בקלומתאזון
שייך לקבוצת:
קורטיקוסטרואידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

בקלומתאזון היא תרופה קורטיקוסטרואידית הניתנת להקלת התסמינים של דלקת אלרגית של האף (בצורת תרסיס לאף) ולטיפול באסתמה (בשאיפה). התרופה משפיעה על דלקת האף על ידי הפחתה של הדלקת ושל ייצור הנזלת. כמו כן היא מסייעת בהפחתת התסמינים בדלקת הסימפונות, כגון חרחור ושיעול. ייעוד התרופה בטיפול באסתמה הינו הפחתת חומרת ותדירות ההתקפים ונזקי המחלה לטווח הארוך. תרופה זו אינה מקילה על התסמינים בזמן התקף חריף. בנוסף משתמשים בבקלומתאזון כמרכיב עיקרי בכמה סוגי קרמים ומשחות לעור. קיימות מספר תופעות לוואי הקשורות עם בקלומתאזון הניתן כטיפול מקומי באמצעות תרסיס לאף, משאף או משחה. זיהום פטרתי הגורם לגירוי הפה והגרון הוא תופעת לוואי אפשרית של שאיפת בקלומתאזון. ניתן למנוע תופעה זו במידה מסויימת על ידי שטיפה יסודית של הפה וגרגור עם מים לאחר של שאיפה.

תגובה עם תרופות אחרות: אין.

מידע

אופן נטילת התרופה: משאף, תמיסה לאינהלציה. תדירות וזמן נטילה: 2-4 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: אסתמה: 2 שאיפות 2-4 פעמים ביום; דלקת אף אלרגית: ריסוס אחד בכל נחיר 2-4 פעמים ביום; מחלת עור: לפי ההוראות. ילדים: מינון מופחת על פי הגיל והמשקל.תחילת השפעה: אסתמה: תוך שבוע. דלקת אף אלרגית: 1-3 ימים. ייתכן שיחלפו 4 שבועות עד שההשפעה החיובית תורגש במלואה.משך השפעה: ימים אחדים לאחר הפסקת התרופה.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור. לעתים מומלצת ירידה הדרגתית במינון.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא. השפעות שליליות עלולות להופיע אם עוברים על המינון המומלץ באופן קבוע לאורך זמן.

אזהרות

הריון: כמו קורטיקוסטרואידים אחרים, בקלומתאזון הינו טרטוגני וגורם למומים ולמוות עוברי בעכברים ובארנבות במתן מערכתי. תופעות אלו לא נצפו באינהלציה. אין די מחקרים בבני אדם. יש להשתמש באינהלציה בזמן הריון רק אם אין ברירה. תינוקות לאמהות שקיבלו טיפול זה בזמן הריון צריכים להיות במעקב לסימנים של היפו-אדרנליזם (C)הנקה: אין עדות לסיכוןתינוקות וילדים: לא מומלץ לילדים מתחת לגיל 6. לילדים גדולים יותר יש להפחית את המינון.קשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות. ניטור: אם משתמשים במינון גבוה ייתכן שיהיה צורך בבדיקות תקופתיות כדי לוודא שבלוטת יותרת הכליה מתפקדת כיאות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של כיב או ניתוח באף, שחפת, זיהום בדרכי הנשימה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

אין סיכון של השפעות שליליות מכיוון שהמינון בו משתמשים הוא נמוך. תופעות הלוואי העיקריות הן גירוי מעברי האף וזיהום פטרתי של הפה והגרון.

שמות מסחריים

קיו-ואר Qvar טבע