גלוקגון
שייך לקבוצת:
הורמונים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

גלוקגון הינו תכשיר סינתטי הדומה להורמון הטבעי המיוצר בגוף ומשמש לטיפול חירום בהיפוגליקמיה (תת-סוכר בדם) חמורה בקרב חולי סוכרת המטופלים באינסולין. מנגנון פעילותו הוא בשחרור של גלוקוז מהכבד אשר מאוחסן שם בצורת גליקוגן, אל מחזור הדם. למעשה פעילותו של ההורמון גלוקגון מנוגדת לפעילות אינסולין. היפוגליקמיה חמורה הינה מצב בו קיימת רמה נמוכה מדי של גלוקוז בדם, שגורמת לחולשת שרירים, חוסר קואורדינציה, איבוד הכרה, פרכוסים, בלבול, הזעה ובמקרים חמורים עלולה להוביל לתרדמת. הטיפול במצב של היפוגליקמיה התחלתית הוא על-ידי נטילת גלוקוז דרך הפה, אך אם החולה מחוסר הכרה או סובל מפרכוסים או אינו מסוגל ליטול גלוקוז דרך הפה, יש להשתמש בתכשיר המכיל גלוקגון, אשר ניתן בהזרקה. גלוקגון יעיל רק בתת סוכר בדם בו יש נוכחות של גליקוגן בכבד ולכן אינו בעל השפעה במצבים של צום, רעב, אי ספיקת בלוטת אדרנל, היפוגליקמיה שנוצרה משימוש מוגבר באלכוהול או היפוגליקמיה כרונית. כמו כן, יש להיזהר בשימוש בתכשיר בנוכחות גידולים מפרישים, כגון: אינסולינומה או פאוכרומוציטומה מחשש לתת סוכר משני, יש לדאוג לאכילת פחמימות במידה ומוזרק גלוקגון. במקרה של פאוכרומוציטומה השימוש בגלוקגון הוא בגדר התווית נגד. לעיתים קיים שימוש בתכשיר גם למטרת איבחון בצילומי רנטגן במטרה לעכב באופן זמני את תנועת המעיים.

תגובה עם תרופות אחרות: [חוסמי בטא]: חוסמי בטא עשויים להפחית את יעילות גלוקגון. מומלץ להימנע משילוב זה. [נוגדי קרישה]: גלוקגון עשוי להגביר את הסיכון לתופעות הלוואי של נוגדי הקרישה וכתוצאה גובר הסיכון לדימומים. יש לעקוב אחר מדדי קרישת הדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: הזרקה תת-עורית או תוך-שרירית. (הזרקה באיזור הזרוע, ירך או ישבן)תדירות וזמן נטילה: התכשיר משמש במקרה חירום בלבד.טווח המינון: את האבקה יש להמיס ב-1 מ"ל מים מזוקקים לקבלת תמיסה בריכוז של 1 מ"ג במ"ל תמיסה. 1 מ"ג (1 מ"ל) למבוגרים ו-0.5 מ"ג (0.5 מ"ל) לילדים השוקלים מתחת ל-25 ק"ג (או בהעדר מידע לגבי המשקל, לילדים מתחת לגיל 6) במידה והמטופל לא חוזר להכרה כ-15 דקות ממתן הזריקה, יש לתת מנה נוספת ולפנות מייד לקבלת עזרה רפואית.תחילת השפעה: רמות הגלוקוז בדם עולות החל מ-10 דקות לאחר ההזרקה. משך השפעה: השפעה מקסימלית תתקבל תוך חצי שעה מההזרקה.תזונה: מכיוון שלאחר הזרקת התכשיר ולאחר שהמטופל חזר להכרה, ייתכן ותופעת ההיפוגליקמיה תחזור בשנית יש על המטופל לאכול דבר מזון אשר יהווה מקור מהיר לגלוקוז כגון מיץ פירות או משקה ממותק ולאחריו דבר מזון אשר יהווה מקור ארוך טווח לגלוקוז כגון פחמימות. (כלומר למילוי מחודש של מאגרי הגלוקוז בכבד)אחסון: התכשיר מיועד לשימוש חד פעמי והוא ניתן לשמירה בטמפרטורת החדר, מוגן מפני אור , עד ל-24 חודשים מהייצור, טרם הכנתו לשימוש. לאחר מיהול האבקה יש להשתמש בתכשיר באופן מיידי.מנה שנשכחה: לא רלבנטי.הפסקת התרופה: לא רלבנטי.מינון עודף: במקרה של מינון עודף ייתכנו תופעות כגון: בחילות, הקאות, עצירות, עליה בקצב הלב ובלחץ הדם וירידה ברמות אשלגן בדם. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: מכיוון שמדובר בהורמון המדמה את פעולת ההורמון הטבעי הנוצר בגופנו, ומכיוון שמדובר בשימוש רק במצב חמור ולא באופן שגרתי, ניתן להשתמש בתכשיר בזמן הריון. במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אך במינונים הרגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אלכוהול: אין בעיות מיוחדות, אך אלכוהול עשוי להחמיר את המחלה עבורה ניתנת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: מטופל סוכרתי עובר מעקב של רמות הגלוקוז בדם באופן שגרתי.ניטור:

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית לתרופה זו בעבר, פאוכרומוציטומה, הפרעת אכילה (אנורקסיה או בולמיה), אי ספיקה של בלוטת האדרנל, מחלת לב, מחלת העורקים הכליליים, אינסולינומה, שתיה מרובה של אלכוהול

תופעות לוואי

תופעות לוואי חמורות הן מאוד נדירות, אך ייתכנו בחילות או הקאות, בייחוד כתוצאה מהזרקה מהירה של התכשיר (פחות מדקה). כמו כן, תיתכן עליה זמנית בלחץ הדם ובקצב הלב, היפרגליקמיה (יתר סוכר בדם) והיפוקלמיה (תת-אשלגן בדם).

שמות מסחריים

גלוקגן היפוקיט Glucagen Hypokit נובו נורדיסק