נלראבין

שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

נלראבין הינה תרופה כימותרפית המתערבת בתהליכי בניית התא הסרטני ומונעת את התפתחות הסרטן. התרופה מומרת בגוף לצורת הביניים (Arabinosylguanine) ובהמשך עוברת זרחון לקבלת הצורה הפעילה (araGTP). נלראבין משמשת לטיפול בלויקמיה ולימפומה לימפובלסטית חדה של תאי T, לאחר הישנות המחלה או כישלון טיפולי של לפחות 2 טיפולים קודמים. השימוש בנלראבין עשוי להיות מלווה בתופעות חמורות במערכת העצבים המרכזית כגון: שינויים במצב הרוח, סחרחורת חמורה, פרכוסים, תחושת נימול ועיקצוץ בעור, חולשה ותחושת שיתוק. תופעות אלו עשויות להימשך גם לאחר שהטיפול הופסק. כמו תרופות אחרות נוגדות סרטן, נלראבין עשויה לגרום לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין.

תגובה עם תרופות אחרות: [חיסונים חיים]: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [תרופות המדכאות את מוח העצם, קרינה]: שילוב תרופות אלו עם נלראבין עשוי להגביר את רעילות נלראבין. יש צורך להוריד את מינון אחת מהתרופות. [נוגדי קרישה, תרופות ממשפחת NSAID, מעכבי טסיות]: שילוב תרופות אלו עם נלראבין עשוי להגביר את הסיכון לדימומים. [תרופות לטיפול בסוכרת]: נלראבין עשויה להשפיע על רמות הסוכר בדם, ולכן במתן משולב עם תרופות נוגדות סוכרת יש לנטר בקפידה רמות הסוכר בדם ובמידת הצורך לשנות המינון של התרופות נוגדות הסוכרת.

מידע

אופן נטילת התרופה: תמיסה להזרקה.תדירות וזמן נטילה: התרופה ניתנת בעירוי תוך ורידי במשך שעה או שעתיים, במשך הימים ה-1,3,5 או במשך 5 הימים הראשונים של המחזור הטיפולי. פרוטוקול טיפול זה ינתן לרוב כל 3 שבועות. מספר מחזורי הטיפול יקבע ע"י הרופא המטפל בהתאם למצב המחלה ולתגובת החולה לטיפול.טווח המינון: מבוגרים מגיל 16 ומעלה - מינון יומי של 1500 מ"ג עבור כל מטר מרובע שטח גוף, הניתנת בהזלפה תוך ורידית לאורך שעתיים, בימים ה-1,3,5 של המחזור הטיפולי. ילדים מתחת גיל 21 - מינון יומי של 650 מ"ג עבור כל מטר מרובע שטח גוף, הניתנת בהזלפה תוך ורידית לאורך שעה, במשך 5 ימים רצופים של המחזור הטיפולי.תחילת השפעה: תחילת השפעת הטיפול משתנה ממטופל למטופל.משך השפעה: מספר מחזורי הטיפול משתנה ממטופל למטופל.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר שיקרה כיוון שהתרופה ניתנת במסגרת אישפוזית ע"י צוות רפואי מנוסה.הפסקת התרופה: הרופא המטפל יחליט על הפסקת הטיפול.מינון עודף: לא סביר שיקרה כיוון שהתרופה ניתנת במסגרת אישפוזית ע"י צוות רפואי מנוסה. במקרה של מינון עודף ייתכנו תופעות כגון: קומה ושיתוק.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במהלך הטיפול בתרופה זו ייערכו בדיקות כגון: ספירת דם, תפקודי כליות וכבד, רמות סוכר בדם ומעקב קפדני אחר תופעות נוירולוגיות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, תפקוד כליתי לקוי, חיסונים אשר ניתנו לאחרונה, הריון, זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס, הנקה, דיכוי חיסוני, טיפול כמותרפי או הקרנות בעבר, סוכרת

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות מאוד כוללות: שינויים בתחושה בידיים או ברגליים, חולשת שרירים וקשיי הליכה (נוירופתיה), ירידה ברגישות לתחושת כאב, תחושות מוזרות בעור, חולשה, דימומים ספונטניים, סחרחורת, ישנוניות, כאב ראש, בחילה, הקאה, שלשול, עצירות, כאבי שרירים, בצקת וחום גבוה. תופעות חמורות הדורשות התייחסות רפואית: פרכוסים, רעד, חוסר קואורדינציה, תת לחץ דם, ראיה מטושטשת, אנורקסיה, הפרעות זיכרון, בצקת בריאות וקשיי נשימה, שיתוק, הצהבה של העור והעיניים, עלייה באנזימי כבד בדם (פגיעה כבדית) ועלייה ברמות קריאטנים בדם (פגיעה כלייתית).

שמות מסחריים

אטריאנס Atriance גלקסו סמית קליין