ואלגנציקלוביר
שייך לקבוצת:
נוגדי נגיפי הרפס, נוגדי נגיפים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ואלגנציקלוביר הינה תרופה נוגדת נגיפים המשמשת לטיפול ולמניעת זיהומים בציטומגלו-וירוס (CMV), בחולים אשר מערכת החיסון בהם מדוכאת כגון בחולי איידס ובחולים לאחר השתלה. ואלגנציקלוביר מתפרקת בגוף בשיעור ניכר ובמהירות לקבלת החומר הפעיל גנציקלוביר, מה שמוביל לזמינות מוגברת של החומר הפעיל בגוף בהשוואה ללקיחת התכשיר סימבין. זו גם הסיבה לכך שיש לדאוג למשטר נטילה מדוייק, הן לגבי המינון הנלקח והן לתדירות הנטילה מחשש לטוקסיות. תרופה זו עלולה לפגוע בייצור תאי זרע ובהתפתחות עוברים. אי לכך, על גברים ונשים בגיל הפוריות להשתמש באמצעים למניעת הריון בזמן הטיפול ובמשך 90 יום אחריו. כמו כן, ואלגנציקלוביר מגבירה את הסיכון לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות העשויות לפגוע בכליות]: אמינוגליקוזידים, אמפותריצין B, ציקלוספורין, נוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAID), טאקרולימוס. בשילוב תרופות אלו עם ואלגנציקלוביר גובר הסיכון לפגיעה כלייתית. יש לנטר תפקוד כלייתי בשילוב זה. [פרובנציד]: תרופה זו מגבירה את הסיכון לתופעות הלוואי של ואלגנציקלוביר. [זידובודין, אזאתיופרין, כלוראמפניקול, קולכיצין, ציקלופוספאמיד, אינטרפרון, מרקאפטופורין ותרופות ציטוטוקסיות לטיפול בסרטן]: בשילוב תרופות אלו עם ואלגנציקלוביר גובר הסיכון לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. [דפסון, אמפותריצין B, דידאנוזין, טרימתופרים, וינקריסטין]: תופעות הלוואי של תרופות אלו עשויות לגבור בשילוב עם ואלגנציקלוביר.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום.טווח המינון: 900 מ"ג, 1-2 פעמים ביום. תקופת הטיפול תיקבע עפ"י הרופא המטפל,כתלות במצב הבריאותי ובמדדים אחרים כמו ספירת דם ותפקודי כבד וכליות. לרוב מדובר על תקופה של 10-100 יום. תחילת השפעה: אין מידע.משך השפעה: מנה משפיעה למספר שעות.תזונה: יש ליטול את התרופה עם ארוחה. אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל. בשום אופן אין ליטול שתי מנות ביחד.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם רופא.מינון עודף: תסמיני מינון עודף כוללים: פרכוסים, שלשול, נזק כלייתי המתבטא בירידה במתן שתן ונזק כבדי המתבטא בהצהבה של העור והעיניים. כמו כן תיתכן פגיעה במערכת החיסון הכוללת חום, צמרמורת ונטייה לזיהומים. בחשד למינון עודף יש לפנות באופן מיידי לקבלת טיפול רפואי.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) על גברים ונשים בגיל הפוריות להשתמש באמצעים למניעת הריון בזמן הטיפול, ובמהלך 90 יום אחריו.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות לתפקוד כלייתי וכבדי, בדיקות עיניים וספירת דם. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, תפקוד כליתי לקוי, אנמיה, ספירת דם נמוכה, מחלת דם

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות הפרעות במערכת העיכול, כגון: שלשול, עצירות, בחילה, הקאה וכאב בטן. בנוסף קוצר נשימה, סחרחורת, פריחה וגרד בעור, כאבי שרירים, עייפות, הפרעות שינה, ירידה בתיאבון, כאב ראש, חום ותחושת נימול באזורים מסויימים בגוף. תופעות לוואי המחייבות התייחסות מיוחדת כוללות: טשטוש או הפרעות ראייה, עליה ברמת קראטינין בדם, בלבול, ירידה בכדוריות לבנות/אדומות/טסיות דם ( מתבטא בקשיי נשימה, חום, דלקות חניכיים, דלקות גרון, זיהומים בדרכי הנשימה העליונות ובעור, אנמיה ונטייה מוגברת לדימום) - יש להמשיך בטיפול ולפנות לרופא מייד. במקרה של הפרעה בתפקוד הכבד (נדיר) - יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא מייד. כמו כן תרופה זו עלולה לפגוע בייצור תאי זרע.

שמות מסחריים

ואלציט Valcyte רוש ישראל