אמיסולפריד

שייך לקבוצת:
פסיכוזה, נוגדי, פסיכוזה, נוגדי, אטיפיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


אמיסולפריד היא תרופה השייכת לקבוצת התרופות האנטי פסיכוטיות האטיפיות. היא אושרה לשימוש בטיפול בחולי סכיזופרניה במצבים אקוטיים וכרוניים, שבולטים אצלם סימפטומים חיוביים, כמו הזיות ומחשבות שווא וסימפטומים שליליים, כמו נסיגה במוטיבציה, בכישורים החברתיים ובמצב הרוח.
אמיסולפריד יעילה במינונים נמוכים לטיפול בתסמינים שליליים ובמינונים גבוהים היא יעילה לטיפול בתסמינים חיוביים.
אמנם מדובר בתרופה אנטי פסיכוטית, אך נראה כי לאמיסולפריד גם השפעה אנטי דיכאונית וקיימים מחקרים המציעים לשימוש בה כטיפול משלים בהפרעה אובססיבית-כפייתית (OCD).
מנגנון הפעילות של האמיסולפריד הוא חסימה סלקטיבית של רצפטורים של דופמין.
לעומת התרופות האנטי פסיכוטיות הטיפיות, היא גורמת לפחות תופעות לוואי אקסטראפרמידאליות (דיסקינזיה, אקתיזיה ופרקינסוניזם), אך עלולה לגרום לעלייה משמעותית ברמות ההורמון פרולקטין (הבאה לידי ביטוי בהפרשת חלב מהשד והפרעות במחזור החודשי בקרב נשים).
בנוסף עלולה אמיסולפריד להוביל במקרים נדירים לתופעה מסוכנת המחייבת קבלת טיפול דחוף בשם neuroleptic malignant syndrome, המלווה בחום גבוה, נוקשות שרירים, ירידה בהכרה, האצה בקצב לב או אי סדירות שלו והזעה מרובה.

תגובה עם תרופות אחרות:

אין ליטול את התרופה בשילוב עם לבודופה (לפרקינסון) וכן תרופות מקבוצת "אגוניסטים דופמינרגיים", כמו רופינירול וברומוקריפטין.
תרופות אנטיאריתמיות, ציסאפריד, אריתרומיצין, פימוזיד: אין לתת במשולב אמיסולפיריד ותרופות היכולות להביא או להחמיר להפרעות קצב בלב. האלופרידול, נוגדי דכאון טריציקליים, ליתיום ותרופות נוגדות פסיכוזה אחרות: תרופות אלו עשויות להוביל לרעילות נוירולוגית במידה וניתנות במשולב עם אמיסולפיריד. התופעות הנוירולוגיות באות לידי ביטוי בחולשה, חום, רעד, בילבול, אפאתיה, שינויים בתמונת הדם ונזק מוחי. תרופות המאיטות את קצב הלב כגון: חוסמי בטא, חוסמי תעלות סידן, קלונידין, דיגוקסין: שילוב של תרופות אלו יחד עם אמיסולפיריד אינו מומלץ מפחד מפני הפרעות בקצב הלב. [תרופות הגורמות לתת אשלגן בדם כגון: משתנים, תרופות משלשלות, אמפותריצין (שניתן דרך הוריד), קורטיקוסטרואידים: אין לשלב תרופות אלו יחד עם אמיסולפיריד מחשש להגברת הסיכון להופעת הפרעות קצב. אלכוהול ותרופות מדכאות מערכת העצבים המרכזית כגון: בנזודיאזפינים, ברביטורטים, אנטי-היסטמינים, משככי כאבים נארקוטיים, חומרי הרדמה, קלונידין: שילוב אמיסולפיריד עם תרופות אלה עלול לדכא באופן מוגבר את מערכת העצבים המרכזית. יש לנקוט זהירות במתן שילוב זה. [תרופות להורדת לחץ דם]: שילוב תרופות אלו ואמיסולפיריד עלול להגביר את האפקט שלהן. לבודופה ותרופות דופמינרגיות לטיפול בפרקינסון: אין לתת במשולב תרופות אלו עם אמיסולפיריד משום שפעילותו מנוגדת לפעילותן.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: במינון נמוך מ- 300 מ``ג ליום - פעם ביום, עדיף לפני השינה. במינון של 400 מ"ג ומעלה - פעמיים ביום לפני ארוחה.טווח המינון: 50-300 מ``ג ביום בחולים עם תסמינים שליליים, לרוב פעם ביום. 400-1200 מ``ג ביום בחולים עם תסמינין חיוביים, בחלוקה ל-2 מנות ביום.תחילת השפעה: השפעה מלאה של התרופה תתקבל רק לאחר 4-6 שבועות של טיפול.משך השפעה: מנה משפיעה למספר שעות.תזונה: ניתן ליטול התרופה עם או בלי מזון.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק את נטילת התרופה או להפחית במינון ללא התייעצות עם רופא מטפל, כיוון שהדבר עלול להוביל להחרפת המחלה. אין להפסיק את התרופה באופן פתאומי. מינון עודף: במקרה של מינון עודף ייתכנו תופעות כגון: סחרחורת, הרגעה, תת-לחץ דם, חוסר מנוחה או רעד, קשיון שרירים, הפרעות קצב לבביות. ירידה בערנות או ישנוניות שעלולה להוביל לאבדן הכרה. יש לפנות באופן מידי לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי-חיים עולה כי קיים סיכון מסוים לעובר ואין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות, או, אין די מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה לא בבעלי-חיים ולא בבני-אדם. יש לשקול את יתרונות התרופה לעומת הסיכון לעובר.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 15 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: מומלץ להתחיל את הטיפול במינון נמוך ולעלות בהדרגה כיוון שקיים סיכון מוגבר לתופעות לוואי.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך:
נטילת התרופה עלולה לשנות תוצאות בדיקות דם מסוימות, ביניהן בדיקות המודדות הורמון "פרולקטין" ואנזימי כבד. אם בכוונתך לעבור בדיקות דם, חשוב לספר לרופא.
הסכנות הגדולות של שימוש ממושך הן תנועות בלתי רצוניות ודיכוי פעילות מח העצם. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית לתרופה זו, פאוכרומוציטומה, סרטן שד, אי ספיקת כליות (renal failure), אפילפסיה (כפיון), מחלת פארקינסון, הפרעות קצב בלב, היפוקלמיה , מחלת לב

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות הן: קשיי שינה, חרדה ועצבנות קלה. תופעות נפוצות אחרות הן: עצירות, בחילות, הקאות, עליה במשקל וישנוניות. בנוסף עלולות להופיע תופעות במערכת הלב וכלי הדם כמו: האטה של קצב הלב, הארכה מבודדת של מקטע QT באקג, ירידה של לחץ הדם. תופעות לוואי במערכת התנועה: נוקשות שרירים בעיקר בעת תנועה, רעד בעת מנוחה ותנועות לא רצוניות. בנוסף, אצל נשים עלולות להופיע תופעות כמו: הפרשת חלב מהשדיים והפסקת הווסת. בקרב גברים עלולות להופיע הגדלת החזה ואימפוטנציה. תופעות שהופעתן נדירה מאוד: פרכוסים, אלרגיות, אירועים מוחיים ותופעה מסוכנת המחייבת קבלת טיפול דחוף בשם neuroleptic malignant syndrome המלווה בחום גבוה, נוקשות שרירים, ירידה בהכרה, קצב לב מהיר או לא סדיר והזעה מרובה.

שמות מסחריים

סוליאן Solian סנופי אוונטיס פרייד Pride תרימה