דסיפראמין

שייך לקבוצת:
נוגדי דיכאון, נוגדי דיכאון טריציקליים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


דסיפראמין היא חלק ממשפחת התרופות האנטי דיכאוניות הקרויות נוגדי דיכאון טריציקליים. התרופה מאטה את הניצול החוזר של הסרוטונין והנוראפינפרין במוח, מה שגורם לעלייה של מצב הרוח. בעת שימוש בתרופה זו, בעיקר אצל צעירים בני 18-24, יש לשים לב לשינויים כגון: הגברה של הדיכאון, מחשבות אבדניות והגברת התוקפנות. דסיפראמין עלולה להעלות את הרגישות לחשיפה לשמש, ולכן יש להזהר בחשיפה לשמש. מינון עודף של דסיפראמין עלול לגרום להופעת הפרעות בקצב הלב שעלולות להיות מסכנות חיים, הקאות, טשטוש בראייה, בלבול, הזיות, נוקשות בשרירים, פרכוסים ותרדמת. במקרה של הופעת תסמינים אלו יש לפנות מייד לקבלת עזרה רפואית.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית, כגון: תרופות להרגעה, לשינה, לפרקינסון, אפילפסיה, נוגדי היסטמינים, מעכבי ACE, חוסמי אלפא, חוסמי בטא, בולמי סידן, מרחיבי כלי דם, משתנים, חוסמי קולטנים לאנגיוטנסין 2, חומרים מרדימים ומשככי כאב נארקוטיים]: שילוב של תרופות אלו עם דסיפראמין עלול לגרום לדיכוי מוגבר בפעילות מערכת העצבים, המתבטא בטשטוש, סחרחורות, בלבול ודיכוי נשימתי. מומלץ להיזהר בשילוב זה. [מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI)]: שילוב דסיפראמין עם תרופות אלו עלול להביא לבלבול, חום גבוה, פרכוסים ועלייה מסוכנת בלחץ הדם. אין ליטול דסיפראמין בשילוב עם תרופות ממשפחה זו, או במשך 14 יום מסיום הטיפול בהם. [תרופות אנטיכולינרגיות, בנזודיאזפינים, סימטידין]: תרופות אלו פוגעות ביעילות הדסיפראמין. [SSRIs, SNRIs, נוגדי דיכאון טטראציקליים]: שילוב של תרופות אלו עם דסיפראמין עלול לגרום לעלייה בפעילות הסרוטונרגית בגוף וכך הגברה של הסיכון לתסמונת סרוטונין (serotonin syndrome), תופעת לוואי נדירה ומסוכנת, שסימניה הם: ריגוש יתר, אטקסיה, עלייה בקצב לב, עלייה בלחץ דם, שינויים קיצוניים במצב הרוח, עצבנות, כאבי בטן, קוצר נשימה, איבוד הכרה. יש להימנע ממתן שילוב זה. [פימוזיד, אסטמיזול, טרפנאדין, סוטלול, ציסאפריד, כינידין, ארסן טריאוקסיד, מוקסיפלוקסאצין, מפלוקווין, נוגדי הפרעות בקצב הלב]: שילוב תרופות אלו יחד עם דסיפראמין מגביר את הסיכון לקיום הפרעות מסוכנות בקצב הלב. יש להימנע ממתן משולב זה. [טיפות אף וחומרים המשמשים לאילחוש מקומי של העור]: חלק מתכשירים אלה מכילים חומרים סימפאתומימטיים (אפינפרין, נוראפינפרין). שילובם עם דסיפראמין עלול להעלות את לחץ הדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום או בחלוקה למספר מנות ביום.טווח המינון: מינון למבוגרים: מינון התחלתי של 75 מ"ג פעם ביום או בחלוקה למספר מנות. מינון תחזוקתי של 100-200 מ"ג ביום. במידת הצורך המינון יכול לעלות בהדרגה ל-300 מ"ג ביום.תחילת השפעה: השפעת התרופה ניכרת לפעמים רק לאחר מספר שבועות.משך השפעה: מנה משפיעה למספר שעות.תזונה: ניתן ליטול את התרופה עם אוכל. יש להימנע מנטילת התרופה ביחד עם אשכוליות או מיץ אשכוליות.אחסון: מנה שנשכחה: במידה ונשכחה נטילת המנה בזמן הקצוב יש ליטול מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול שהומלץ על -ידי הרופא. גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם רופא, וגם אז הפסקת הטיפול תיעשה באופן הדרגתי.מינון עודף: במקרה של מינון עודף יש לפנות מייד לקבלת עזרה רפואית. תסמיני מינון עודף כוללים הפרעות בקצב הלב, סחרחורת, הקאות, ראייה מטושטשת, בלבול, הזיות, נוקשות שרירים, פרכוסים וקומה.

אזהרות

הריון: הבטיחות בהריון לא נקבעה. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויה בעיה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, אסתמה, מחלת לב, ברקית (glaucoma), תפקוד כליתי לקוי, מחלת כבד, כיב קיבה, הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, הפרעות בקרישת הדם, הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת), סוכרת, התמכרות לאלכוהול, אפילפסיה (כפיון), טיפול בנזעי-חשמל (ECT)

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הן: יובש בפה, בחילות, שלשול, כאבי ראש, טשטוש בראיה, נמנום, סחרחורות, חולשה, טעם רע בפה ועליה במשקל. במידה ותופעות אלו אינן חולפות או מטרידות, יש להתייעץ עם רופא. תופעות לוואי שהופעתן מחייבת התייחסות מיוחדת: גירוי או פריחה בעור, חום גבוה מאוד, קשיים בבליעה, רעד, עצירות, חסימת מעיים, כאב גרון, הזיות, כאב עיניים, קושי בדיבור, קשיים בתנועה ו/או קושי בהשתנה. במידה ואלו מופיעים יש להפסיק הטיפול מיידית ולפנות לרופא המטפל. בנוסף,עלולה תרופה זו לגרום לשינוי של צבע השתן ו/או הצואה. שינויים כאלו לא צריכים לעורר לדאגה.

שמות מסחריים

דפרקסאן Deprexan יוניפארם