קלופארבין
שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קלופארבין הינה תרופה כימותרפית המשתייכת לקבוצת חומרים הנקראים אנטי-מטאבוליטים. מדובר באנלוג של אדנוזין המתערב בתהליכי בניית התא הסרטני ומונע את התפתחות הסרטן. קלופארבין משמשת לטיפול בלוקמיה לימפובלסטית חדה (Acute Lymphoblastic Leukemia, ALL) בקרב ילדים בגילאי 1-21 שנים אשר חוו הישנות המחלה או כישלון טיפולי לאחר לפחות 2 טיפולים קודמים. מטרת הטיפול בתכשיר הינה להביא למצב של נסיגה (מלאה או חלקית) של הגידול על מנת שתתאפשר השתלת מוח עצם. הטיפול ניתן בעירוי תוך-ורידי במסגרת אישפוזית במשך שעתיים עבור 5 ימי טיפול עוקבים, כאשר במהלך ימים אלו מומלץ להימנע משימוש בתרופות הידועות כרעילות לכבד או לכליות וכמו כן מומלץ על מתן נוזלים באינפוזיה במטרה להימנע מהתייבשות. תופעות הלוואי השכיחות כוללות: בחילות, הקאות, שלשולים, חום כתוצאה של נויטרופניה, כאבי ראש, פריחה, גרד, עייפות, חרדה ודלקות שרירים. כמו תרופות אחרות נוגדות סרטן, קלופארבין עשויה לגרום לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות העלולות לפגוע בכליות]: אמינוגליקוזידים, אמפותריצין B, ציקלוספורין, נוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAIDs), טאקרולימוס. שילוב תרופות אלו עם קלופארבין עשוי להוביל לפגיעה כלייתית מוגברת. [תרופות העלולות לפגוע בכבד]: פאראצטאמול, איזוניאזיד, קטוקונאזול ומתוטרקסאט. שילוב תרופות אלו עם קלופארבין עשוי להוביל לפגיעה כבדית מוגברת. [תרופות להורדת לחץ דם]: שילוב תרופות אלו עם קלופארבין עשוי להגביר את הסיכון לתת לחץ דם. [חיסונים חיים]: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [תרופות המדכאות את מוח העצם, קרינה]: שילוב תרופות אלו עם קלופארבין עשוי להגביר את רעילות קלופארבין. יש צורך להוריד את מינון אחת מהתרופות. [נוגדי קרישה, תרופות ממשפחת NSAID, מעכבי טסיות]: שילוב תרופות אלו עם קלופארבין עשוי להגביר את הסיכון לדימומים.

מידע

אופן נטילת התרופה: עירוי תוך-ורידי.תדירות וזמן נטילה: הטיפול ניתן בעירוי תוך-ורידי של כשעתיים במסגרת אשפוזית. מחזור טיפול אחד ניתן במשך 5 ימים עוקבים וניתן לחזור על הפרוטוקול הטיפולי כל 2-6 שבועות כתלות ביעילות ו/ או בתופעות הלוואי. טווח המינון: 52 מ"ג עבור כל מטר מרובע שטח גוף, הניתן בעירוי תוך-ורידי לאורך שעתיים, עבור 5 ימים עוקבים.תחילת השפעה: מרבית החולים מגיבים אחרי 1-2 מחזורי טיפול. משך השפעה: מספר מחזורי הטיפול משתנה ממטופל למטופל.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר שיקרה כיוון שהתרופה ניתנת במסגרת אישפוזית ע"י צוות רפואי מנוסה.הפסקת התרופה: הפסקת הטיפול תיעשה ע"י הרופא המטפל.מינון עודף: לא סביר שיקרה כיוון שהתרופה ניתנת ע"י צוות רפואי מנוסה. במקרה של מינון עודף ייתכנו תסמינים כגון: פריחה והקאה.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D) הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: לא ניתן בדרך כלל.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במהלך הטיפול יערכו בדיקות כגון: ספירת דם, לחץ דם, תפקודי ריאות, תפקודי כבד וכליות ובדיקת רמות חומצה אורית בדם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, הנקה, הריון, יתר לחץ דם, תפקוד כליתי לקוי, מחלת כבד, מחלת לב, זיהום כלשהו, דיכוי מוח עצם בעבר, זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס, דימום, דיכוי חיסוני

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות כוללות: בחילה, הקאה, שלשול, עצירות, ירידה במשקל, סחרחורת, דימום מהחניכיים, כאב ראש, פריחה, גרד, עייפות, חרדה ודלקות שרירים. תופעות לוואי חמורות כוללות: שתן דמי או כהה, ירידה בכמות השתן, עילפון, קצב לב מהיר, חום, צמרמורת או כאב גרון, שינויים במצב הרוח, דימום מהאף, דלקת ריאות, קשיי נשימה, התנפחות הרגליים והידיים, חיוורון, הצהבה של העור והעיניים.

שמות מסחריים

קלולר Clolar אוולטרה Evoltra