טלביוודין

שייך לקבוצת:
מעכבי האנזים reverse transcriptase מקבוצת NRTI , נוגדי נגיף דלקת הכבד B, נוגדי נגיפים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טלביוודין הינה תרופה אנטי-נגיפית המיועדת לטיפול בדלקת כבד כרונית מסוג B במבוגרים מעל גיל 16 עם תמונה היסטולוגית של מחלה פעילה, או עם רמות גבוהות בדם של החלבונים ALT ו AST המעידים על נזק כבדי. טלביוודין ניטלת דרך הפה, פעם ביום ומעכבת את שכפול הנגיף הגורם למחלה באמצעות עיכוב האנזים טראנסקריפטאז הופך (reverse transcriptase), כתוצאה מכך היא גורמת להפחתת הנזק לכבד ולשיפור בתפקודי הכבד. לאחר הפסקת הטיפול בטלביוודין תיתכן החמרה בדלקת הכבד, על כן חולים אשר מפסיקים את השימוש בתרופה חייבים להיות תחת מעקב רפואי צמוד אחר תפקודי הכבד. בנוסף לכך, קיים סיכון להתפתחות של עמידות לנגיף ה HIV בנשאים בלתי מזוהים או בלתי מטופלים אשר נושאים את הנגיף. כמו כן, תיתכן פגיעה בתפקוד הכליות בקרב חולים בעלי סיכון קודם לפגיעה כלייתית.

תגובה עם תרופות אחרות: [אנטיביוטיקה ממשפחת האמינוגילקוזידים, ציקלוספורין, אמפותריצין, טאקרולימוס, נוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAIDs), ואנקומיצין]: תרופות אלו עשויות להגביר את הפגיעה הכליתית בשילוב עם טלביוודין. יש להימנע משילוב זה. [אינטרפרון]: השימוש בתרופה זו ביחד עם טלביוודין עשוי להגביר את הסיכון להתפתחות מחלת עצבים היקפיים (נוירופתיה) המתבטאת בחוסר תחושה, תחושת עקצוץ, או/ו תחושת צריבה בזרועות או/ו ברגליים. יש לנטר בקפידה תסמיני המחלה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום. אין מידע לגבי משך הטיפול האופטימלי, משך הטיפול יקבע ע"י הרופא המטפל בהתאם לתפקודי הכבד.טווח המינון: 600 מ"ג, פעם ביום.תחילת השפעה: תוך מספר שעות. ייתכן ויחלפו מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: ניתן ליטול הטבליה עם או בלי האוכל.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם כמעט הגיע הזמן למנה הבאה, ואז יש לדלג על המנה שנשכחה ולקחת את המנה הבאה בזמן הקצוב. אין ליטול מנה כפולה כדי לפצות על המנה שנשכחה שכן הדבר עשוי להעלות את הסיכוי לתופעות לוואי.הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול מבלי להיוועץ ברופא. לאחר הפסקת הטיפול בטלביוודין תיתכן החמרה בדלקת הכבד, על כן חולים אשר מפסיקים את השימוש בתרופה חייבים להיות תחת מעקב רפואי צמוד אחר תפקודי הכבד.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. יש לידע מייד את הרופא במידה ונלקחה מנה עודפת גדולה או במידה ומבחינים בתסמינים מיוחדים.

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 16 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במהלך הטיפול בטלביוודין וכמספר חודשים לאחר הפסקת הטיפול יש לערוך בדיקות תפקודי כבד וכליות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הנקה, תפקוד כליתי לקוי, איידס, הריון, מושתלי איברים

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הן לרוב קלות עד בינוניות והן חולפות בדרך כלל תוך זמן קצר. תופעות לוואי שכיחות: סחרחורת, כאב ראש, שיעול, שלשול, בחילה, כאבי בטן, פריחה ועייפות. תופעות לוואי שאינן שכיחות כוללות: כאבי פרקים ושרירים, חולשת שרירים או רגישות בשרירים, חוסר תחושה, תחושת עקצוץ, או/ו תחושת צריבה בזרועות או/ו ברגליים - תסמיני מחלת עצבים היקפיים. כמו כן תרופה זו עשויה לגרום לעודף חומצה לקטית בדם, לכבד שומני ולהגדלה של הכבד. עודף חומצה לקטית בדם הינה תופעת לוואי נדירה אך חמורה ולעיתים אף עלולה לגרום למוות. על כן במקרה של כאבי שרירים, כאב בטן המלווה בבחילה והקאה, קשיי נשימה, או הרגשת חולשה או עייפות בזמן הטיפול, יש ליצור קשר עם הרופא באופן מיידי.

שמות מסחריים

סביבו Sebivo פרמה-אקסל