אזומפראזול (נקסיום, Nexium)

שייך לקבוצת:
מעכבי משאבת מימן
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אזומפראזול (Esomprazole) הוא החומר הפעיל שנמצא בתרופה בשם נקסיום (Nexium). אזומפראזול שייך לתרופות ממשפחת מעכבי משאבת מימן PPI, שמפחיתים הפרשת החומצה בקיבה. 


יעיל לטיפול ב: 

אזומפראזול מיועד לטיפול במספר בעיות של מערכת העיכול כמו מקרים קשים של צרבת או כיבים בקיבה או בתריסריון; מחלת החזר קיבתי-ושטי (ריפלוקס GERD - gastroesophageal reflux disease) עם או בלי דלקת הנגרמת כתוצאה מזרימה חוזרת של חומצת הקיבה.

בנוסף, אזומפראזול (נקסיום, Nexium) משמש לטיפול ומניעת היווצרות כיבי קיבה ותריסריון עקב טיפול בתרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות (NSAID's) .

אזומפראזול (נקסיום, Nexium) מיועד לטיפול משולב עם אנטיביוטיקה לריפוי כיבי קיבה או תריסריון כתוצאה מחיידק הליקובקטר פילורי (Helicobacter pylori).


הנחיות חשובות: 

אזומפראזול קיים גם בצורת תמיסה להזרקה תוך-ורידית, אם המטופל אינו יכול לבלוע טבליות.


מתי אסור להשתמש בתרופה: 

אין להשתמש באזומפראזול (נקסיום, Nexium) במקרים הבאים:

- רגישות לחומר הפעיל עצמו, למרכיבים האחרים של התרופה או לתרופות נוספות מקבוצת מעכבי משאבות מימן PPI.

- אם אתם מקבלים טיפול בנלפינביר.

- אם את מניקה.תגובה עם תרופות אחרות: שילוב אזומפראזול עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, לסיכונים או להפחית מיעילות הטיפול:

נוגדי קרישה מסוג וארפארין כמו קומדין, דיאזפאם, ציטאלופראם, אימיפראמין, קלומיפראמין, דיגוקסין,סילוסטאזול, טאקרולימוס ופניטואין - העלאת רמות התרופות וסיכון לתופעות לוואי.

ברזל - הפרעה לספיגה. 


אטאזנביר, קלופידוגרל (פלויקס, קלופידקסל), קטוקונאזול, איטראקונאזול - ירידה ברמות ובהשפעה הטיפולית של התרופות.

נלפינביר, פוזאקונאזול, ארלוטיניב - ירידה ברמות התרופה, אין להשתמש ביחד עם אזומפראזול.

קלאריתרומיצין: ריכוזי קלאריתרומיצין ואזומפראזול עולים כאשר הם ניתנים יחד. שילוב זה נמצא יעיל לטיפול בחיידק H.Pylori.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, הזרקה תוך-ורידית. אין ללעוס או לכתוש את הטבליות. במקרה של קשיי בליעה, ניתן להמיס את הטבליה בחצי כוס מים ולשתות מיד, מבלי ללעוס את החלקיקים.תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום, ללא קשר לאוכל. טווח המינון: 20 - 40 מ"ג, פעם ביום למשך 4-8 שבועות או יותר לפי הנחיות הרופא. תחילת השפעה: תוך שעה מהנטילה.משך השפעה: 12-24 שעות.תזונה: ניתן ליטול הטבליות עם האוכל או על קיבה ריקה.אחסון: מנה שנשכחה: במידה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי, אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם הרופא המטפל.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. אם נלקחה מנה עודפת גדולה, או אם מופיעים תסמינים מיוחדים, יש להיוועץ ברופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בתרופה מבלי להיוועץ ברופא.הנקה: התרופה עוברת לחלב אם. הבטיחות לתינוק לא נקבעיה. מומלץ להימנע משימוש ממושך ובמינון גבוה בעת ההנקה.תינוקות וילדים: התרופה אינה מומלצת לילדיםקשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: חולים המטופלים יותר משנה צריכים להיות תחת מעקב של הרופא המטפל. יתכן שיהיה גם צורך בבדיקת רמות מגנזיום בדם, במיוחד אצל אנשים הנמצאים בסיכון או מטופלים בתרופות שעלולות לגרום לירידת מגנזיום.  
ירידה בספיגה של ויטמין B12 והתפתחות חוסר בוויטמין זה (בדיקת ויטמין B12).

עלייה בסיכון לשברים בירך, שורש כף היד ובעמוד השדרה אצל אלו המטופלים באזומפרזול מעל שנה.

ניטור:

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, הנקה, תפקוד כליתי לקוי, מחלת כבד, הפרעות בבליעה, הקאות, דימום ממערכת העיכול

תופעות לוואי

כל תרופה עלולה לגרום לתופעות לוואי בעוצמה ובשכיחות שונות בין המטופלים. לרוב, תופעות הלוואי של אזומפראזול קלות וחולפות עם הפסקת הטיפול. התופעות השכיחות קשורות בעיקר למערכת העיכול כגון: עצירות, שלשול, בחילה, כאבי בטן, הקאה, גזים. בנוסף יתכנו גם כאבי ראש, נפיחות ברגליים וקרסוליים,

סחרחורת, תחושת נימול, נמנום, הפרעות בשינה, פריחה או דלקת בעור, גרד, הרגשת חולי, תשישות, שינויים בבדיקות דם (שינוי בבדיקת תפקודי כבד).

במקרים נדירים עלולות להתפתח תופעות לוואי רגשיות כגון: עצבנות, בלבול או דיכאון;  ירידה בתאי הדם הלבנים או בטסיות, שמתבטאת בחולשה, חבורות או לנטייה לזיהומים; רמות נתרן נמוכות בדם; תחושת יובש, פטריה או דלקת בפה; נשירת שיער, פריחה בעור כתוצאה מחשיפה לשמש; אין אונות (אימפוטנציה).


יש להפסיק את הטיפול באומפראזול ולפנות מיד לרופא במקרים הבאים:

תגובות אלרגיות, לרבות תגובה חמורה הכוללות נפיחות בשפתיים, בלשון ובגרון, פריחה, הרגשת עילפון וקשיי נשימה; אדמומיות בעור עם שלפוחיות או קילוף בעור, שלפוחיות חמורות או דימום בשפתיים, עיניים, פה, אף ואברי המין; 

בעיות בכבד כולל צהבת (עשוי לגרום להצהבת העור, שתן כהה ועייפות).

הפרעות בקצב הלב או הדופק, דופק מואץ, דפיקות לב, רעד, פרכוסים או התכווצות שרירים. 

ירידה בלתי מוסברת במשקל.

דימום במערכת העיכול (הקאה או צואה דמית).


בעיות בליעה.

זיהום המלווה בחום והידרדרות קשה במצב הכללי (יש לשלול חוסר תאי דם לבנים בספירת דם).

שמות מסחריים

נקסיום Nexium אסטרה זנקה