דזוניד
שייך לקבוצת:
נוגדי דלקת, קורטיקוסטרואידים, תכשירים לטיפול בבעיות עור
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דזוניד משמש לטיפול בדלקת ובגירוד המאפיינות מחלות עור שונות הדורשות טיפול בקורטיקוסטרואידים כגון: פסוריאזיס, אטופיק דרמטיטיס, אקזמה, גרויי עור דלקתיים המלווים ביובש, עקיצות וכדומה. אין להשתמש בו על שטחי עור נרחבים או על פצעים פתוחים והשימוש בילדים ובמתבגרים חייב להיות מלווה במעקב רפואי. כמו בשאר הקורטיקוסטרואידים, שימוש יתר בקרם עלול לגרום לדלדול תמידי של העור ולספיגה סיסטמית של התרופה ולתופעות לוואי בלתי רצויות. הסיכון גבוה יותר כאשר מדובר בילדים, במריחה בפנים, או במריחה על שטחי עור גדולים.

תגובה עם תרופות אחרות: אין מידע.

מידע

אופן נטילת התרופה: קרם.תדירות וזמן נטילה: 2-3 פעמים ביום.טווח המינון: יש למרוח שכבה דקה באזור הנגוע של העור 2-3 פעמים ביום.תחילת השפעה: השפעה מיידית.משך השפעה: במקרה של חוסר שיפור במצב העור לאחר שבועיים של טיפול יש לפנות לרופא המטפל.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש להשתמש מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לטיפול הבא, דלג על הטיפול שנשכח, והמשך כרגיל. אין למרוח מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את הטיפול ללא התייעצות עם רופא.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. הסיכון הוא בשימוש יתר למשך תקופה ארוכה אשר עשוי להוביל לתסמינים כגון: דלדול העור, שינויים בפיזור השומן, אקנה ושיעור יתר בפנים, הפרעות במחזור החודשי ואין אונות.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי קיים סיכון מסוים לעובר ואין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. יש לשקול את יתרונות התרופה לעומת סיכון אפשרי לעובר. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: שימוש בילדים ובמתבגרים חייב להיות מלווה במעקב רפואי.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך עלול לגרום לדלדול תמידי של העור. כמו כן, שימוש יתר בתרופה עלול להביא לספיגה סיסטמית של התרופה ולתופעות לוואי בלתי רצויות. הסיכון גבוה יותר כאשר מדובר בילדים, במריחה בפנים, או במריחה על שטחי עור גדולים.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, סוכרת

תופעות לוואי

תופעות לוואי כוללות: גירוד ואדמומיות בעור, יובש בעור, דלדול העור, שינוי בצבע העור באיזור המטופל וסימני מתיחה. במקרה של ספיגה סיסטמית של התרופה ייתכנו: טשטוש ראייה, שינויים במצב הרוח, עלייה במשקל, חולשת שרירים ועייפות.

שמות מסחריים

לוקטופ Locatop מדיליין