לנוגראסטים

שייך לקבוצת:
גורמים המעודדים ייצור דם, מערכת הדם, תרופות הפועלות על
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

לנוגראסטים, המיוצרת בשיטות של הנדסה גנטית, פועלת באופן דומה לחלבון המצוי בגופנו אשר נקרא G-CSF. היא עוזרת למוח העצם לייצר תאי דם לבנים (נויטרופילים) במהירות רבה יותר לאחר טיפול כמותרפי, המדכא את מוח העצם, או לאחר השתלה של מוח עצם. כמו כן, היא מתאימה לטיפול בנויטרופניה ממושכת וחמורה אשר יכולה להיות מולדת או ממקור בלתי ידוע, ואשר גורמת להתפרצויות חוזרות של זיהומים. ישנם מקרים בהם משתמשים ב- G-CSF לפני טיפול כמותרפי במינון גבוה כדי שמוח העצם יגביר את ייצור תאי האב. במטרה לאסוף את תאי האב העודפים ולהחזיר אותם לגוף לאחר הטיפול הכמותרפי לשם יצירת תאי דם חדשים. לנוגראסטים ניתנת לרוב במרפאה בהזרקה תוך-ורידית או תת-עורית כאשר יש לבצע ספירת דם מלאה לפני תחילת הטיפול ובאופן סדיר במשך הטיפול.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות לטיפול בסרטן]: אין להתחיל את הטיפול בלנוגראסטים יום אחד לפני ועד 24 שעות אחרי קבלת הטיפול הכמותרפי.

מידע

אופן נטילת התרופה: הזרקה תת-עורית, תוך ורידית.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום. לרוב הטיפול ניתן לתקופה של 5-14 יום. בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות דם לשם קביעת משך הטיפול.טווח המינון: המינון נקבע על-ידי הרופא בהתאם לספירת הנויטרופילים. מינון מקובל בהעדר הוראה אחרת מרופא: 150 מיקרוגרם עבור כל מטר מרובע שטח גוף או 5 מיקרוגרם עבור כל ק"ג, ביום. תחילת השפעה: 3-4 שעות. משך השפעה: מספר ימים.תזונה: אין הגבלות.אחסון: יש לאחסן הבקבוקון בטמפרטורת החדר. לאחר ההכנה יש להשתמש מיד או לשמור במקרר ולהשתמש תוך 24 שעות.מנה שנשכחה: חשוב לא לשכוח להזריק את המנה! במידה ונשכחה מנה יש להזריק מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן להזרקת המנה הבאה, אל תזריק מנה כפולה, אלא אם כן קיבלת הוראה מפורשת לכך מהרופא.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם רופא.מינון עודף: התרופה ניתנת בדרך-כלל תחת השגחה רפואית. ההשפעה של מנה עודפת גדולה אינה ידועה. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים, נצפו מומים בעוברים. אין די מחקרים בנשים הרות. יש להיוועץ ברופא. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת גיל שנתיים, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: יש לבצע ספירת דם מלאה לפני תחילת הטיפול, ובאופן סדיר במשך הטיפול.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הנקה, הריון, זיהום כלשהו, תגובה אלרגית לתרופה זו, טיפול בקרינה, מחלת דם, מחלת כבד, תפקוד כליתי לקוי

תופעות לוואי

בזמן השימוש בתרופה עלולות להופיע תופעות לוואי כגון: כאב בעצמות, כאב בטן, אדמומיות וכאב באזור ההזרקה, סימנים לפגיעה ריאתית כגון: שיעול, חום או קוצר נשימה (נדיר): יש להמשיך בטיפול ולפנות לרופא מייד. כמו כן באופן נדיר ייתכנו: תגובה אלרגית ודלקת בכלי הדם בעור.

שמות מסחריים

גרנוסייט 34 Granocyte 34 סנופי אוונטיס