גואיפנזין

שייך לקבוצת:
תרופות ממיסות ליחה
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

גואיפנזין הינו חומר מכייח המשמש לטיפול במצבים בהם יש ליחה צמיגה, כמו בדלקת הסימפונות (ברונכיטיס) ובאסתמה. גואיפנזין מוריד את צמיגות הליחה ולכן קל יותר למנגנון השיעול להיפטר ממנה. מומלץ להרבות בשתיית מים כדי לעזור בהפחתת צמיגות הליחה. גואיפנזין נמצא כמרכיב בתכשירים רבים המיועדים לטיפול בהצטננות ואשר אינם זקוקים למירשם רפואי. תופעות הלוואי השכיחות כוללות אי נוחות בקיבה. לעתים קרובות משלבים תרופה זו יחד עם תרופות אחרות. כאשר תרופה זו נמצאת כמרכיב בתכשיר המכיל תרופות נוספות, מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התכשיר המשולב משפיע, כיוון שהתכשיר עשוי לכלול בתוכו נוגד היסטמין הגורם לטשטוש.

תגובה עם תרופות אחרות: אין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, קפליות, כמוסות, סירופ.תדירות וזמן נטילה: 4-6 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: 600-1600 מ"ג ליום. ילדים: 12 מ"ג לק"ג ליום ב-6 מנות מחולקות.תחילת השפעה: תוך 30-90 דקות.משך השפעה: 4-6 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעה, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בביטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות מיוחדות. אם נלקחה מנה עודפת גדולה, או אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, מומלץ להיוועץ ברופא.

אזהרות

הריון: בטיחות השימוש בהריון לא הוכחה (C)הנקה: לא סביר שהתרופה תשפיע על היונק. ניתן להשתמשתינוקות וילדים: יש להפחית את המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה באופן נדיר לגרום טשטוש. כאשר היא נמצאת כמרכיב בתכשיר המכיל תרופות נוספות, מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד תכשיר זה משפיע, כיוון שהתכשיר עשוי להכיל אנטיהיסטאמין הגורם לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בדרך כלל לא נוטלים את התרופה יותר מ-7 עד 10 ימים. לתשומת לב: אם מופיע חום גבוה או שיעול עם כיח מוגלתי, יש לפנות לייעוץ רפואי כדי לשלול התפתחות של דלקת ריאות.ניטור:

דווח לרופא במקרה של שיעול עם כיח מוגלתי, חום גבוה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

לא צפויות בעיות. גואיפנזין כשלעצמו בטוח יחסית בשימוש. תופעות הלוואי הנפוצות שלו כוללות אי נוחות בקיבה ובחילות. כאשר הוא נמצא כמרכיב בתכשיר המכיל מרכיבים נוספים, עלולות להופיע תופעות הלוואי של המרכיבים האחרים.

שמות מסחריים

רסיל Resyl נוברטיס