מלטונין (סירקדין)

שייך לקבוצת:
שינה, תרופות ל
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

התרופה סירקדין (Circadin) מכילה מלטונין - הורמון שינה טבעי שנוצר במוח בתגובה לחושך. מלטונין (סירקדין, Circadin) משמש לטיפול קצר מועד בנדודי שינה (אינסומניה) ראשוניים, המתאפיינים באיכות שינה נמוכה, אצל מטופלים בני 55 ומעלה. סירקדין (Circadin) מספק למוח מלטונין, שהייצור שלו במוח יורד עם הגיל, ככל הנראה.
מלטונין (סירקדין, Circadin) אינו ממכר ומאפשר שינה איכותית בלילה מבלי לפגוע בעירנות ביום שלמחרת. 
חשוב לשים לב:
מלטונין (סירקדין, Circadin) מיועד למבוגרים בני 55 ומעלה.

אין להשתמש במלטונין (סירקדין, Circadin) במקרים הבאים: 
רגישות לחומר הפעיל עצמו או למרכיבים האחרים של התרופה.
ילדים ומתבגרים עד גיל 18.

תגובה עם תרופות אחרות:

שילוב של מלטונין (סירקדין, Circadin) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות לא רצויות או להפחית את יעילות הטיפול:

אלכוהול: אין לשתות אלכוהול במשך נטילת תרופה זו, מכיוון שאלכוהול עלול להוריד את השפעת המלטונין על השינה.

  

תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית כגון: תרופות נוגדות פסיכוזה, נוגדי דיכאון, נוגדי כאב אופיאטיים, תרופות לטיפול בנדודי שינה או חרדה, תרופות נוגדות פרקינסון: תרופות אלו עלולות להביא להגברה של השפעות המלטונין על מערכת העצבים המרכזית.

ניפדיפין: המלטונין עלול להוריד את אפקט הורדת לחץ הדם של ניפדיפין.

אטאזאנאביר, פלובוקסאמין, ציפרופלוקסאצין, סימטידין, גלולות למניעת הריון או טיפול הורמונלי חלופי: שילוב עם תרופות אלו מעלה את רמות המלטונין בדם וכתוצאה מכך גם את פעילותו.

קארבאמאזפין, ריפאמפיצין: תרופות אלו מאיצות את פירוק המלטונין בכבד, וכתוצאה האפקט פוחת.

עישון: עישון יכול לפגוע בהשפעת מלטונין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות בשחרור מושהה. אין ללעוס, לכתוש או לחצות טבליות מלטונין (סירקדין, Circadin). תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, 1-2 שעות לפני השינה.טווח המינון: טבליה אחת ביום (2 מ"ג), אחרי האוכל, פעם ביום, 1-2 שעות לפני השינה, לתקופה של 13 שבועות.תחילת השפעה: תוך 1-2 שעות.משך השפעה: מנה משפיעה למשך 8-12 שעות.תזונה: יש ליטול הטבליה לאחר האוכל.אחסון:

לשמור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים.

מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: מומלץ שלא להפסיק הטיפול במלטונין (סירקדין, Circadin) ללא התייעצות עם הרופא המטפל. מינון עודף: במקרה של מינון עודף תיתכן בעיקר סחרחורת.

אזהרות

הריון: אין להשתמש במלטונין (סירקדין, Circadin) בהריון! הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול מיועד לתקופה קצרה של 13 שבועות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תפקוד כליתי לקוי, מחלת כבד, מחלות חיסון עצמי (autoimmune diseases), רגישות למוצרי חלב (מכילים לקטוז), עישון, הריון, הנקה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות של מלטונין (סירקדין, Circadin) הן: כאבי ראש, כאבי גב, חולשה. תופעות לוואי אחרות: עצבנות, חוסר מנוחה, נדודי שינה, חלומות מוזרים, סחרחורת, עייפות, כאבי בטן, עצירות, יובש בפה, הצהבה של העור והעיניים, הזעת יתר ועלייה במשקל.

שמות מסחריים

סירקדין Circadin נעורים תעשיות פרמצבטיות