טרופיקאמיד

שייך לקבוצת:
תרופות אנטיכולינרגיות, מרחיבי אישון אנטיכולינרגיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טרופיקאמיד הינו מעכב אצטילכולין הניתן בטיפות עיניים להרחבת האישון לצורך בדיקות עיניים. לעיתים נעשה בו שימוש לפני או אחרי ניתוח עיניים. ילדים קטנים, ילדים בעלי שיער בלונדיני או עיניים כחולות, ילדים עם פגיעה מוחית או שיתוק ספסטי, חולים עם תסמונת דאון וקשישים רגישים יותר לתרופה ועל כן יש להקפיד, במיוחד באוכלוסיות אלו, לא לעבור את המינון הנרשם ולעקוב אחרי תופעות הלוואי האפשריות. יש לנקוט זהירות במקרים שהלחץ העיני אינו ידוע, בניתוחים של כריתת הקשתית ובעיניים עם נטיה להצרת הזוית בין הקרנית לקשתית. כמו כן, יש להגן על העיניים מחשיפה לאור בהיר כל עוד האישונים מורחבים. התכשיר מכיל חומר משמר בנזלקוניום כלוריד, העלול להיספג על ידי עדשות מגע רכות. על כן יש להסיר העדשות לפני השימוש בתכשיר, כאשר ניתן להחזירן כעבור לא פחות מ- 15 דקות מהזלפת התרופה לעין.

תגובה עם תרופות אחרות: [פילוקארפין]: טרופיקאמיד הניתן בטיפות עיניים מפחית או מבטל את ההשפעה המכווצת את אישון העין של פילוקארפין. [תכשירים נוספים לטיפול עיני]: יש להבטיח מרווח של 5-10 דקות לפחות בין שימוש בטרופיקאמיד לטיפות עיניים אחרות.

מידע

אופן נטילת התרופה: טיפות עיניים.תדירות וזמן נטילה: 15-30 דקות לפני בדיקת העיניים.טווח המינון: 1-2 טיפות.תחילת השפעה: 15-30 דקות מההזלפה לעין.משך השפעה: 3-8 שעות. לעיתים ההשפעה נמשכת עד ל-24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: יש לאחסן במקום קריר ויבש. אין להשתמש בתרופה יותר מחודש ימים לאחר פתיחת הבקבוק לראשונהמנה שנשכחה: לא רלבנטי.הפסקת התרופה: בהוראת הרופא.מינון עודף: במקרה של מינון עודף יש לשטוף את העיניים היטב במים ולפנות לרופא.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: יש להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא רלבנטי.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, ברקית (glaucoma), הנקה, הריון

תופעות לוואי

תופעות הלוואי כוללות: טשטוש הראייה ורגישות העיניים לאור. אם תופעות אלו נמשכות מעבר ל-24 שעות לאחר תום הטיפול יש לפנות לרופא. במקרה של גירוי או דלקת בעין (נדיר) יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא. תופעות הנובעות ממינון יתר והמעידות על ספיגה לגוף: יובש בפה ובעור, גירוי בעור, שינויים בהתנהגות בעיקר בקרב ילדים, צמא מוגבר, חולשה כללית מוגברת, בטן נפוחה בתינוקות, הסמקה בפנים - יש להפסיק הטיפול ולפנות מייד לרופא.

שמות מסחריים

מידראמיד Mydramide דר פישר