לורנוקסיקאם

שייך לקבוצת:
נוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAID)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

לורנוקסיקאם הינה תרופה המשתייכת לקבוצת הנוגדי דלקת הלא סטרואידיים (NSAID) ומשמשת להקלת תסמיני דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאורטריטיס) ודלקת פרקים שגרונית (ראומטואידית). בנוסף, לורנוקסיקאם משמשת לטיפול קצר טווח בכאבים בדרגה קלה-בינונית, כגון כאב גב וכאב שלאחר ניתוח. הפעילות נוגדת הדלקת והכאב נובעת מעיכוב הפרוסטאגלאנדינים, חומרים כימיים המשתחררים באתר הפציעה ואחראים ליצירת הכאב והדלקת. עיכוב זה נעשה דרך עיכוב פעילותו של האנזים ציקלואוקסיגנאז (בקיצור COX), האחראי על ייצור הפרוסטאגלאנדינים. תופעות הלוואי השכיחות של לורנוקסיקאם כוללות גירוי במערכת העיכול, החמרה של תסמיני כיב עיכולי והחמרת סכנת הדימום ממערכת העיכול. לעיתים נדירות נצפתה רעילות בכבד ובכליות בחולים שנטלו תרופה זו.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות לטיפול בלחץ דם גבוה, מעכבי ACE ותרופות משתנות]: לורנוקסיקאם עלולה להפחית את ההשפעות החיוביות של תרופות אלו על לחץ הדם. קיימת גם סבירות מסוימת לעלייה בכשל כלייתי אצל חלק מהחולים. [נוגדי קרישת דם, קורטיקוסטרואידים, תרופות נוגדות-דלקת לא-סטרואידיות אחרות]: שילוב תרופות אלו עם לורנוקסיקאם מגבירה את הסיכון של דימום ו/או כיבים במערכת העיכול. [דיגוקסין, מתוטרקסאט, ציקלוספורין]: ריכוזיהם בדם של התרופות הללו עלולה לעלות כאשר נותנים אותם בשילוב עם לורנוקסיקאם. [ליתיום]: לורנוקסיקאם עלולה להגביר את הרמה של ליתיום בדם. [תרופות לטיפול בסוכרת מקבוצת הסולפונילאוראה]: ישנו סיכון שלורנוקסיקאם עשויה לשנות את תגובת החולה לטיפול נוגד הסוכרת. במתן משולב זה יש לנטר רמות סוכר בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 2-3 פעמים ביום. אין לשכב 15-30 דקות אחרי נטילת התרופה.טווח המינון: לטיפול בכאב - 8-16 מ"ג ביום, בחלוקה ל 2-3 מנות. לטיפול באוסטיאורטריטיס ודלקת פרקים שגרונית- מינון יומי ראשוני של 12 מ"ג בחלוקה ל 3-2 מנות ולאחר מכן מנת אחזקה שלא עולה על 16 מ"ג ביום. מינון במקרה של ליקוי בתפקוד כלייתי או כבדי - מינון יומי מירבי של 12 מ"ג ביום, בחלוקה ל 3 מנות.תחילת השפעה: השפעה מתקבלת תוך שעה מנטילת התרופה.משך השפעה: מנה משפיעה ל 8-12 שעות.תזונה: יש ליטול את התרופה לפני הארוחה. אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: בטיפול בכאב - ניתן להפסיק את התרופה כשאין בה צורך יותר. בטיפול בדלקת פרקים - אין להפסיק את הטיפול ללא ייעוץ רפואי. התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. מינון עודף גדול עלול לגרום לבחילה או להקאה. אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש בתרופה זו לעיתים קרובות או תקופה ממושכת בלי להיוועץ ברופא. בתקופת טיפול ממושך (3 חודשים ויותר) בתרופה זו יש לערוך בדיקות דם ותפקודי כבד וכליות.ניטור: תרופה זו עלולה להגביר דימום. יש להיוועץ ברופא לפני הניתוח.

דווח לרופא במקרה של הנקה, הריון, אלרגיה לאספירין, כיב עיכולי, פוליפים באף, מחלת כבד, תפקוד כליתי לקוי, טרומבוציטופניה, אי ספיקת לב (heart failure), דימום ממערכת העיכול, אסתמה, הפרעות בקרישת הדם

תופעות לוואי

תופעות לוואי נפוצות: יובש בפה, עצירות, שלשול, בחילה, הקאה, כאב בטן, קשיי עיכול, סחרחורת וכאב ראש. תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת כוללות: קשיי בליעה, גזים, דלקת בקיבה, רפלוקס קיבתי- ושטי, אולקוס או דימומים ממערכת העיכול, דלקת הפה, שתן כהה או דמי, צואה דמית, הקאת דם, נדודי שינה, ישנוניות, חולשה, אדמומיות, דרמטיטיס, גרד, הזעה מוגברת, פריחה, אוריטקריה, שטפי דם תת עוריים, תרומבוציטופניה, אנמיה, בצקת, שינויים בלחץ הדם, דופק לב מהיר, נימול, רעד, הפרעות בתחושת הטעם, שיעול, קוצר נשימה, התכווצות הסימפונות, דלקת באף, הפרעות במתן שתן, נפיחות בשפתיים, בפנים, ברגליים ובידיים, דיכאון, אי שקט, התכווצויות ברגליים, כאבי שרירים, הפרעות בראייה, דלקת הלחמית, צלצולי אוזניים, אלרגיה, תיאבון מוגבר, שינויים במשקל, בלבול ועצבנות.

שמות מסחריים

קספו Xefo כצט