לאופרוליד
שייך לקבוצת:
אנלוגים של GNRH, הורמונים, סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, הורמונליים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

לאופרוליד הינו אנלוג סינתטי של ההורמון האנדוגני LHRH המכונה גם GNRH, המשמש לטיפול בסוגי סרטן מסויימים התלויים בהורמונים לשם שגשוגם, דוגמת סרטן הערמונית וסרטן השד. כמו כן לאופרוליד משמש לטיפול בנשים הסובלות מכאבים בשל אנדומטריוזיס (דלקת רירית הרחם), להקטנת פיברואידים (מיומות) ברחם וטיפול בילדים עם התבגרות מינית מוקדמת. מנגנון פעילותו במתן ממושך, הוא עיכוב הפרשת הגונדוטרופינים מיותרת המוח (FSH, LH) ומכאן דיכוי הפרשת הורמוני המין ע"י השחלות והאשכים. במשך הימים או השבועות הראשונים לטיפול, צפויה הרעה בתסמינים הנובעת מעליה ברמות הורמוני המין, כאשר בהמשך הטיפול המגמה מתהפכת ויורגש שיפור במצב הבריאותי כתוצאה מדיכוי בהפרשת הורמוני המין.

תגובה עם תרופות אחרות: אין מידע.

מידע

אופן נטילת התרופה: תרחיף להזרקה. (הזרקה תת-עורית או תוך-שרירית)תדירות וזמן נטילה: פעם בחודש או פעם ב-3 חודשים, לתקופה מקסימלית של 6 חודשים. טווח המינון: אנדומטריוזיס, מיומות ברחם, סרטן שד וסרטן ערמונית - 3.75 מ"ג, בהזרקה תוך-שרירית, פעם בחודש או 11.25 מ"ג, פעם ב-3 חודשים. לילדים עם התבגרות מינית מוקדמת - 35-50 מק"ג עבור כל ק"ג משקל גוף, בהזרקה תת-עורית, פעם ביום או 0.15-0.33 מ"ג עבור כל ק"ג משקל גוף, בהזרקה תוך-שרירית, פעם בחודש.תחילת השפעה: בהתאם להתוויה שלשמה ניתן הטיפול.משך השפעה: בהתאם להתוויה שלשמה ניתן הטיפול.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר שכן התרופה ניתנת לרוב במרפאה.הפסקת התרופה: הפסקת הטיפול תעשה על-פי החלטת הרופא המטפל.מינון עודף: לא סביר, שכן התרופה ניתנת בהשגחה. מנה עודפת מקרית לא תגרום לתסמינים מיוחדים. תיתכן חולשה מוגברת.

אזהרות

הריון: התרופה אסורה לשימוש בנשים בהריון, מפני שהיא עלולה לפגוע בעובר. (X) יש לערוך בדיקת הריון לפני תחילת הטיפול. ויש להשתמש באמצעי מניעת הריון מכניים במהלך הטיפול בתרופה.הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך התרופה עלולה לגרום לשיבושים הורמונליים ולירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס). בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות דם למעקב אחר רמת הורמוני המין. משך הטיפול המקסימלי הוא 6 חודשים.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הנקה, הריון, דימום לא מוסבר מהנרתיק, חסימה של דרכי השתן, דיכאון, יתר לחץ דם, סוכרת, מחלת עצם

תופעות לוואי

במשך הימים או השבועות הראשונים לטיפול בתרופה זו, תיתכן החמרה במצב הבריאותי העשויה להיות מלווה בכאבי עצמות או קשיים במתן שתן. תופעות לוואי נוספות כוללות: יובש בפה, עצירות, פריחה, טשטוש ראייה, עליה במשקל, בחילה, הקאה, גלי חום, עליה בקצב מתן שתן, ירידה בתאבון, אדמומיות או נפיחות במקום ההזרקה, גירוד, כאבי עצמות, חולשה בשרירים, בצקת, עייפות כללית, סחרחורת, כאבי ראש, הפסקה או אי סדירות במחזור החודשי, ירידה בכוח הגברא, אין אונות, הזעה. תופעות לוואי המחייבות התייחסות מיוחדת כוללות: כאבים במפשעה או ברגליים, קוצר נשימה (נדיר) - יש להמשיך הטיפול ולפנות לרופא.

שמות מסחריים

לוקרין דפו Lucrin depot אבוט