סולטיאם

שייך לקבוצת:
מעכבי carbonic anhydrase , סולפונאמידים, פרכוסים, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סולטיאם הינו סולפונאמיד המשמש לטיפול באפילפסיה בקרב מבוגרים או באפילפסיה הקרויה focal benign epilepsy בקרב ילדים, לאחר כישלון תרופתי של תרופות מקובלות אחרות. להבדיל מתרופות אחרות ממשפחת הסולפונאמידים סולטיאם חסר פעילות אנטיבקטריאלית. מנגנון פעילותו הוא בעיכוב האנזים קרבוניק אנהידראז (Carbonic anhydrase), אנזים האחראי על ייצור יוני ביקרבונאט ומימן מפחמן דו-חמצני ומים. פעילות סולטיאם במערכת העצבים המרכזית גורמת כפי הנראה לשינוי במאזן הכימיקלים בדם, מה שמפחית את הפעילות החשמלית העודפת בתאי המוח, כפי שקורה באפילפסיה. תופעות הלוואי הנפוצות כוללות הפרעות במערכת העיכול- במיוחד בקיבה ו/או איבוד התיאבון.

תגובה עם תרופות אחרות: [אלכוהול ותרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית, כגון: תרופות להרגעה, שינה, פרקינסון או אפילפסיה]: שילוב תרופות אלו עם סולטיאם עלול להגביר את הסיכון לתופעות לוואי כגון: טשטוש, סחרחורת, בלבול, דיכוי נשימתי. [פירמידון]: תרופה זו עשויה להגביר את תופעות הלוואי של סולטיאם בעיקר בילדים. [פניטואין]: סולטיאם עשוי להוביל לעליה משמעותית בריכוז פניטואין בדם וכתוצאה לסיכון מוגבר לתופעות לוואי. שילוב זה מחייב ניטור משמעותי של רמות פניטואין ודם בעיקר במצב של תפקוד כלייתי לקוי. [לאמוטריג'ין]: סולטיאם עשוי להוביל לעליה ברמות לאמוטריג'ין בדם וכתוצאה להגברת השפעתו. יש לנטר רמות לאמוטריג'ין במתן משולב זה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 2-3 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגר: 300-800 מ"ג ביום. ילד בגילאי 11-14: 200-600 מ"ג ביום. ילד בגילאי 7-10: עד 300 מ"ג ביום. ילד בגילאי 3-6: 100-200 מ"ג ביום. טבליה מכילה 200 מ"ג, במידת הצורך ניתן לשבור הטבליה לחצי.תחילת השפעה: 1-5 שעות.משך השפעה: מספר שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במידה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא הוראה מהרופא. במידה ואין שיפור במצב הבריאותי לאחר 1-2 חודשים, יש להפסיק הטיפול בתרופה זו.מינון עודף: במקרה של מינון עודף ייתכנו תופעות כגון: הקאות, כאבי ראש, סחרחורת, תת-לחץ דם וחרדה. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: נשים בהריון בשליש ראשון או אחרון מומלץ להיוועץ תחילה ברופא.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות דם, שתן ותפקודי כליות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של חוסר באנזים G6PD (רגישות לפול), תגובה אלרגית לתרופות ממשפחת הסולפונאמידים, הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, יתר לחץ דם, מחלה פסיכיאטרית, תפקוד כליתי לקוי

תופעות לוואי

במהלך הטיפול בתרופה זו ייתכנו הפרעות במערכת העיכול- במיוחד בקיבה ו/או איבוד התיאבון. תופעות נדירות המחייבות התייחסות מיוחדת כוללות: טשטוש ראייה, סחרחורת, נימול בידיים וברגליים, כאבי ראש, נשימת יתר, חום, כאבי גרון, תגובות אלרגיות בעור או בלוטות לימפה נפוחות- במקרים אלו יש לפנות לרופא באופן מיידי.

שמות מסחריים

אוספולוט Ospolot מגהפארם