ארסן טריאוקסיד

שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ארסן טריאוקסיד הינה תרופה ציטוטוקסית המיועדת לטיפול בלוקמיה פרומיאלוציטית חדה (APL), כאשר ביכולתה להביא לנסיגת המחלה בקרב מטופלים שחוו חזרת המחלה לאחר הטיפול הראשוני או שכלל לא הגיבו לטיפול הראשוני. מנגנון הפעולה המדויק של ארסן טריאוקסיד אינו ידוע, אולם היא מסוגלת להאט או לעצור את צמיחת התאים הסרטניים. השימוש בארסן טריאוקסיד עשוי להעלות את הסיכון להפרעות לבביות מסכנות חיים, כולל קצב לב לא תקין או חסם לב. סיכון זה גובר בשימוש מקביל בתרופות אשר עלולות לגרום להפרעות לבביות כגון משתנים, או בקרב אנשים עם היסטוריה של הפרעות קצב, אי ספיקת לב או רמות נמוכות של אשלגן ומגנזיום בדם. כמו כן, ארסן טריאוקסיד גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים. בנוסף היא עשויה להגביר את רמות הסוכר בדם (מתבטא בצימאון, השתנה מרובה, בלבול, סחרחורת, הסמקה ונשימה מהירה) ובקרב חולים מסויימים אף לגרום להופעת תסמונת הקרויה retinoic-acid-Acute Promyelocytic Leukemia או בשמה האחר APL differentiation syndrome אשר מאופיינת בחום, עליה במשקל וקשיי נשימה.

תגובה עם תרופות אחרות: [נוגדי הפרעות בקצב הלב, ציסאפריד, משתנים, אסטמיזול, טרפנאדין, מאקרולידים, פנותיאזינים, פימוזיד, קווינולונים ונוגדי דיכאון טריציקליים]: שילוב תרופות אלו עם ארסן טריאוקסיד עשוי לגרום להפרעות לבביות חמורות כגון הפרעות קצב. [תרופות לטיפול בסוכרת]: ארסן טריאוקסיד עשוי להגביר את רמות הסוכר בדם, מכן בקרב חולים המקבלים טיפול אנטי סוכרתי יש לנטר בקפידה את רמות הסוכר ובמידת הצורך לשנות את מינון התרופות. [תרופות המדכאות את מוח העצם, קרינה]: עלולים להגביר את רעילות ארסן טריאוקסיד. יש צורך להוריד את מינון אחת מהתרופות. [חיסונים חיים]: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי.

מידע

אופן נטילת התרופה: תמיסה להזרקה תוך-ורידית.תדירות וזמן נטילה: הזלפה תוך ורידית למשך 1-2 שעות, פעם ביום.טווח המינון: 0.15 מ"ג עבור כל ק"ג משקל גוף, פעם ביום עד להפחתה או העלמות מלאה של תסמיני המחלה (עד מקסימום 60 מנות).תחילת השפעה: משתנה ממטופל למטופל.משך השפעה: עשויים לחלוף מספר שבועות עד לקבלת השפעה.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במידה ולא התקבלה מנה במועד הרצוי יש ליצור קשר עם הרופא המטפל.הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול מבלי הוראה מפורשת מהרופא המטפל, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: לא סביר שיקרה כיוון שהתרופה ניתנת ע"י צוות רפואי מנוסה. תסמיני מינון עודף כוללים: בלבול, פרכוסים וחולשת שרירים.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: תרופה זו אינה מיועדת לילדים מתחת לגיל 5.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: טרם תחילת הטיפול ובמהלכו יש לבצע ECG, ספירת דם מלאה, רמות אלקטרוליטים בדם, רמות סוכר בדם ורמות קראטינין. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הנקה, הריון, מחלת דם, מחלת לב, תפקוד כליתי לקוי, היפומגנזמיה, רמות לא תקינות של אשלגן בדם, אי ספיקת לב (heart failure), דיכוי חיסוני, זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס, סוכרת

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: חרדה, טשטוש הראייה, צמרמורת, עצירות, שיעול, שתן כהה, שלשול, סחרחורת, יובש, כאב או גירוי בעיניים, בפה ובעור, הסמקה, כאב ראש, הזעת יתר, איבוד התיאבון, כיבים בפה, כאבי שרירים, פרקים ועצמות, בחילה, דימום מהאף, חיוורון, צלצולים באוזניים, הקאה, קשיי שינה וירידה במשקל. תופעות חמורות המחייבות קבלת עזרה רפואית כוללות: תופעות אלרגיה, בלבול, דיכאון, כאב בחזה, פרכוסים, עילפון, ירידה במתן שתן, קצב לב מהיר, חום, דימומים לא תקינים וקשיי נשימה.

שמות מסחריים

טרייזנוקס Trisenox מדיסון פרמה