קספופונגין
שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה, נוגדי פטריות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קספופונגין היא תרופה אנטי-פטרייתית המשתייכת למשפחת תרופות חדשה הנקראת אכינוקנדינים. היא ניתנת בהזלפה תוך ורידית איטית ומנגנון פעילותה הוא בעיכוב יצירת דופן התא של הפטריה. קספופונגין משמשת לטיפול בזיהומי קנדידה כולל זיהומים מפושטים וזיהומי קנדידה בוושט. כמו כן, היא משמשת לטיפול בזיהומים מפושטים באספרגילוס (אספרגילוזיס) בחולים הסובלים מתופעות לוואי קשות או שאינם מגיבים לטיפול בתרופות אנטי-פטרייתיות אחרות כגון: אמפותריצין B או איטראקונאזול. תופעות הלוואי הנפוצות של קספופונגין עשויות לכלול: שלשול, צמרמורת, חום, כאב ראש, בחילה, הקאה והזעה מוגברת.

תגובה עם תרופות אחרות: [ציקלוספורין]: לא מומלץ לתת קספופונגין בשילוב עם ציקלוספורין עקב פגיעה אפשרית בתפקודי הכבד המתבטאת בעליית אנזימי הכבד בדם. במידה ושילוב זה הכרחי יש לנטר בקפידה תפקודי כבד. [טאקרולימוס]: קספופונגין מפחית את רמות טאקרולימוס בדם. לכן במתן משולב זה יש לנטר את ריכוזי טאקרולימוס בדם ובמידת הצורך להתאים מינונו מחדש. [ריפאמפיצין, אפאבירנז, נביראפין, פניטואין, דקסאמתאזון, קארבאמאזפין]: תרופות אלו מזרזות את הפינוי של קספופונגין ומפחיתות את השפעתו. לכן במתן משולב זה יש לתת מינון של 70 מ"ג ביום של קספופונגין.

מידע

אופן נטילת התרופה: הזרקה תוך-ורידית.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, בהזלפה איטית למשך שעה. משך הטיפול המינימלי הוא 14 ימים.טווח המינון: למבוגרים: לטיפול בזיהום מסוג אספרגילוזיס ובקנדידיאזיס מפושט: מינון התחלתי - 70 מ"ג בהזלפה איטית למשך שעה. מינון תחזוקתי - 50 מ"ג ביום, בהזלפה איטית למשך שעה. לטיפול בקנדידה בוושט - 50 מ"ג ביום, בהזלפה איטית למשך שעה. לתינוקות וילדים מעל גיל 3 חודשים: המינון נקבע עפ"י מטר מרובע שטח גוף.תחילת השפעה: אין מידע.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר שיקרה כיוון שהטיפול ניתן ע"י צוות רפואי מנוסה.הפסקת התרופה: יש חשיבות רבה להשלמת תקופת הטיפול, על כן גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול ללא הוראה מפורשת מהרופא המטפל.מינון עודף: תסמיני מינון עודף עשויים לכלול: הצהבה של העור והעיניים, שתן כהה וחולשה חמורה. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ לתינוקות עד גיל 3 חודשים.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במהלך הטיפול יש לנטר תפקודי כבד.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, אלרגיה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: שלשול, צמרמורת, חום, כאב ראש, בחילה, הקאה והזעה מוגברת. כמו כן ייתכנו תופעות לוואי חמורות כגון: עליה באנזימי הכבד בדם, חוסר איזון אלקטרוליטים בדם (היפוקלמיה), תת-לחץ דם, התנפחות הידיים ו/או הרגליים, חולשה, התכווצות שרירים, קצב לב לא סדיר, כאב בקיבה, איבוד התיאבון, שתן כהה והצהבה של העור והעיניים.

שמות מסחריים

קנסידס Cancidas מרק