, בחילה, הקאה וכאב בקיבה. כאשר נלקחת עם הארוחה או מיד אחריה, קיים סיכוי להפחתה בתופעות לואי של מערכת העיכול.

במקרה של תופעות חמורות כגון: תגובה אלרגית, סחרחורת, עילפון, עייפות וחולשה יוצאת דופן, יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.


שמות מסחריים

פוסרנול Fosrenol