ברוטיזולאם (בונדורמין)
שייך לקבוצת:
בנזודיאזפינים, חרדה, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: בינוני

כללי

ברוטיזולאם הינו חומר פעיל הנמצא בתרופות בשם בונדורמין ברוטיזולאם טבע. ברוטיזולאם שייך למשפחת הבנזודיאזפינים, קבוצת תרופות שמרגיעות ומשרות שינה. 


יעיל לטיפול ב: 

ברוטיזולאם (בונדורמין) משמש בעיקר לטיפול בהפרעות שינה. כיוון שברוטיזולאם פועל רק מעט שעות, הוא גורם לפחות עייפות וכבדות לאחר שמתעוררים משינה בהשוואה לתרופות אחרות מקבוצה זו.


הנחיות חשובות: 

השימוש בברוטיזולאם (בונדורמין) מחייב זהירות רבה, כי התרופה גורמת לישנוניות וטשטוש. עליך להקפיד על מעקב רפואי צמוד, בגלל שנטילה קבועה של ברוטיזולאם (בונדורמין) לאורך זמן עלולה לגרום להתמכרות (תלות) ולירידה ביעילות התרופה (סבילות).

בנוסף, יש לעדכן את הרופא אם יש לך אחת מהמחלות הבאות: בעיות חמורות במערכת הנשימה כמו אסתמה, בעיות עיניים כמו גלאוקומה, מחלות הפוגעות בפעילות תקינה של הכבד או הכליות ומערכת השתן.


מתי אסור להשתמש בתרופה: 

אין להשתמש בברוטיזולאם (בונדורמין) במקרים הבאים:

-רגישות לברוטיזולאם, בנזודיאזפינים אחרים או למרכיבים אחרים בתרופה.

-אם את בהריון או מניקה.

-אם יש לך בעיות חמורות במערכת הנשימה או תסמונת הפסקת נשימה בשינה (sleep apnoea).

-אם חלה פגיעה חמורה בתפקוד הכבד שלך.

-אם פיתחת מחלה בשם מיאסטניה גרביס.

-אם קיימת אצלך נטייה להתמכרות לתרופות, סמים או אלכוהול. 

-ברוטיזולאם (בונדורמין) אינו מיועד לילדים ונוער מתחת לגיל 18. תגובה עם תרופות אחרות: שילוב ברוטיזולאם (בונדורמין) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, סיכונים או להפחית מיעילות הטיפול:
תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית (תרופות להרגעה, לשינה, לדיכאון, לפרקינסון או אפילפסיה, אנטי-היסטמינים, חומרים מרדימים לניתוח, משככי כאב נרקוטיים, כולל אלכוהול) ותרופות להרפיית שרירים - עלולות להגביר את השפעות המטשטשות של ברוטיזולאם. 
יש להודיע לרופא על נטילת תרופות אחרות בזמן שימוש בברוטיזולאם (בונדורמין).  

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. אין ללעוס, אך ניתן לחצות את הטבליה או להמיסה מתחת ללשון. תדירות וזמן נטילה: בדרך כלל, נוטלים ברוטיזולאם (בונדורמין) פעם ביום לפני השינה, על קיבה ריקה.  טווח המינון: 0.25 מ"ג ביום. אין לעבור על המנה המומלצת.תחילת השפעה: 30-60 דקות.משך השפעה: 4-8 שעות.תזונה:

יש לקחת את ברוטיזולאם (בונדורמין) על קיבה ריקה עם חצי כוס מים. אין לעשן בזמן הטיפול!

אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: אם שוכחים לקחת את התרופה להשראת שינה ולא נרדמים, לקחת כשנזכרים.הפסקת התרופה: אם לוקחים ברוטיזולאם (בונדורמין) פחות משבועיים, ניתן להפסיקה בביטחון כאשר אין בה צורך יותר.
אם התרופה נלקחה תקופה ממושכת יותר, יש להיוועץ ברופא. הפסקת טיפול פתאומית עלולה לגרום לחזרת הסימפטומים ולתופעות גמילה הכוללות: מתח, עצבנות, בלבול, רעד, נדודי שינה, כאבי בטן, הקאות, בחילות, זיעה, עוויתות והתכווצויות וכאבי שרירים. מינון עודף: מנה עודפת מקרית של ברוטיזולאם (בונדורמין) אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה או קיים חשד להרעלת בנזודיאזפינים, יש לפנות לטיפול רפואי דחוף או לחדר מיון.

אזהרות

הריון: ברוטיזולאם (בונדורמין) אינו מומלץ לשימוש בהריון.הנקה: אין עדות לסיכוןתינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת לגיל שנתיים.קשישים: אין בעיות ידועות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום תרדמה וסחרחורת.אלכוהול: אין בעיות ידועות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בברוטיזולאם (בונדורמין) מחייב בדיקות תפקוד הכבד ועלול להביא לירידה בהשפעתה, ככל שהגוף מסתגל. בנוסף, ברוטיזולאם עלול לגרום לתלות ולהתפתחות תופעות גמילה אם רוצים להפסיק את השימוש בו. ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, התמכרות לאלכוהול, התמכרות לתרופות, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי העיקריות של ברוטיזולאם (בונדורמין) קשורות להשפעותיה על מערכת העצבים המרכזית: ירידה בערנות, עייפות, ישנוניות במשך היום, הפרעות במערכת העיכול, כאב ראש, תרדמה וסחרחורת, פוחתות בדרך כלל לאחר ימים מספר. 


יש להיזהר מנפילות, כי ברוטיזולאם (בונדורמין) עלול לפגום בערנות ובשיווי משקל, במיוחד בקרב קשישים.


במקרים הבאים יש לפנות לטיפול רפואי מיידי:

הופעת מחשבות טורדניות בלתי רגילות, אי שקט, עצבנות, הזיות, סיוטים, נדודי שינה, שינויים בדפוסי התנהגות הרגילים.

שינוי במצב רוח, בלבול, אפאתיה, דיכאון, הפרעות זיכרון, הפרעות בדיבור, יובש בפה, צלצולים באוזנים, ליקוי בתיאום תנועות הגוף, הפרעות במתן שתן, שינויים בחשק המיני, שינויים בקצב לב ולחץ דם, הפרעות בתפקודי כבד או צהבת, חולשת שרירים, הפרעות בראיה, פריחה, גרד.

שמות מסחריים

בונדורמין Bondormin רפא ברוטיזולאם-טבע Brotizolam-Teva טבע