זוקלופנתיקסול
שייך לקבוצת:
פסיכוזה, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


זוקלופנתיקסול היא תרופה השייכת לקבוצת התרופות האנטי פסיכוטיות. היא נכללת במשפחת נגזרות התיוקסנטנים, תרופות הדומות מבחינה מבנית למשפחת הפנותיאזינים. מנגנון הפעילות שלה הוא בחסימת הרצפטורים לדופאמין במוח. היא משמשת לטיפול בסכיזופרניה חריפה (אקוטית), כלומר במהלכו של התקף פסיכוטי, וכן כטיפול עבור סכיזופרניה כרונית. זאת מאחר ומצא כי נטילתה גם בתקופות הרמיסיה שבין ההתקפים הפסיכוטיים מורידה את תדירות ההתקפים ואת חומרתם. זוקלופנתיקסול ניתנת גם לחולים בהפרעה דו קוטבית או בדיכאון שמופיעים אצלם סימפטומים פסיכוטיים או חשים חרדה מרובה. התרופה ניתנת בטבליות או טיפות לשימוש אורלי וכן בזריקות לשריר המיועדות להשפעה לטווח קצר (קלופיקסול אקופייז) או ממושך (קלופיקסול דפו). השימוש בזריקות נועד בעיקר למצבים בהם ישנה היענות נמוכה לנטילת הטיפול האורלי. הבעיה העיקרית עם השימוש בתרופה זו היא תופעות הלוואי הקשות שנלוות אליו. תופעות אקסטראפרמידאליות כמו דיסקינזיה, אקתיזיה ופרקינסוניזם. אלו הן תנועות בלתי רצוניות וקישיון בפנים ובגפיים. בנוסף יש לה השפעות אנטיכולינרגיות וביניהן נמנום, טשטוש בראייה ויובש בפה. יש לנקוט זהירות במתן שלה לאנשים הסובלים מגלאוקומה והגדלה שפירה של הערמונית.

תגובה עם תרופות אחרות: [תכשירים דופאמינרגיים, כגון לבודופה]: פעילותה של זוקלופנתיקסול מתנגדת לפעילותן של התרופות הללו. כדאי להימנע ממתן שילוב זה. [מטוקלופראמיד]: שילוב מטוקלופראמיד וזוקלופנתיקסול עלול להעלות את הסיכון להופעת תופעות הלוואי האקסטראפרמידאליות ביניהן דיסקינזיה, אקתיזיה ופרקינסוניזם. [ליתיום]: שילוב עם זוקלופנתיקסול עלול לגרום לאנצפאלופאתיה ותופעות נוירולוגיות המתבטאות בהופעת תופעות לוואי מטרידות כמו: חולשה, חום, רעד, תחושת בלבול ותנודות בתמונת הדם, וכן נזק מוחי בלתי הפיך. יש לעקוב בקפידה אחרי מצבם של חולים המקבלים תרופות אלו במשולב ולהפסיק את הטיפול באופן מיידי במידה ומופיעים סימנים מוקדמים של רעילות נוירולוגית. [תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית]: למשל אלכוהול, אנטיהיסטמינים, משככי כאב נארקוטיים - אופיאטים, תרופות אנטי חרדתיות, תרופות לשינה, נוגדי-דיכאון, ותרופות נגד פסיכוזה. שילוב תרופות אלו וזוקלופנתיקסול מגביר את הדיכוי של מערכת העצבים המרכזית מה שגורם לתופעות כמו: טשטוש, סחרחורות, בלבול ודיכוי נשימתי.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, זריקות לשריר.תדירות וזמן נטילה: טבליות - פעם ביום (עדיפות בערב) או פעמיים ביום. זריקת אקופייז - כל 2-3 ימים. זריקת דפו - כל 2-4 שבועות.טווח המינון: טבליות: לרוב המטופלים המינון היעיל יהיה 10-50 מ''ג ליום, אך במקרים מסוימים יש צורך במתן מינון גבוה יותר. התאמת המינון צריכה להיעשות בעזרת הפסיכיאטר המטפל. זריקת אקופייז: ניתנת כל 2-3 ימים בזריקה לשריר ובמינון של 50-150 מ''ג. זריקת דפו: בעלת השפעה ארוכת טווח. ניתנת בזריקה לשריר בין פעם בשבועיים לפעם בארבעה שבועות במינון של 200-400 מ''ג.תחילת השפעה: ככלל אין לצפות שההשפעה הטיפולית של התרופה תתבטא במלואה מייד עם התחלת הטיפול, אלא רק לאחר 4-6 שבועות (ולעיתים אף יותר) של טיפול רציף.משך השפעה: זריקת אקופייז - 48-72 שעות. זריקת דפו - 2-4 שבועות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק את לקיחת התרופה או לרדת במינון ללא התייעצות עם הרופא המטפל, כיוון שהדבר עלול לגרום להתעוררות מחודשת של המחלה.מינון עודף: במקרה של מינון עודף ייתכנו: ישנוניות, קומה, תופעות אקסטראפרמידאליות (דיסקינזיה, אקתיזיה ופרקינסוניזם), בלבול, ירידת לחץ דם, שוק ושינויים בטמפרטורת הגוף. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין מידע בנושא.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של ברקית (glaucoma), הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת), אפילפסיה (כפיון), מחלת לב, מחלת כבד, תפקוד כליתי לקוי, מחלה של מערכת העצבים המרכזית, דיכאון, מחלת פארקינסון, פאוכרומוציטומה, חולשת שרירים חמורה (myasthenia gravis), מחלת דם

תופעות לוואי

אחת מתופעות הלוואי השכיחות היא ישנוניות, ומשום כך מומלץ ליטול אתכל המינון היומי או לפחות את רובו בשעות הערב. ברוב המקרים הישנוניות חולפת מעצמה במשך הטיפול. תופעות לוואי שכיחות אחרות כוללות: סחרחורות, טשטוש בראייה, יובש בפה, עצירות, רעד, התכווצויות פתאומיות בשרירי הצוואר, הלסת או הלשון, נוקשות שרירים שמורגשת במיוחד בעת תנועה, תחושת אי שקט פנימי, אי יכולת לשבת במקום, עוויתות לא רצוניות בשרירים סביב אזור הפה. בנוסף עלולים להופיע תנודות במצב הרוח, נדודי שינה, כאבי ראש, תחושת בלבול, שלשולים, כאבי בטן, קושי בהשתנה, עלייה במשקל, קשיים בתפקוד המיני (למשל: הפרעות בזקפה בקרב גברים ושינויים בדחף מיני בקרב נשים) והפרשת חלב לרוב בקרב נשים.

שמות מסחריים

קלופיקסול Clopixol לונדבק קלופיקסול אקופייז Clopixol Acuphase לונדבק קלופיקסול דפו Clopixol Depot לונדבק