דסטיניב

שייך לקבוצת:
מעכבי האנזים tyrosine kinase, סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ביולוגיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דסטיניב הינה תרופה המשתייכת לקבוצת התרופות המעכבות את פעולת האנזים tyrosin kinase ומשמשת לטיפול בסוגים מסויימים של לוקימיה, כגון: לויקמיה מיאלואידית כרונית (CML) שאינה מגיבה לטיפול באימטיניב ולויקימיה לימפוציטית חדה (ALL) שאינה מגיבה לטיפולים קודמים. דסטיניב ניתנת דרך הפה ופועלת להאטת או עצירת התפשטות הגידול הסרטני באמצעות עיכוב סוגים שונים של האנזים tyrosine kinase. דסטיניב גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים. תופעות הלוואי הנפוצות של דסטיניב כוללות: חרדה, הגדלת שדיים, עצירות, שלשול, סחרחורת, נשירת שיער, כאב ראש, כאבי שרירים ופרקים, איבוד תיאבון, בחילה, הקאה וקשיי שינה.

תגובה עם תרופות אחרות: נוגדי קרישה, אספירין: בשילוב תרופות אלו עם דסטיניב גובר הסיכון לדימומים. יש להשתמש בזהירות תוך ניטור קפדני של ערכי קרישה. אמיודארון, כינידין, תרופות נוגדות פטריות ממשפחת הazole- כגון: איטראקונאזול, קטוקונאזול, מעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס כגון: ריטונאביר, אנטיביוטיקות ממשפחת המאקרולידים כגון: קלאריתרומיצין, אריתרומיצין ומיץ אשכוליות: תרופות אלו עלולות לעכב פירוק של דסטיניב בכבד דבר העלול להביא להצטברות של דסטיניב בדם וסיכון מוגבר לתופעות לוואי. היפריקום, ריפאמפיצין, דקסאמתאזון, חוסמי הקולטן H2, מעכבי משאבת מימן, תרופות אנטיאפילפטיות כגון: פנובארביטאל, קארבאמאזפין: תרופות אלו מזרזות את פירוק דסטיניב וכתוצאה פעילותו מופחתת. אסטמיזול, ציסאפריד, ציקלוספורין, אלקלואידים של ארגוט, פנטניל, פימוזיד, כינידין, סירולימוס, טאקרולימוס וטרפנאדין: תופעות הלוואי של תרופות אלו עשויות לגבור במתן משולב עם דסטיניב. נוגדי חומצה: תרופות אלה עלולות להפחית את היעילות של דסטיניב. יש ליטול נוגדי חומצה כשעתיים לפני או שעתיים לאחר נטילת דסטיניב. תרופות המדכאות את מוח העצם, קרינה: עלולים להגביר את רעילות דסטיניב. יש צורך להוריד את מינון אחת מהתרופות. חיסונים חיים: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: בשלב המואץ של המחלה: פעמיים ביום, בוקר וערב. בשלב הכרוני של המחלה: פעם ביום, בבוקר או בערב.טווח המינון: המינון בשלב המואץ של המחלה: 70 מ"ג, פעמיים ביום, בבוקר ובערב. המינון בשלב הכרוני של המחלה: 100 מ"ג, פעם ביום, בבוקר או בערב. המינון עשוי להשתנות בהתאם לתגובת המטופל. תחילת השפעה: המנה נספגת תוך שעות, אך עשויים לחלוף מספר שבועות-חודשים עד לקבלת השפעה.משך השפעה: מנה משפיעה ל-12 שעות בממוצע.תזונה: ניתן ליטול התרופה לפני או אחרי האוכל. אין ליטול התרופה עם מיץ אשכוליות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול מבלי להיוועץ ברופא. מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. יש לידע מייד את הרופא במידה ונלקחה מנה עודפת גדולה או במידה ומבחינים בתסמינים מיוחדים.

אזהרות

הריון: אין ליטול במהלך ההריון, אלא אם הרופא הורה אחרת. הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במהלך הטיפול בתרופה יש צורך במעקב אחר בדיקות תפקודי כבד וכליות, אלקטרוליטים בדם וספירת דם.

בדיקות עשויות להראות: נוזלים סביב הלב, נוזלים בריאות, דימום במערכת העיכול, רמות חומצה אורית גבוהה בדם.
ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הריון, תכנון הריון, רגישות למוצרי חלב (מכילים לקטוז), אנמיה, רמות לא תקינות של אשלגן בדם, היפומגנזמיה, ספירת דם נמוכה, מחלת לב, מחלת כבד, הפרעות קצב בלב, זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס

תופעות לוואי


קושי נשימה, כאב בחזה, או שיעול, כמו גם דימום לא צפוי או סימני זיהום חמור- מחייבים בפנייה לרופא. 

תופעות נפוצות מאוד כוללות זיהומים, קוצר נשימה, שילשולים, בחילות, הקאות, פריחה, כאב רא, תחושת עייפות או חולשה, כאבי שרירים, כאבי בטן, ספירה נמוכה של חלק מתאי הדם.

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: זיהומים: דלקת ריאות, זיהום הרפס, זיהום בדרכי נשימה עליונות, זיהום בדם או ברקמות.  לב וריאות: הפרעות בקצב הלב, לחץ דם גבוה, שיעול.  בעיות עיכול: הפרעות בתיאבון, גודש או נפיחות בבטן, עצירות, צרבת, כיבים בפה, עלייה/ירידה במשקל, הקאה. עור, שיער, עיניים וכלליות: עיקצוץ, אקנה, דלקת בעור, נשירת שיער, הזעה מוגברת, טשטוש ראייה, הסמקה, סחרחורת, דיכאון, נדודי שינה, חבלות, אנורקסיה, בצקת כללית. כאב: במפרקים, חולשת שרירים, כאב בחזה. 

שמות מסחריים

ספריסל Sprycel בריסטול-מאיירס סקוויב