בימטופרוסט

שייך לקבוצת:
עיניים, לטיפול, פרוסטגלנדינים, תרופות לטיפול בגלאוקומה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

בימטופרוסט הינו אנלוג סינתטי של פרוסטגלנדין בעל יכולת להורדת לחץ תוך עיני. בימטופרוסט ניתן בצורה של טיפות עיניים ומשמש לטיפול בגלאוקומה (ברקית) פתוחת זווית או בלחץ תוך עיני מוגבר, בחולים שלא הגיבו כראוי לתרופות אחרות להורדת לחץ תוך עיני. הטיפול יכול להינתן לבד או בשילוב עם טיפות עיניים אחרות, כגון חוסמי בטא. מנגנון פעילותו הוא בהגברת זרימת הנוזל המיימי המתפנה מהעין, דבר המוביל לירידה בלחץ התוך עיני. הטיפול בבימטופרוסט עלול לגרום להתכהות הריסים ולהתארכותם ולהתכהות של הקשתית והעפעף. כמו כן, התכשיר מכיל חומר משמר בנזלקוניום כלוריד, העלול להיספג על-ידי עדשות מגע רכות. על כן, יש להסיר העדשות לפני השימוש בתכשיר, כאשר ניתן להחזירן כעבור לא פחות מ - 15 דקות מהזלפת התרופה לעין.

תגובה עם תרופות אחרות: [טיפות עיניים אחרות]: יש להמתין 5 דקות לפחות בין הזלפת בימטופרוסט להזלפת טיפות עיניים אחרות.

מידע

אופן נטילת התרופה: טיפות עיניים.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, בערב.טווח המינון: טיפה אחת, פעם ביום, בערב. אין לטפטף בימטופרוסט יותר מפעם ביום, כיוון שהדבר מקטין את יעילות התרופה בהפחתת לחץ תוך עיני.תחילת השפעה: 4 שעות מהמתן.משך השפעה: 8-12 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. אין להשתמש בתרופה יותר מחודש ימים לאחר פתיחת הבקבוק לראשונה.מנה שנשכחה: יש לדלג על מנה שנשכחה ולהמשיך הטיפול כרגיל. במידה ונשכחות מספר מנות במהלך החודש יש ליידע את הרופא המטפל.הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול ללא הוראה מהרופא המטפל.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום לבעיות. אם בולעים את התרופה בטעות יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: יש לערוך בדיקות עיניים שגרתיות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הנקה, הריון, תפקוד כליתי לקוי, דלקת בעיניים, הרכבת עדשות מגע, מחלת כבד, זיהום בעיניים

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: יובש וגירוד בעין, תחושת גוף זר בעין, אודם בלחמית, רגישות לאור, הפרשה, דמע ועייפות העין. תופעות לוואי פחות נפוצות: טשטוש הראייה, כאב ראש, כאב וצריבה בעין, דלקת שטחית של הקרנית המאופיינת בנקודות, בלפריטיס, קטרקט, אדמומית בעפעף, אלרגיה בלחמית, בצקת בלחמית, דלקת תוך עינית, נזלת וזיהומים בדרכי הנשימה, אסתמה או החמרתה, קוצר נשימה, שינויים בצבע העור סביב העין. כמו כן, ייתכנו שינויים בבדיקות תפקודי כבד, חולשה ושיעור יתר (נדיר). תופעות לוואי המחייבות התייחסות מיוחדת: התכהות הריסים והתארכותם והתכהות של הקשתית והעפעף. שינויים אלה עלולים להיות קבועים.

שמות מסחריים

לומיגן Lumigan לטיס Latisse