גטיפלוקסאצין

שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה, עיניים, לטיפול, קווינולונים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

גטיפלוקסאצין היא אנטיביוטיקה ממשפחת הקווינולונים המשמשת לטיפול בדלקות עיניים הנגרמות על ידי חיידקים הרגישים לתרופה. התכשיר מכיל חומר משמר בנזלקוניום כלוריד, העלול להיספג על-ידי עדשות מגע רכות. על כן יש להסיר העדשות לפני השימוש בתכשיר, כאשר ניתן להחזירן כעבור לא פחות מ- 15 דקות מהזלפת התרופה לעין. בכל מקרה מומלץ להימנע משימוש בעדשות מגע במידה וסובלים מדלקת עיניים.

תגובה עם תרופות אחרות: אין להשתמש בטיפות עיניים אנטיביוטיות אחרות 15 דקות לפני או אחרי שימוש בגטיפלוקסאצין. [תאופילין]: גטיפלוקסאצין עלול להעלות רמות תאופילין ולגרום לרעילות שלו. [נוגדי קרישה מסוג וארפארין]: אופלוקסאצין מגביר את השפעת וארפארין. יש לעקוב אחר צימות הדם בקפידה. [מתדון]: שילוב של גטיפלוקסאצין ומתדון עשוי לגרום להפרעות קצב קטלניות בלב.

מידע

אופן נטילת התרופה: תמיסה לעיניים.תדירות וזמן נטילה: 4 פעמים ביום, למשך שבוע.טווח המינון: ימי הטיפול ה-1-2: טיפה אחת כל שעתיים (עד 8 פעמים ביום). ימי הטיפול ה-3-7: טיפה אחת, 4 פעמים ביום. תחילת השפעה: תוך מספר שעות.משך השפעה: אם לא חל שיפור במצב הבריאותי תוך שבוע ימי טיפול, יש לפנות לרופא.תזונה: אין הגבלות.אחסון: יש לאחסן במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של הילדים. אין להשתמש בתרופה זו יותר מחודש ימים לאחר פתיחת הבקבוק לראשונה.מנה שנשכחה: אם נשכחה נטילת התרופה בזמן קצוב יש ליטול מנה מייד כשנזכרים, אך בשום אופן אין ליטול שתי מנות ביחד.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם הרופא.מינון עודף: מכיוון שמדובר בשימוש חיצוני תוך-עיני, לא צפויות בעיות מיוחדות במינון עודף. במקרה של תופעות לוואי חריגות יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות מתחת לגיל שנה לא נקבעה. לא מומלץ.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך עלול לגרום לזיהומים משניים.ניטור:

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, הנקה, הריון

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: גירוי בעין, דמע , דלקת בעין, בצקת בלחמית, שטף דם בלחמית, יובש בעין, כאב בעין, בצקת בעפעף, כאב ראש, אודם בעין, טשטוש בראיה ושינוי בטעם. תופעות המחייבות התייחסות מיוחדות כוללות: תגובה אלרגית (פריחה, גירוי, גירוד ואף תגובה חריפה יותר) - יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא באופן מיידי.

שמות מסחריים

זיימר Zymar טרדיס גת זימקסיד Zymaxid