אזאציטידין

שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אזאציטידין הינו אנלוג של ציטידין המשמש לטיפול בקבוצת התסמונות המיאלודיספלסטיות (MDs), אשר השכיחה היא אנמיה, בהן מוח העצם אינו מתפקד באופן נורמלי ומייצר תאי דם לא בוגרים. מדובר בקבוצת מחלות המתאפיינות בעייפות, חולשה, דימומים וזיהומים ותיתכן הגדלה של הטחול והכבד. באחוז מסויים של החולים המחלה אף הופכת ללויקמיה מילואידית חדה (AML). עד לאחרונה לא היה טיפול תרופתי מאושר לקבוצת מחלות זו. מיעוט החולים טופלו בכמותרפיה והשתלת מוח עצם, ומרבית החולים לא קיבלו טיפול תרופתי מלבד טיפול תומך להקלת התסמינים (עירויי דם ואנטיביוטיקה). אזאציטידין משמש בנוסף לטיפול בסוגים שונים של סרטן הדם כולל לויקמיה מיאלואידית כרונית (CML). בדומה לתרופות אחרות נוגדות סרטן, אזאציטידין עלול להשפיע גם על תאים בריאים ועשוי לגרום לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות נוגדות סרטן]: השילוב בין תרופות נוגדות סרטן הוא מקובל על מנת ליצור פעילות חזקה ויעילה יותר. עם זאת, יש לקחת בחשבון גם את הרעילות המוגברת ודיכוי מוח העצם על-ידי תרופות אלו, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. [תרופות ממשפחת נוגדי דלקת לא סטרואידיים, נוגדי קרישה]: תרופות אלו עלולות להגביר את הסיכון לדימומים כאשר ניתנות עם נוגדי סרטן ציטוטוקסים. [מעכבי TNF-alpha]: שילוב בין מעכבי TNF-alpha לתרופות הגורמות לדיכוי מערכת החיסון המרכזית מעלה את הסבירות לזיהומים קשים ודורש מעקב רפואי קפדני. [חיסונים]: אין לתת חיסונים חיים לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: מחזור טיפולי של 7 ימים, לרוב מדובר על מתן של 4-6 מחזורי טיפול.טווח המינון: הטיפול הניתן מותאם לגיל החולה, למצבו הבריאותי הכללי, לסוג התסמונת, לקבוצת הסיכון ולמידת השפעת המחלה על החולה. מינון התחלתי - 75 מ"ג עבור כל מטר מרובע שטח גוף, ביום עבור 7 ימים בהזרקה תת-עורית או תוך-ורידית. יש לחזור על הטיפול כל 4 שבועות. לאחר 2 מחזורי טיפול תיתכן עליה במינון ל-100 מ"ג עבור כל מטר מרובע שטח גוף. לרוב מדובר על מתן של 4-6 מחזורי טיפול.תחילת השפעה: מייד, אך עשויים לחלוף מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: אין מידע.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש להיוועץ עם הרופא המטפל לגבי המשך הטיפול.הפסקת התרופה: הפסקת הטיפול תיעשה עפ"י החלטת הרופא.מינון עודף: לא סביר שיקרה כיוון שהטיפול ניתן ע"י צוות רפואי מנוסה. תסמיני מינון עודף כוללים: שלשולים, בחילות והקאות. יש לפנות לקבלת טיפול תומך.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול באזאציטידין מלווה בבדיקות שגרתיות של ספירת תאי דם, אלקטרוליטים, תפקודי כליות ותפקודי כבד.ניטור: תרופה זו עלולה להגביר דימום. יש להיוועץ ברופא לפני הניתוח.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, תפקוד כליתי לקוי, דימום, זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס, דיכוי מוח עצם בעבר, טיפול בקרינה

תופעות לוואי

אזאציטידין גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. יש לדווח לרופא במקרה של חום גבוה ובמידה ומתפתחים דימומים לא צפויים. תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: חרדה, עצירות, שיעול, שלשול, סחרחורת, יובש בעור, כאב ראש, כאבי שרירים ומפרקים, איבוד התיאבון, בחילה, כאב או אדמומיות באיזור ההזרקה, עייפות, הקאה וקשיי שינה. תופעות לוואי חמורות כוללות: דם בשתן, ירידה בכמות השתן וצריבה במתן השתן, הפרעות ראייה, כאב בחזה, בלבול, חום, צמרמורת וכאב גרון מתמשך, התנפחות הזרועות והרגליים, דימומים ספונטניים, איבוד משקל והצהבה של העור והעיניים.

שמות מסחריים

וידאזה Vidaza ניאופרם