כלורהקסידין

שייך לקבוצת:
חומרי חיטוי
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

כלורהקסידין הינו חומר אנטיספטי ואנטי בקטריאלי הפועל כנגד טווח רחב של חיידקים ופטריות. הוא מצוי במגוון רחב של תכשירים לשימוש חיצוני לחיטוי העור לפני ביצוע פעולות חודרניות ולחיטוי פצעים בעור. כמו כן, הוא מצוי במגוון רחב של שטיפות דנטליות לטיפול בדלקת חניכיים ולחיטוי של חלל הפה, בעיקר בסמיכות לטיפולי שיניים. כל התכשירים המכילים כלורהקסידין אינם דורשים מרשם רופא פרט לפריו-צ'יפ, המשמש לטיפול בדלקת חניכיים. זהו שבב קטן המוחדר ישירות לתוך כיס החניכיים ומשחרר כלורהקסידין במשך שבוע לשם הרג יעיל של החיידקים.

תגובה עם תרופות אחרות: אין מידע.

מידע

אופן נטילת התרופה: תמיסה, קרם ומשחה לשימוש חיצוני, שטיפות פה, שבב לשימוש דנטלי. תדירות וזמן נטילה: שטיפת פה - פעמיים ביום. תמיסה, קרם ומשחה לחיטוי - לפי הוראות הרופא או לפי הצורך.טווח המינון: שטיפת פה - פעמיים ביום, בוקר וערב לאחר ציחצוח השיניים. תמיסות לחיטוי העור - לפי הוראות הרופא או לפי הצורך.תחילת השפעה: פעולת החיטוי הינה מיידית.משך השפעה: בהתאם לתכשיר.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת כשנזכרים אך לא בסמוך למנה הבאה.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בביטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה. כמו כן יש להפסיק השימוש בתכשירים במקרה של גירוי.מינון עודף: לא סביר שיופיעו השפעות סיסטמיות כיוון שמדובר בשימוש חיצוני.

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אך במינונים הרגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך גובר הסיכון להכתמה של השיניים ולפגיעה בזגוגית השן.ניטור:

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, הנקה, הריון

תופעות לוואי

תופעות הלוואי בשימוש בשטיפת פה: פגיעה זמנית בתחושת הטעם, והכתמה של השיניים (שניתן להסירה בטיפול פשוט במרפאת השיניים). בנוסף, נמצא כי החומציות הגבוהה בשטיפות דנטליות רבות עלולה לפגום בזגוגית השן. תופעות הלוואי בשימוש בתמיסה לחיטוי העור: אדמומיות, גירוי וגירוד של העור.

שמות מסחריים

ספטאלון תמיסה מרוכזת לבתי חולים Septalone Hospital Concentrate טבע קורסודיל דנטל ג'ל Corsodyl Dental Gel גלקסו סמית קליין קורסודיל לשטיפת פה Corsodyl Mouthwash גלקסו סמית קליין ספטל סקרב Septal Scrub טבע תרודנט שטיפת פה Tarodent Mouthwash תרו תעשייה רוקחית פריו-צ'יפ Perio-Chip דקסל תרודנט מנטה Tarodent Mint תרו תעשייה רוקחית