גלוקוזמין סולפאט

שייך לקבוצת:
תרופות נוגדות שחיקת סחוס
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

גלוקוזמין סולפאט משמש לטיפול בתסמיני דלקת פרקים ניוונית (osteoarthritis). טיפול מוקדם בגלוקוזמין סולפאט, החל משלביה המוקדמים של המחלה, עשוי להגן על הסחוס במפרק, להקל על הכאב, להוביל לשיפור בתפקוד ולשפר את איכות החיים.

התכשיר מגיע בצורת אבקה המשלבת את החומר הפעיל, גלוקוזמין סולפאט יחד עם יוני נתרן לקבלת מלח. צורת המלח מקנה לתכשיר יציבות טובה יותר, המאפשרת את הגעת החומר הפעיל בריכוזים גבוהים למפרקים. ארטריל עמד בדרישות הרישום של משרד הבריאות ושל מדינות רבות נוספות באירופה והוכיח יעילות ובטיחות במחקרים קליניים.

על כן הוא הגלוקוזמין היחיד בישראל הרשום כתרופת מרשם, בעוד כל יתר מוצרי הגלוקוזמין המקובלים בארץ רשומים כתוספי תזונה, ללא מרשם רופא. השימוש בגלוקוזמין סולפאט ביחד עם תרופות ממשפחת הנוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAID) מקובל, במיוחד בשבועיים הראשונים של הטיפול.

תגובה עם תרופות אחרות: לא ידוע.

מידע

אופן נטילת התרופה: אבקה להמסה.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום.טווח המינון: 1500 מ"ג ביום, להמיס בכוס מים.תחילת השפעה: השפעה על תסמיני המחלה מתקבלת כשבועיים מיום התחלת הטיפול.משך השפעה: מומלץ ליטול גלוקוזאמין במשך 6 חודשים לפחות טרם הערכת יעילות הטיפול.תזונה: מומלץ ליטול התכשיר בסמוך לארוחה.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: מומלץ להיוועץ עם הרופא המטפל טרם הפסקת הטיפול בתרופה.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. במקרה של מינון עודף קיצוני, כ-10,000 מ"ג ביום, ייתכנו תופעות כגון: בחילה, שלשול, הפרעות עיכול וצרבת.

אזהרות

הריון: תרופה זו אינה מומלצת לנשים בהריון בשליש הראשון.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: יש להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: מחקרים מעידים על כך שטיפול ארוך טווח עם תרופה זו עשוי להביא להאטת קצב התקדמות המחלה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית לתרופה זו, פנילקטונוריה (phenylketonuria)

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הן בדדרך כלל קלות וחולפות עם הזמן. הן כוללות חוסר נוחות במערכת העיכול כגון, שלשול, עצירות ובחילה.

שמות מסחריים

ארטריל Arthryl רפא