דקסרזוקסאן

שייך לקבוצת:
נוגדי רעילות של תרופות ציטוטוקסיות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דקסרזוקסאן הינה תרופה המשמשת למניעת רעילות לבבית בחולות סרטן השד, המקבלות טיפול בדוקסורוביצין או אנתרציקלינים אחרים, אשר נכללות בקבוצת הסיכון לפתח אי ספיקת לב. מנגנון הפעולה של דקסרזוקסאן איננו ידוע, אך מומלץ שהזלפתו תעשה כ-30 דקות לפני הזלפת דוקסורוביצין. בדומה לתרופות הכמותרפיות דקסרזוקסאן גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין.

תגובה עם תרופות אחרות: [חיסונים חיים]: דקסרזוקסאן מחלישה את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [תרופות המדכאות את מוח העצם, קרינה]: בשילוב עם דקסרזוקסאן קיים סיכון מוגבר לדיכוי של מוח העצם. [נוגדי קרישה, תרופות ממשפחת NSAID, מעכבי טסיות]: תרופות אלו עלולות להגביר את הסיכון לדימומים.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: מתן כ-30 דקות לפני מתן דוקסורוביצין.טווח המינון: 1000 מ"ג עבור כל מטר מרובע שטח גוף, כנגד מינון של 50 מ"ג עבור כל מטר מרובע שטח גוף של דוקסורוביצין, פעם ב-21 יום.תחילת השפעה: כ-30 דקות מהמתן.משך השפעה: אין מידע.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר שיקרה כיוון שהטיפול ניתן ע"י צוות רפואי במרפאה או בבית החולים.הפסקת התרופה: הפסקת הטיפול תיעשה בהוראת הרופא.מינון עודף: תסמיני מינון עודף עשויים לכלול: בחילה, הקאה, שלשול, נשירת שיער, שינויים בעור ודיכוי מוגבר של מוח העצם המתבטא, בין היתר, בלויקופניה ותרומבוציטופניה.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול בדקסרזוקסאן מלווה בבדיקות שגרתיות של ספירת תאי דם, תפקודי כבד וכליות.ניטור: תרופה זו עלולה להגביר דימום. יש לדווח למרדים או למנתח לפחות שבועיים לפני הניתוח על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, הנקה, הריון, מחלת כבד, תפקוד כליתי לקוי

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: נשירת שיער, בחילה, הקאה, עייפות, אנורקסיה, שלשול, קשיים בבליעה, חום, כאב גרון או סימנים נוספים המעידים על זיהום ואיבוד תיאבון. דקסרזוקסאן גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין.

שמות מסחריים

קרדיוקסאן Cardioxane מגהפארם