פוסאקונאזול

שייך לקבוצת:
נוגדי פטריות, נוגדי פטריות ממשפחת azole
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פוסאקונאזול הינה תרופה המשמשת לטיפול בזיהומים פטרייתים חמורים מסוגים שונים המתפתחים בעיקר בחולים עם ליקוי במערכת החיסון. החל מפטרת הלשון והפה וכלה בפטריות הנמצאות ברקמות עמוקות בגוף כגון: אספרגילוזיס (aspergillosis), פוסאריום (Fusarium) ופטרת קוקסידיואידיס שאינם מגיבים לטיפול המקובל באמפותריצין B ובאיטראקונאזול או שלא ניתן להמשיך בטיפול הנ"ל מסיבות כלשהן. מנגנון הפעילות של פוסאקונאזול הוא הרג הפטריה ומניעת התרבותה והיא ניתנת למבוגרים ולילדים מעל גיל 13. תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: חרדה, עצירות, שיעול, שלשול, סחרחורת, כאב ראש, כאבי שרירים ומפרקים, בחילה, כאב גרון, קיבה עצבנית, עייפות וקשיי שינה.

תגובה עם תרופות אחרות: [אלקלואידים של ארגוט, אגוניסטים לקולטן לסרוטונין]: פוסאקונאזול עשוי לגרום לעליה ברמות תרופות אלו בדם וכתוצאה ישנו כיווץ מוגבר של כלי דם שונים בגוף ותיתכן פגיעה בזרימת הדם לאיברים השונים ומכאן פגיעה בתיפקודם. יש להימנע ממתן משולב זה. [טרפנאדין, ציסאפריד, כינידין, אמיודארון, אריתרומיצין]: פוסאקונאזול עשוי להגביר את הרמות בדם של תרופות אלו וכתוצאה גובר הסיכון להפרעות בקצב הלב. יש להימנע ממתן משולב זה. [וינקריסטין, וינורלבין, ציקלוספורין, טאקרולימוס, סירולימוס, מעכבי האנזים protease, מעכבי האנזים reverse transcriptase מקבוצת NNRTI, בנזודיאזפינים, בולמי סידן, דיגוקסין, גליפיזיד]: פוסאקונאזול עשוי לגרום לעלייה ברמות בדם של התרופות הנ"ל וכתוצאה גובר הסיכון לתופעות הלוואי שלהן. מומלץ להימנע ממתן משולב זה או לנטר רמות תרופות אלו בדם. [סטאטינים - מעכבי HMG-CoA reductase]: שילוב תרופות אלו עם פוסאקונאזול עשוי להוביל להפרעות חמורות בשרירים. [גלולות למניעת הריון]: יעילותן של הגלולות פוחתת בשילוב עם פוסאקונאזול ולכן יש להשתמש באמצעי מניעה מכניים בנוסף לנטילת הגלולות. [ריפאמפיצין, פניטואין, קארבאמאזפין, פנובארביטאל, סימטידין, ראניטידין, מעכבי משאבת מימן]: תרופות אלו עשויות להפחית את הרמות בדם של פוסאקונאזול וכתוצאה להפחית מפעילותו.

מידע

אופן נטילת התרופה: תרחיף לשתיה.תדירות וזמן נטילה: 2-4 פעמים ביום. טווח המינון: 200-400 מ"ג (5-10 מ"ל), 2-4 פעמים ביום.תחילת השפעה: אין מידע.משך השפעה: אין מידע.תזונה: יש ליטול התרופה עם האוכל.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול ללא הוראה מהרופא.מינון עודף: מינון עודף לא צפוי להוביל לתופעות חמורות אך בכל מקרה מומלץ ליידע את הרופא המטפל.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 13 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך עשוי להוביל להופעת זיהום משני נוסף. שימוש בקרב חולי סוכרת דורש ניטור צמוד של רמות הסוכר בדם שכן התרופה עשויה להשפיע על רמות הסוכר בדם. טיפול בתרופה זו דורש גם ניטור של תפקודי הכבד והלב.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית לתרופה נגד פטריות בעבר, הקאות, שלשולים, תפקוד כליתי לקוי, מחלת כבד, הפרעות קצב בלב, סוכרת, חוסר איזון אלקטרוליטים בדם

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: חרדה, עצירות, שיעול, שלשול, סחרחורת, כאב ראש, כאבי שרירים ומפרקים, בחילה, כאב גרון, קיבה עצבנית, עייפות וקשיי שינה. תופעות חמורות כוללות: תופעות אלרגיה, תעוקת חזה, שתן כהה, קצב לב מהיר, חום, צמרמורת, איבוד תאבון, דלקת בפה, נפיחות בכפות הידיים והרגליים, רעד והצהבה של העור והעיניים.

שמות מסחריים

נוקספיל Noxafil שרינג פלאו