אפומורפין

שייך לקבוצת:
פרקינסון, נוגדי, תכשירים דופאמינרגיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: בינוני

כללי


אפומורפין הוא אגוניסט לרצפטור לדופאמין שנעשה בו שימוש (ניתן בהזרקת תת-עורית) בטיפול בחולי פארקינסון, בהם אין הטבה בתסמיני המחלה למרות קבלת טיפול בלבודופה או אגוניסט דופמינרגי אחר. יתרונו של אפומורפין על יתר התרופות האנטי-פארקינסוניות הוא מהירות ההשפעה, משום שהוא נכנס לפעולה בתוך דקות ספורות מהזרקתו. משום כך הוא נמצא בשימוש רב במקרים בהם מתעורר צורך בשחרור מיידי ממצבי קפיאה ונוקשות אצל חולים.

שימוש אחר באפומורפין (ניתן בטבליות תת-לשוניות) הוא עבור גברים הלוקים באין אונות (אימפוטנציה). התרופה פועלת באיזורים במוח שמעורבים בתגובה המינית וגורמת להפעלת עצבים בעמוד השדרה שמעלים את זרימת הדם לאיבר המין. שימוש באפומורפין לא יינתן במקרים של דיכוי נשימתי, שיטיון (דמנציה), הפרעות פסיכוטיות ואי ספיקת כבד. תופעות הלוואי השכיחות הן: סחרחורות, נמנום, בחילות והקאות. בנוסף מכיל התכשיר להזרקה sodium metabisulphite אשר אשר עלול להוביל לתגובות של אלרגיה יתר ועוויתות הסימפונות (נדיר).תגובה עם תרופות אחרות: [אנטגוניסטים לקולטן לסרוטונין]: שילוב אפומורפין ואנטגוניסטים לרצפטור לסרוטונין לא ינתן עקב חשש מירידת לחץ דם קיצונית וכתוצאה איבוד הכרה. [נוגדי הפרעות בקצב הלב, תרופות לטיפול ביתר לחץ דם, מרחיבי כלי דם]: תרופות אלו גורמות להגברה של הסיכון להופעת תופעות הלוואי של אפומורפין. [בוטירופנונים, מטוקלופראמיד, פנותיאזינים]: תרופות אלו עלולות לפגוע ביעילות אפומורפין. [לבודופה]: שילוב של לבודופה ואפומורפין עלול לגרום לאנמיה או הפרעה בתפקודי הדם. משום כך במתן משולב זה יש לבצע באופן סדיר בדיקות דם. [תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית כגון אלכוהול, נוגדי היסטמינים, משככי כאב נארקוטיים - אופיאטים, תרופות נגד חרדה, תרופות לשינה, נוגדי-דיכאון, ותרופות נגד פסיכוזה]: שילוב אפומורפין ותרופות אלו מגביר את הדיכוי של מערכת העצבים המרכזית, הבא לידי ביטוי בתופעות כמו: טשטוש, סחרחורות, בלבול ודיכוי נשימתי.

מידע

אופן נטילת התרופה: הזרקה תת-עורית, טבליות תת-לשוניות.תדירות וזמן נטילה: האפומורפין ניתן בזריקת חד פעמית ואז משפיע ל-60-30 דקות או בהזלפה תת-עורית רצופה, במשך רוב שעות היממה, דרך משאבה. הטבליות התת-לשוניות נלקחות כ- 20 דקות לפני פעילות מינית.טווח המינון: לטיפול באין-אונות: מינון התחלתי של 2 מ"ג, בנטילה 20 דקות לפני פעילות מינית. (המינון יכול לעלות עד ל-3 מ"ג במידת הצורך) לטיפול בפארקינסון: ניטור המינון המתאים למטופל - 1 מ"ג בהזרקה תת-עורית ולאחריה מעקב אחר התגובה המוטורית של המטופל, לאורך 30 דקות. במידה ואין תגובה יש לתת מנה נוספת של 2 מ"ג. ניתן לעלות את מינון התרופה תוך הפסקה של 40 דקות בין ההזרקות. מינון תחזוקתי - מינון יומי נע בטווח של 3-30 מ"ג, תוך מתן של 1-12 זריקות ביום. (המינון היומי לא יעלה על 100 מ"ג ביום, והמינון של זריקה אחת לא יעלה על 10 מ"ג) לפחות יומיים לפני תחילת הטיפול באפומורפין יש להתחיל טיפול בתרופות נוגדות בחילות והקאות - בתדירות של 3 פעמים ביום.תחילת השפעה: בהזרקה תת-עורית: 4-12 דקות. טבליות תת-לשוניות: 20 דקות.משך השפעה: בהזרקה תת-עורית: 30-60 דקות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: יש לאחסן במקום קריר ויבש. מזרקים מלאים ניתן לשמור במקרר עד ל-24 שעות.מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: במקרה של הפסקה בטיפול בזריקות למשך שבוע או יותר יש להיוועץ עם הרופא לגבי התחלה מחודשת, ייתכן שינוי במינון.מינון עודף: תסמיני מינון עודף עשויים לכלול: בחילה או הקאה חמורים, בלבול, כאב בחזה, ברדיקרדיה, תת-לחץ דם ודיכוי נשימתי. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: נטילה ממושכת של התרופה או מינונים גבוהים שלה עלולים להוביל לתלות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הפרעות נשימה, שיטיון (dementia), פסיכוזה, מחלת כבד, מחלת ריאות, מחלת כלי דם, מחלת לב, תפקוד כליתי לקוי, מחלת עצבים, בחילות, הקאות, לחץ דם נמוך, אלצהיימר (Alzheimer), חוסר איזון אלקטרוליטים בדם

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הן: סחרחורות, נמנום מוגבר, ירידה בלחץ הדם, אנמיה או הפרעה בתפקודי הדם (תופעת לוואי נדירה שעלולה להתרחש בקרב חולים הנוטלים לבודופה), פריחה בעור, עלייה בחשק המיני, דיכאון וכאבי ראש. תופעות שהופעתן מחייבת התייחסות מיידית הן: בחילות או הקאות, בלבול, הזיות, גוש כואב או מטריד מתחת לעור באזור ההזרקה, עליה בתנועות הלא רצוניות (דיסקינזיה), החמרה ברעד, קשיי נשימה או אלרגיות. במקרים אלו יש לפנות לרופא המטפל.

שמות מסחריים

אפו-גו Apo-go טבע